Kišenpinigiai ir vaikai: kada, kiek ir už ką juos skirti?

Kišenpinigiai – vienas geriausių būdų vaikus mokyti valdyti savo pinigus. Tačiau kada vaikui reikėtų pradėti duoti kišenpinigių? Kiek jų duoti? O galbūt juos reikia skirti už tam tikrus atliktus darbus?

Kišenpinigių nauda


Yra atliktų apklausų, pasak kurių, žmonės, kurie vaikystėje gavo kišenpinigių, daug anksčiau išmoko protingai valdyti savo finansus, o suaugę buvo mažiau linkę skolintis. Tačiau tai dar ne viskas – kišenpinigių davimas vaikams turi kur kas daugiau naudos:

 

  • Vaikas išmoksta planuoti, o tai glaudžiai susiję su finansiniu raštingumu;
  • Vaikas anksti pradeda suprasti pinigų vertę;
  • Vaikas pradeda suprasti tikslų ir pasiekimų esmę. Juk taupant pinigus konkrečiam pirkiniui, vaikai ugdo tikslo siekimo jausmą, o vėliau didžiuojasi ir džiaugiasi savo pasiekimais;
  • Vaikas pradeda vertinti darbą. Jei vaikui kišenpinigiai mokami už atliktus darbus, jis pradeda suvokti darbo esmę.

 

Negana to, vaikai, gaunantys kišenpinigių, labai anksti išmoksta sprendimų priėmimo – jie turi nuspręsti, ar gautus pinigus išleisti, ar taupyti.

 

Kokie galimi kišenpinigių davimo trūkumai?


Be abejonės, kišenpinigių davimas turi daugiau naudos nei trūkumų. Tačiau net ir trūkumus galite paversti mokymosi galimybe.


Išlaidavimas. Duodami vaikui kišenpinigių, galite pastebėti, kad jis viską išleidžia neprotingoms išlaidoms. Tačiau tai yra mokymosi procesas – juk neprotingai išleisdami pinigus greitai jie supras, kad trokštamo pirkinio negalės įsigyti. Galite vaikui padėti sudaryti planelį ar pasiūlyti kelias taupykles, į kurias jis paskirstys savo pinigus. Taip ir trokštamam pirkiniui kaupsis pinigai, ir kasdienėms užgaidom pinigų liks.


Lyginimasis. Vaikas gali pajusti spaudimą iš draugų, ypatingai, jei jie kišenpinigių gauna daugiau. Savo vaikui galite paaiškinti, kad skiriate kišenpinigių tiek, kiek galite. Be to, ribotas biudžetas yra pats geriausias būdas vaikui mokantis finansų planavimo.


Pinigai suprantami kaip meilės ženklas. Kai kurie tėvai ir vaikai gali patekti į situaciją, kai pinigų davimas prilyginamas meilei. Tokiu atveju būtų tikslinga nustatyti dienos, savaitės ar mėnesio sumą, kuri jokiais atvejais nebūtų keičiama.

 

Kada duoti vaikui kišenpinigių?

 

Nėra jokių griežtų taisyklių, kada pradėti duoti vaikams kišenpinigių. Vaikai gali būti pasirengę pabandyti tvarkyti savo pinigus, kai supras šiuos principus:

 

  • Jiems reikia pinigų, kad nusipirktų norimą daiktą;
  • Svarbu taupyti pinigus ir neišleisti jų visų;
  • Jei išleis visus pinigus šiandien, iki kito kišenpinigių davimo jie neturės pinigų.

 

Kiek duoti vaikui kišenpinigių?

 

Suma, kurią skiriate kišenpinigiams, labai priklauso tiek nuo individualios šeimos, tiek nuo vaiko amžiaus. Natūralu, kad mažesniam vaikui skiriama suma bus mažesnė nei vyresniam vaikui.

 

Prieš nustatydami kišenpinigių sumą įvertinkite ir gerai apgalvokite, ką tikitės, kad vaikas pirks už juos? Pavyzdžiui, įvertinus, kiek mokykloje kainuoja arbatos stiklinė, pietūs ir užkandis, galbūt reikėtų šiek tiek pridėti dar ir kad liktų taupymui? Jaunesniam vaikui turėtų pakakti šios sumos, o vyresniam jau reikėtų įtraukti ir savaitgalio susitikimą su draugais kavinėje ir pan.

 

Už ką duoti kišenpinigius?

 

Viena iš sunkesnių užduočių tėvams – nuspręsti už ką duos kišenpinigius vaikui. Ar duos jiems tiesiog reguliariai, ar už atliktus tam tikrus darbus? Vieningos ar teisingos nuomonės čia nėra.

 

Kai kurios šeimos mano, kad namų ruošos darbus turi atlikti visi šeimos nariai, nes visi tuose namuose gyvena. Taip pat yra tikimybė, kad namų ruošos darbų siejimas su kišenpinigiais gali paskatinti derėtis vaikus, kiek, kada ir kokius darbus jie atliks.

 

Kita vertus, kitos šeimos mano, kad kišenpinigius reikia užsidirbti, o namų ruošos darbai tam puiki terpė.

 

Vienas geresnių variantų – nustatyti būtinoms reikmėms sumą (pavyzdžiui, priešpiečiams mokykloje), kurią tėvai skirs reguliariai, o jei vaikui norisi daugiau, tuomet suteikti galimybę užsidirbti.

 

Kaip duoti kišenpinigių?

 

Kitas svarbus klausimas – kokia forma skirsite pinigus. Ar duosite jiems grynuosius, ar pervesite į asmeninę sąskaitą? Grynųjų pinigų nauda ta, kad vaikas sužino tikrąją banknotų ir monetų vertę ir turi apčiuopiamą pinigų leidimo būdą. O štai pinigai sąskaitoje padeda išmokti analizuoti ir suprasti sąskaitas.

 

Kišenpinigiai yra gyvybiškai svarbi vaikystės dalis ir gali būti vertinga priemonė mokantis valdyti pinigus bei savo nepriklausomybę. Pradėjęs jaunas, jūsų vaikas gali pridaryti klaidų, tačiau tai taip pat puiki galimybė anksti pasimokyti iš tų klaidų.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis