Kaip išsirinkti ne tik saugų, bet ir ugdomąjį turinį vaikams „YouTube“ platformoje? 

Anoniminis, siurrealus, potencialiai žalingas ir išnaudojantis vaikus – tai tik keli būdvardžiai, kuriais populiarų turinį vaikams „YouTube“ platformoje apibūdino Markas Bergenas, knygos apie „YouTube“ algoritmus autorius. Savo tiriamajame straipsnyje, neseniai pasirodžiusiame „The Guardian“, jis prisiminė vingiuotą vaikiško turinio istoriją, kurioje apstu keistų, bet visus žiūrimumo rekordus mušančių filmukų su „Kinder“ kiaušinių išpakavimu, trikdančių Žmogaus voro ir „Ledo šalies“ veikėjos Elzos nuotykių ir kitų, dažnai visiškai anonimiškų kūrėjų publikuojamų vaizdelių. 

Nors straipsnio pabaigoje M. Bergenas apibendrina, kad „YouTube“ platforma padarė didžiulę pažangą siekdama užkirsti kelią publikuoti potencialiai žalingą turinį ir skyrė daugiau dėmesio lavinamojo turinio reklamai, filmukus vaikams šioje platformoje reikėtų rinktis atsargiai. Kaip gimsta autorinis turinys vaikams ir kaip išsirinkti saugų bei prasmingą turinį „YouTube“ platformoje, pasakoja vieno žiūrimiausių lietuviškų „YouTube“ kanalų – „Kakės Makės“ prekių ženklo vadovė Sandra Kalėdienė. 


Populiarumo sulaukė siūlydami ugdomąjį turinį 


Nuo 2018 m., kai buvo įkurtas „Kakės Makės“ kanalas, jis buvo žiūrėtas ilgiau nei 5,7 milijonus valandų. Iš viso kanale – 79,5 milijonų peržiūrų. Dauguma šiame kanale talpinamo turinio skirta vaikams iki 7 metų. Kaip pasakoja „Kakės Makės“ prekių ženklo vadovė Sandra Kalėdienė, gausios peržiūros užkrauna ir didelę atsakomybę. 


„Tvirtai laikomės savo pažado – apie vaikystę kalbėti vaikiškai, bet nepamirštant vertybių. Pavyzdžiui, šiemet atnaujinome ugdomąsias laideles. Jų temos atitinka pasaulines turinio tendencijas, kalba apie tvarumą, sodininkystę, sveikesnę mitybą. Pakeliui ir daugiau ugdomojo pobūdžio laidų, kurios remiasi ne tik naujausiomis knygomis, tačiau yra įkvėptos vaikų pasaulio aktualijų. Analizuodami duomenis, matome, kad iš TOP‘ų neiškrentantis turinys – Kakės Makės vaikiškos dainelės, tokios kaip „Vasara“ ar „Pagaliau gimtadienis“. Todėl šį rudenį pristatome naujos dainos – „Kiek daug spalvų“ – premjerą. Dainoje atspindima kasdien ir vaikus, ir suaugusiuosius paliečianti aktualija – aplink tiek daug veiklų, kad tvarkymasis namuose atrodo bevertis užsiėmimas. Žodžiuose užkoduota nemažai situacijų, kuriomis pateisiname nenorą tvarkytis. „Žaislai palovy ir tvarka kambary“ – argi kiekvienam nepasitaiko? Kurdami naują dainą atsižvelgėme ir į vaizdą – klipas sukurtas naudojant 2D grafiką ir yra pirmasis toks Kakės Makės vaizdo klipas vaikams. Nors gali pasirodyti, kad vaikiškos dainelės tik pramoginis turinys, visgi tinkamai sukurtos, jos gali padėti susitvarkyti su dienos rutina, mokytis skaičiuoti, skaityti, surinkti pagalbos numerį ir t. t. Matome, kad edukacija neatbaido mūsų mažųjų žiūrovų – Kakės Makės dainelės, kuriose mokoma abėcėlės, atsakingo elgesio ar empatijos, nestokoja peržiūrų“, – apie vaikams skirto turinio kūrybos virtuvę pasakoja S. Kalėdienė. 

 

Kurie „YouTube“ kanalai publikuoja kokybišką turinį vaikams?  


Pasiteiravus, kurie vaikiško turinio kanalai užsienyje siekia aukštos kokybės, S. Kalėdienė pabrėžia, kad autorinis turinys „YouTube“ platformoje iš tiesų tampa vis populiaresnis, o jo kūrėjai – vis labiau suinteresuoti gera reputacija. 

„Kelios mano rekomendacijos mažiausiems – „YouTube“ kanalai „Baby Bus“ ar „Little baby bum“, kurie kuria smagias ir mažiesiems priimtinas edukacines daineles ir laideles. Turinio vaikams kūrėjai gali semtis įkvėpimo fenomenu tapusiame „Cocomelon“ kanale, kuris puikus pavyzdys, kaip kokybiškas turinys vaikams gali persikelti iš „YouTube“ platformos į kitus kanalus ir tapti prekių ženklu kuriamiems žaislams, drabužiams ir kitiems vaikų pasaulio atributams. Dėl tokių sėkmės istorijų išlošia ir kūrėjai, ir žiūrovai, nes turinys tokio tipo kanaluose atitinka saugumo ir kokybės standartus, o bet koks šių standartų pažeidimas gali sukelti didžiulį skandalą“, – pastebi S. Kalėdienė. 


Pašnekovė atkreipia dėmesį, kad „YouTube“ platformoje kokybiško ugdomojo turinio galima rasti ir vyresniems vaikams. Tarp tokių pavyzdžių – edukacinės laidelės „Blippi“ ar aritmetikos mokantis „Numberblocks“ kanalas. 


„Jau klasika tapęs serialas apie kiaulyčių šeimos gyvenimą „Peppa pig“ ir šiuo metu vis daugiau dėmesio sulaukiantys šunyčių personažai iš „Bluey“ taip pat puikus edukacinio vaikiško turinio pavyzdys. Spręsti kasdienes vaikų gyvenimo situacijas padės ir naujas „Kakės Makės“ animacinis serialas, kuris filmo pavidalu kino teatrus pasieks pavasarį, o vėliau pasirodys ir televizijos ekranuose“, – pasakoja prekių ženklo vadovė. 

 

Paprastos taisyklės, kaip išsirinkti saugų ir kokybišką turinį 


Ieškant ugdomojo ir saugaus turinio vaikams „YouTube“ platformoje, S. Kalėdienė pataria vadovautis 5 paprastomis taisyklėmis: 

  1. Turinys turi būti aktualus vaiko amžiui, gebėjimams ir raidos ypatumams. 
  2. Mokyti konkrečių dalykų, pvz., skaičių, emocijų pažinimo ar plėsti bendrą vaiko akiratį. 
  3. Skatinti daugiau domėtis tam tikra tema. 
  4. Atitikti šeimos vertybes, nepropaguoti žalingų įpročių ar netinkamo elgesio modelių. 
  5. Būti patrauklus ir pagavus pačiam vaikui.  


Pašnekovė pataria būtinai skirti kelias minutes pasirinkto kanalo analizei. „Atkreipkite dėmesį, kas filmuką publikuoja, kokią informaciją galima rasti apie šį kūrėją internete. Jeigu pamėgtų personažų ieškote per „Google“ paiešką ir jums pasiūlo „YouTube“ vaizdelį, būkite budrūs, iškart nepalikite vaiko vieno žiūrėti šių filmukų, ypač jeigu jie nėra originalūs. Kaip minėjau, kai kurių „YouTube“ kanalų kūrėjai pasitelkia žymius ir vaikų mėgstamus personažus pasakoti jų pačių sugalvotoms istorijoms, kurios gali turėti neigiamą poveikį ar net išgąsdinti vaiką“, – pabrėžia S. Kalėdienė. 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis