Kokią akių spalvą paveldės jūsų vaikas?

Tai, kokią akių spalvą paveldės vaikas, priklauso nuo įvairių veiksnių. Svarbiausia taisyklė: akių spalvą nulemia paveldėti tėvų genai.

Akių spalvą nulemia genetiniai ir aplinkos veiksniai


Šansas turėti rudas akis didelis, jeigu ruda spalva dominuoja kitų spalvų atžvilgiu. Ir tėvas, ir motina be šio geno papildomai turi kitų spalvų alelinius genus. Tai suteikia galimybę genams naujai susimaišyti. Po gimimo paties vaiko organizme vykstančio melanino gamyba nulemia, kaip gyvenimo eigoje keisis jo akių spalva. Manoma, kad rainelės pigmentacija vyksta visais pirmaisiais gyvenimo metais, todėl vos gimus vaikui sunku pasakyti, kokios spalvos jo akys bus sulaukus vienerių metų gimtadienio.


Akių spalvos genezė


Jums ramybės neduoda klausimas, kokia bus jūsų atžalos akių spalva? Tam daug įtakos turi įvairūs faktoriai, tokie kaip genetinis paveldimumas ir atitinkamos genų kombinacijos bei kiti aplinkos veiksniai. Dėl šių priežasčių iš anksto neįmanoma numatyti, kokios spalvos akis visą gyvenimą turės jūsų vaikas. Prieš keletą metų mokslininkai padarė proveržį genų tyrimuose. Dėl šios priežasties buvo nustumtas į šalį vadinamasis „Davenporto modelis", pagal kurį už genezę atsakingas tik genas.


Mokslininkų išvados dėl akių spalvos paveldėjimo


Šiandien tarp mokslininkų vyrauja nuomonė, kad akių spalvos paveldėjimui įtakos turėti gali keli relevantiški genai. Iki šiol mokslininkai įrodė, kad egzistuoja du genai: „bey2“ ir „gey“. „Bey2“ reiškia „brown eye“ (angl. ruda akis). Šis genas turi rudų ir mėlynų akių alelinius genus. „Gey“ reiškia „green eye“ (angl. žalia akis). Šis genas turi alelinius žalių ir mėlynų akių genus.


Ruda spalva dominuojanti, o mėlyna – recesyvinė


Jūsų genų paveldimumui labai svarbus dominavimas ir recesyvumas. Tam tikri genai yra linkę dominuoti recesyvinių genų atžvilgiu. Kalbant apie akių spalvą, ruda yra labiausiai dominuojanti žalios ir mėlynos spalvų atžvilgiu. Priežastis, kodėl ne daugiau kaip 90 procentų pasaulio gyventojų turi rudas akis, slypi tame, kad kiekviena akių spalva turi du alelinius genus. Tai paaiškina, kodėl vaikas gali turėti mėlynas akis, nors abu tėvai yra rudakiai.


Vida Press


Svarbus vaidmuo tenka aplinkos veiksniams


Genomai, kurie atsakingi už tikslų akių spalvos paveldėjimą, nėra žinomi. Patirtis rodo, kad melanino gamyba yra vienas iš lemiamų veiksnių. Melanino pigmentą gamina paties žmogaus organizmas, jis saugomas akies rainelėje. Tai nulemia akies rainelės spalvą gyvenimo eigoje. Naujagimių mėlynos akys tam tikrais atvejais gali tamsėti tol, kol virs rudomis.


Mėlynos akys – retenybė


Mėlyną rainelę turi nedaug žmonių, jie yra kilę iš tam tikrų Europos vietų arba jų tėvai yra migravę iš Europos. Spėjama, kad mėlynų akių genai atsirado kaip genų mutacijos padarinys. Manoma, kad šie genetiniai pokyčiai vyko prieš 6-10 tūkstančių metų. Jeigu jūs ir jūsų antroji pusė turite mėlynas akis, tikimybė, kad jas paveldės ir jūsų atžala yra labai didelė. Abu tėvai perduoda mėlynos spalvos alelinius genus, tačiau egzistuoja ir rudos spalvos alelinis genas, todėl rudų akių galimybė neatmetama.


Charakteris ir akių spalva


Rudų akių vaikai yra itin temperamentingi, komunikabilūs, drąsūs. Jie labai meilūs ir mėgsta fizinį kontaktą. Tamsiaakiai mėgsta žmonių kompanijas, lengvai adaptuojasi naujoje vietoje. Šviesiai rudų akių vaikai yra drovesni. Jie labiau svajotojai, turintys lakią fantaziją. Yra darbštūs, savarankiški, stebina tėvus savo užsispyrimu gerąja prasme (pradėję darbą, jį pabaigs iki galo).


Manoma, kad mėlynakiai yra iš prigimties jautrūs, emocionalūs. Neretai būna taip, kad iš pradžių jie kažką padaro, o tik tada - pagalvoja. Tėvams auginti tokius vaikus yra nelengva, tačiau labai įdomu. Šis vaikas savo tėvams parodys visas vaikystės spalvas - ir juoką, ir ašaras, ir džiaugsmą, ir nusivylimų.


Pilkas akis turintys vaikai yra protingi ir gudrūs. Susidūrę su problemomis, jie bando pirmiausia patys jas spręsti, o tik tada, jei nepavyksta, kviečiasi pagalbos. Kol yra visai maži, jiems labai reikia tėvų meilės, auklėjimo be fizinių bausmių ir emocinio smurto. Pilkų akių vaikučiai yra labai smalsūs ir aktyviai domisi pasaulio pažinimu. Jiems reikalingas ne tik fizinis, bet ir intelektualinis lavinimas.


Apie žalių akių vaikus aplinkiniai neretai sakoma, kad jie „sunkiai sukalbami", bet tai nėra visiška tiesa. Tokie vaikai turi stiprią valią, tvirtą charakterį, kuris, tinkamai auklėjant gali išaugti į tvirtą ir ryškią asmenybę. Nuo mažų dienų tarkitės su tokiais vaikais, įsiklausykite į jų norus. Griežtumas šiuo atveju ne tik nepadės, bet ir gali pakenkti.


Parengta pagal užsienio spaudą

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis