Muziejai, į kuriuos vaikai veržiasi patys: Švedijoje į pasaulį galima žiūrėti katės akimis, ragauti keisto maisto ir pabūti Pepe Ilgakojine

Artėjant moksleivių Velykų atostogoms, tėvai vis aktyviau planuoja ir keliones su jais. O keliaujant su vaikais, tikras išsigelbėjimas – būtent mažiesiems pritaikyti muziejai. Tokie, kuriuose jie liesdami, žaisdami ir kurdami ne tik smagiai leidžia laiką, bet ir sužino įdomių dalykų bei lavina savo įgūdžius. Tėvams tai – taip pat neįkainojamas procesas, nes kokybiškai leidžiant laiką kartu galima net ir atrasti paslėptų vaiko talentų. Tikras originalių muziejų lobynas – Švedija, o sostinė Stokholmas didžiuojasi ir vienu didžiausių jų skaičiumi šimtui gyventojų.

„Švedija nuo seno garsėja kaip puiki šalis vaikams, todėl net ir su mažyliais po ją patogu keliauti. Miestų infrastruktūra pritaikyta vaikų vežimėliams, parkuose įrengtos specialios mažiesiems skirtos zonos, daugumoje prekybos centrų, muziejų įrengti kūdikių kambariai, o restoranuose galima be vargo gauti aukštą kėdutę net ir mažesniuose miestuose. Pastebime, kad tėvai vis drąsiau leidžiasi į kelionę Švedijon automobiliu su vaikais, nes tiek jūros vaizdai, tiek šeimos autostogos jiems palieka neišdildomų įspūdžių“, – pasakoja keltų operatoriaus „DFDS Seaways“ rinkodaros kampanijų vadovė Neringa Sinkevičienė.


Sakoma, kad keliaujant su atžala, galimybė pamatyti šalį vaiko akimis ir suaugusiems gali padėti susigrąžinti dalį kelionių magijos, kurią neretai prarandame užaugę. Šią patirtį dar labiau sustiprins 7 įdomūs muziejai Švedijoje, kuriuos verta aplankyti su vaikais:


Gotenburge – eksperimentai ir Žemės paslaptys „Universeum“


Gotenburgo širdyje esančiame „Universeum“ kiekvienas apsilankymas yra nuotykis. Tai didžiausias Šiaurės šalių mokslo centras, kuriame dera gyvūnai, gamta, technologijos ir daugybė eksperimentų.


„Čia jūsų laukia fantastiška įtraukianti patirtis, nes galima vos per vieną dieną leistis į safarį atogrąžų miškuose, nukeliauti į kosmosą, pasinerti į pasaulio vandenynų gelmes ir pasivaikščioti po dykumą. Vaikai gauna progą išbandyti ir įvairias profesijas – pabūti gydytojais, statybininkais ar jūreiviais“, – vardija N. Sinkevičienė.


Septyniuose „Universeum“ aukštuose gausu nuotykių ir eksperimentinių dirbtuvių: nuo kosminių laivų, milžiniškų akvariumų su rykliais ir rajomis iki mirtinai nuodingų gyvačių, svaiginančių kalnų šlaitų ir atogrąžų miško su beždžionėmis ir piranijomis.


Malmėje – Šlykštaus maisto muziejus


Tai – vienas neįprasčiausių muziejų ne tik Švedijoje, bet ir visame pasaulyje. Į jį paprasta nuvykti iš Lietuvos, nes Malmė nuo lengvai iš Klaipėdos pasiekiamo jūrų uosto Karlshamno nutolusi vos 150 km. Muziejuje rasite 80 bjauriausiais vadinamų maisto produktų, tokių kaip fermentuota silkė iš Švedijos, brandintas ryklys iš Islandijos, sūris su lervomis iš Sardinijos ir kt.


Nuotykių ištroškę lankytojai įvertins galimybę užuosti ir paragauti kai kurių iš šių liūdnai pagarsėjusių maisto produktų. Ar išdrįstumėte užuosti smardžiausią pasaulyje sūrį?


Prie kiekvieno produkto paaiškinama, kaip jis ruošiamas ir kaip juo mėgaujamasi jo kilmės vietoje. Įtraukdamas maisto produktus iš viso pasaulio, muziejus pabrėžia pasibjaurėjimo subjektyvumą. Pavyzdžiui, „surströmming“ – fermentuota Baltijos silkė, kuri Švedijoje yra mėgstamas sumuštinių priedas, kitiems kvapu primena supuvusius kiaušinius.


„Šis muziejus vadinamas „Šlykštaus maisto muziejumi“, tačiau projektu siekiama sugriauti lankytojų stereotipus žaismingai atskleidžiant ir tyrinėjant jiems gerai nepažintus dalykus. Puiki proga vaikus įtikinti, kad salotos ar garuose virta žuvis gal ir nėra jau taip neskanu...“, – pataria kelionių žinovė.


Stokholme – į vaikų knygų pasaulį nukeliantis „Junibacken“


„Junibacken“ vadinamas vienu iš svarbiausių lankytinų objektų Stokholmą lankant su vaikais. Tai interaktyvus muziejus, kuriame pasakojama apie Skandinavijos vaikų literatūros herojus, ir kuris nukelia lankytojus į muzikos, teatro ir magijos kupiną fantazijų pasaulį.


Net ir nepažįstant visų personažų, vaikams čia bus veiklos per akis, tačiau lietuviams turėtų ypač patiktų Trolių Mumių slėnis, sukurtas pagal Tove Jansson knygas. Taip pat – spalvingas Astridos Lindgren knygos „Pepės Ilgakojinės“ padaužiškas pasaulis. Čia galėsite lydėti populiariąją raudonplaukę jos nuotykiuose, įlipti į medį prie jos namų, susitikti su jos Arkliu ir paskraidyti lėktuvu.


Malmėje – pasakiškas „Funnys Äventyr“


Troliai Mumiai lankytojus pasitiks ir Malmės „Funnys Äventyr“ – rojuje vaikams, pilname žaidimų ir nuotykių. Mažieji čia sutiks įvairių pasakų personažų ir galės išsidūkti 3 tūkstančius kvadratinių metrų plote su įvairiomis pramogomis ir žaidimais visai šeimai. Tapkite spektaklių ir šokių dalyviais teatre, pasivažinėkite stebuklinga karusele, o nuvargus – atsipūskite ir pasimėgaukite užkandžiais kavinėje sode.


Stokholmo ABBA muziejus – ne tik grupės gerbėjams


Net jei jūsų vaikai nėra girdėję apie grupę ABBA, šis popmuzikos muziejus neabejotinai yra vienas įdomiausių dalykų, kuriuos galima nuveikti Stokholme. Legendinei Švedijos popgrupei skirtame muziejuje pasakojama viskas, ką tik galima sužinoti apie ABBA, čia eksponuojami kostiumai ir auksinės plokštelės, taip pat kiti originalūs daiktai ir suvenyrai.


ABBA muziejaus patrauklus tuo, kad jo esmė – lankytojų įsitraukimas. Čia galima miksuoti dainas, dalyvauti atrankoje tapti penktuoju ABBA nariu ir sėsti prie albumo viršelio išgarsinto malūnsparnio vairo. Tačiau svarbiausias muziejaus akcentas – scena, kurioje galite prisijungti prie ABBA avatarų ir garsiai uždainuoti „Mama Mia“.


Stokholmo „MegaMind“ privers nustebti ir suaugusius


Nacionaliniame mokslo ir technologijų muziejuje įkurtas „MegaMind“ – tai puikus būdas paskatinti ir įkvėpti vaikus eksperimentams, naujoms idėjoms ir paprasčiausiai kartu smagiai praleisti laiką.


„Muziejaus dizainas – lyg žmogaus smegenys. Lankytojai įeina pro milžinišką ausį ir toliau patenka į patalpą, kurioje pavaizduoti smegenų pusrutuliai. Muziejuje viskas sukasi apie kūrybinį mąstymą. Jame yra apie 50 interaktyvių ekspozicijų, kurios meta iššūkį vaikų aplinkos suvokimui. Vaikai gali pamatyti, kaip atrodo pasaulis katės akimis, arba mokytis apie pusiausvyrą eidami per judantį tiltą. Yra galimybė piešti akimis, muzikuoti visu kūnu ir vairuoti palydovą“, – pasakoja DFDS atstovė.


Nepamirštamoms nuotraukoms – „Youseum“ Stokholme


Šis muziejus – begalė galimybių originalioms šeimos nuotraukoms didžiausioje Europoje socialinės žiniasklaidos patirtyje. Kartu galite leistis į interaktyvią kelionę po 25 viena už kitą įdomesnes erdves. Jos sukurtos taip, kad jūsų nuotraukos ne tik išsiskirtų iš minios, bet ir įkvėptų, ugdytų bei keltų klausimus apie mus supantį pasaulį. Be to, „Youseum“ įsikūręs prekybos, todėl apsilankymą jame galite lengvai suderinti su kitais malonumais.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis