Patarimai tėvams, kad vaikas nepradėtų rūkyti

Rūkymas labai plačiai paplitęs daugelyje pasaulio šalių, todėl ima atrodyti, kad rūkyti yra normalu. Bet ar tikrai?

Ar žinojote, kad visuose tabako gaminiuose esantis nikotinas yra stipri psichoaktyvioji medžiaga? Ir ne bet kokia, o sukelianti stiprią priklausomybę. Iš tų, kurie pabando rūkyti, apie 70 - 90 proc. tampa priklausomi.

Visi esame girdėję, kad rūkymas labai kenkia sveikatai: sukelia širdies, kraujagyslių, plaučių ligas, vėžį. Tačiau ar žinojote, kad rūkymas gali sukelti ir kitas ligas : kataraktą, impotenciją, nevaisingumą, miego sutrikimus ir kt.?

Pastebėta, kad paaugliai, pradedantys rūkyti nuo 12-15 metų, dažnai anksčiau pradeda vartoti alkoholį ir marihuaną negu tie, kurie nerūko ar pradeda rūkyti vėliau. Padėdami savo vaikui nerūkyti, padedate jam nevartoti ir kitų psichoaktyviųjų medžiagų.

Elektroninės cigaretės - išsigelbėjimas ar nauja grėsmė?

Dažnai manoma, kad elektroninės cigaretės nekelia didelio pavojaus asmens sveikatai ir gali būti puikus cigarečių pakaitalas. Tačiau pažvelkite atidžiau į šiuos faktus:

Iš pirmo žvilgsnio elektroninės cigaretės pranašesnės už tradicines cigaretes, nes parūkius nelieka kvapo, pelenų, dantys ir pirštai nepagelsta, nekyla aplinkinių pasipriešinimo ir kt. Tačiau ištyrus jų sudėtį, paaiškėjo keli dalykai.

Elektroninėse cigaretėse yra kancerogeninių ir kitų nuodingų medžiagų. Taip pat į cigarečių sudėtį įeina aerozolis. Ištyrus jo sudėtį, rasta įvairių metalų, kurių daugelis kelia pavojų sveikatai. Beje, jų koncentracija buvo didesnė arba tokia pat kaip ir tabako cigarečių dūmuose.

Elektroninės cigaretės, kaip ir įprastos, kenkia sveikatai. Elektroninių cigarečių vartotojai skundžiasi pakilusiu kraujospūdžiu, galvos skausmu ir svaigimu, nemiga, nerimu, drebuliu, krūtinės skausmais, raumenų ir sąnarių skausmu, sutrikusiu virškinimu ir t. t. Taip pat paaiškėjo, kad užtenka parūkyti elektroninę cigaretę 5 minutes, kad ji pakenktų plaučiams.

Elektroninėse cigaretėse yra nikotino, jos taip pat sukelia priklausomybę. Daugėja duomenų, rodančių, kad vartojant šias cigaretes neretai pereinama prie įprasto tabako cigarečių.

Patarimai paauglių tėvams

ESATE PAVYZDYS

Jūs esate svarbiausias pavyzdys savo vaikui. Todėl elkitės taip, kaip norėtumėte, kad elgtųsi Jūsų vaikas. Nerūkykite patys ir neleiskite to daryti šeimos nariams ar į namus užsukusiems Jūsų draugams. Jeigu rūkote, bandykite mesti. Taip sumažinsite tikimybę, kad Jūsų vaikas ims rūkyti. Taip pat venkite savo vaiko akivaizdoje padauginti alkoholio, vartoti jį kasdien ar rengti vakarėlius, kurių metu Jūsų vaikui namuose būtų prieinami alkoholiniai gėrimai.

MEŠKOS PASLAUGA

Nesiūlykite savo paaugliui kartu išgerti ar užtraukti dūmo, manydami, kad su Jūsų priežiūra jis išmoks saugiai vartoti šias psichoaktyviąsias medžiagas. Nėra saugaus kiekio besivystančioms paauglio smegenims. Kuo vėliau jis paragaus tabako ar alkoholio, tuo didesnį atsparumą jų neigiamam poveikiui turės.

KALBĖKITE

Kalbėkite su savo vaiku apie tabako ir alkoholio vartojimo pasekmes, papasakokite, kokią žalą jo augimui ir sveikatai tai daro. Dažnai jaunimas net nežino, kad alkoholiu galima apsinuodyti ar nuo jo net mirti. Taip pat neįvertina, kaip greitai tampama priklausomu nuo rūkymo.

KARTOKITE

Kalbėkite su savo atžala ir apie lytinius santykius vartojant alkoholį. Papasakokite, kodėl šis „derinys" nesaugus. Aptarkite tai ne vieną kartą.

BŪKITE NUOŠIRDŪS

Jei rūkote, būkite atviri. Paaiškinkite savo vaikui, kad tai problema, su kuria kovojate. Papasakokite, kaip sunku mesti rūkyti. Pabrėžkite, kad jį mylite ir nenorite, kad ir jis tai patirtų.

PADĖKITE

Jei Jūsų vaikas jau rūko, pasiūlykite jam keisti kasdienius įpročius. Rūkaliai sieja rūkymą su tam tikra kasdiene veikla. Ją keičiant, lengviau tampa atsisakyti ir įpročio rūkyti. Skatinkite savo vaiką sveikai maitintis ir sportuoti. Taip pat aptarkite su savo vaiku tabako industrijos siekius. Jos atstovai siekia, kad paaugliai taptų jų klientais ateityje. Paskatinkite vaiką internete pasidomėti tabako ir alkoholio bendrovių daromu poveikiu žmonėms ir gamtai.

Kaip kalbėtis su vaiku apie rūkymą, alkoholį ir kitas psichotropines medžiagas, kaip šeimoje stiprinti santykius su vaikais, daugiau informacijos rasite paauglių tėvams skirtoje svetainėje "Ką veikia vaikai".

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis