Ko verčiau nedėti ant švenčių stalo, jei auginate vaikus

Ant švenčių stalo be rūpestingai pagamintų patiekalų daugelyje šeimų puikuosis alkoholiniai gėrimai. Kai kuriose šeimose, specialiai vaikų stalui bus nupirkta „vaikiško šampano" - juk vaikams „irgi šventė".

"Mūsų alkoholio vartojimo įpročiai tikrai kelia susirūpinimą, o labiausiai neramu dėl vaikų. Juk jiems alkoholis ir kitos psichoaktyviosios medžiagos kenkia labiausiai. Šventės yra būtent tas laikas, kai turime galimybę ugdyti tradicijas, kuriose nebūtų vietos alkoholiui. Vykdome programas mokyklose, šviečiame tėvus ir pastebime kad net išsilavinę, gerus darbus dirbantys tėvai daro tas pačias klaidas.


Viena jų – „geriau tegu išgeria namie, nei gatvėje su draugais". Tiesa yra tokia, kad taip vaikai labai anksti supranta, kad alkoholio vartojimas yra norma, kad šventės turi būti lydimos kvaišalų. Jie mato tai, kad tėvams džiaugsmas, linksmumas, bendravimas susijęs su apsvaigimu", – sako Jurgita Ribinskaitė-Glatzer, "Mentor Lietuva" generalinė sekretorė.


Kai Kalėdos švenčiamos su stikliuku rankoje

Dviejų vaikų mama Giedrė sako, kad tokias lietuviškas stalo tradicijas pakeisti sunku. Tačiau jei nedarysi – niekas ir nesikeis. Jos šeimoje alkoholis nevartojamas, šventės švenčiamos irgi be jo, tačiau nuvažiavus į svečius, dažnai tenka pakliūti į nemalonią situaciją.


„Esu iš nedidelio Aukštaitijos miestelio. Per Kalėdas stengiamės aplankyti čia gyvenančią mamą bei krikšto tėvelius. Tėvų namuose pamažu nusistovėjo tradicija, kad alkoholio per šventes nevartojama. Taip, yra spintelėje vyno, mama atsiklausia visada svečių, ar kas norėtų taurės, bet stalo viduryje butelių tikrai niekas nestato. Tuo tarpu antrą Kalėdų dieną nuvažiavus į svečius pas tetą ar krikšto mamos šeimą, alkoholis liejasi laisvai. Giminaičiai dažnai būna įkaušę, svaigiųjų gėrimų pasirinkimas - didelis. Mes, žinoma, atsisakome jų, tačiau man keista, kad garbaus amžiaus žmonės (moterys) neįsivaizduoja švenčių be jo.


Rodos, ir tikinčios, ir į bažnyčią vaikšto, bet per Kalėdas atvažiavusius svečius sutinka ne palaiminimu, o su buteliu rankoje", – stebisi moteris.

Vaikai mokosi iš pavyzdžių, o ne girdėdami gražius žodžius, todėl specialistai ragina kurti švenčių tradicijas be alkoholio
Vaikai mokosi iš pavyzdžių, o ne girdėdami gražius žodžius, todėl specialistai ragina kurti švenčių tradicijas be alkoholio
Vida Press


Šventės - proga pradėti kurti savo šeimos tradicijas


Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis 2013 metais Lietuva pagal absoliutaus (100 proc.) alkoholio suvartojimą vienam 15 metų ir vyresniam šalies gyventojui užima trečią vietą pasaulyje (tirtos 194 šalys, priklausiančios PSO). Manoma, kad didelė dalis alkoholio suvartojame per didžiąsias metų šventes. Prevencijos specialistai yra susirūpinę dėl to, jog blogą suaugusiųjų pavyzdį mato vaikai, o tai tiesiogiai įtakoja jų įpročius ir sveikatą.


„Mes kviečiame kurti šeimos tradicijas, kurios būtų grįstos artumu, bendravimu, dėmesiu vienas kitam. Prie šventinio stalo ne sakykime tostus, o kalbėkimės apie tai, kuo praėję metai buvo ypatingi, prisiminkime gražiausias akimirkas, išsakykime svajones.


Vaikams nėra geresnės dovanos nei nuoširdus pokalbis, kartu praleistas vakaras. Nėra taip svarbu ką veiksite – kartu gaminsite valgyti, dekoruosite namus ar rengsite pasirodymą, svarbu kad tai bus ypatinga veikla, kuri sukurs šventinę nuotaiką. Svarbu, kad vaikai suprastų, jog šventė ateina tada kai visi įdeda pastangų pradžiuginti vieni kitus. Eilėraščiu, rankomis pagaminti dovanėle, pagalba darbuose", – sako Jurgita Ribinskaitė-Glatzer.

Pasak jos, jau seniai žinoma, kad žmonės, kurie savo noru nuolat padeda kitiems, yra laimingesni. Šventinis laikotarpis gali būti puikus laikas tai daryti, paieškoti daiktų kuriuos galima paaukoti, pagaminti dovanėles vienišiems kaimynams, aplankyti beglobių gyvūnėlių prieglaudą.


„Vaikiškas šampanas" ant stalo - kokią žinią perduodame vaikams?


Dar viena didelė klaida, kurią daro tėvai – pasiūlo vaikams „vaikiško" šampano, vyno be alkoholio ar panašiai. Visi šie alkoholio pakaitalai siunčia tą pačią žinią - alkoholis yra būtinas švenčių atributas, reikia tik paaugti ir jis taps pasiekiamas.


Psichologė, socialinių mokslų daktarė Laima Bulotaitė sako, kad prieš taip darant per šias Kalėdas vertėtų gerai pagalvoti. „Vaikų požiūrį į alkoholinių gėrimų vartojimą formuoja tėvų elgesys. Jei prieš šventes jie šeimoje kruopščiai svarsto, kokius alkoholinius gėrimus pirks, kiek jų reikia, o ant šventinio stalo jie užima vieną garbingiausių vietų ir jų yra nemažai – vaikams susiformuoja supratimas, kad alkoholis yra neatsiejama visų švenčių dalis. Todėl švęsdami savo šventes jie irgi būtinai rūpinsis, kad ant stalo būtų alkoholio ar bent jau gėrimo, supilstyto į butelius, panašius į stiprių alkoholinių gėrimų (pvz. "vaikiško šampano").

Mūsų visuomenėje būtų naivu kalbėti apie visišką blaivybę, tačiau gėrimo kultūra, ypač augindami vaikus, tikrai galėtume pasirūpinti", – perspėja mokslų daktarė.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis