Ką daryti: vaikas nuolatos nuobodžiauja, neturi ką veikti

Vasara. Laisvo laiko – kur kas daugiau nei įprastai, tačiau čia išlenda ir gana dažna vaikų problema – nuobodulys ir neturėjimas ką veikti. Kodėl taip nutinka? „Greičiausiai vaikas neturi įkvepiančio pavyzdžio“ – sako psichologė Dovilė Jankauskienė.

Konsultuoja psichologė Dovilė Jankauskienė


Kaltiname šiuolaikinius vaikus, esą neturi vaizduotės, nekūrybiški, nesusigalvoja, ką veikti, nori tik žaisti telefonu arba žiūrėti televizorių. Kodėl jiems niekas neįdomu? Pažiūrėkime, kaip mes patys elgiamės, kai mums nuobodu, tarsi neturime, ką veikti? Nors sakome, kad nieko gera, bet vis tiek neatitraukiame akių nuo ekranų – televizorių, „planšečių“, telefonų, braukome pirštu aukštyn žemyn, skaitome feisbuką, žiūrime instagramą, užuot išėję į lauką, ką nors iškarpę, paskaitę knygą ar pasimankštinę.


Labai keista, kad iš vaikų reikalaujame to, ko nedarome patys. Kad kažko imtųsi, vaikui reikia pavyzdžio ar bent jau tam palankių sąlygų. Kokias sąlygas ką nors susigalvoti sukuriame savo vaikams? Duodame jiems gatavus žaislus, kurie atlieka kelias labai aiškias funkcijas, todėl greitai nusibosta, o kaip žaisti kitaip, neparodome.


Retai kuris tėvas ar mama nuoširdžiai domisi vaikų idėjomis, dažniau jas menkina, kad ir ko imtųsi, jiems sakoma: „Negerai, blogai, sugalvok ką nors kita, geriau nesitvarkyk, nes dar labiau viską sujauksi, nelįsk prie tešlos, aš pati, tu viską ištepliosi ir t. t. Eik į savo kambarį ir susigalvok, ką veikti!“


Kai tėvams neįdomu, ką veikia jų vaikas, tai ir jam pačiam neįdomu tai veikti. Vaikams reikia įrodymo, kad tai, ką jie daro, yra įdomu, smagu, super-. Vaikai kūrybiški lygiai tiek, kiek kūrybiški yra jų tėvai. Jei tėvams įdomus gyvenimas, jis įdomus ir vaikams. Nuobodulys yra nelabai patogi būsena, kuri stumia mus kažką daryti, kažko ieškoti. Tačiau dažniausiai neištveriame šio jausmo ir įsijungiame televizorių, o vaikams būtinai pakišame kokios veiklos, nes negerai nieko neveikti... Tačiau nuobodžiaujant vyksta vidinės kūrybinės paieškos, kurias ignoruojame, todėl labai daug ko netenkame patys ir daug ką atimame iš savo vaikų.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis