Ką moka naujagimis?

Dar gimdymo namuose naujagimis įvertinamas pagal Apgar skalę. Vos gimęs naujagimis „moka žingsniuoti“ ir stipriai įsikibti į mamos ar tėčio pirštą. Jūsų dėmesiui – 5 naujagimiams būdingi refleksai.


Gydytojai patikrina naujagimio refleksus ir augant mažyliui stebi, kaip jie išnyksta. Jie ir turi išnykti, o ne vystytis toliau. Refleksų nebuvimas arba per ilgas neišnykimas gali rodyti tam tikrus raidos ypatumus, kuriuos nustatys ir įvertins vaiką prižiūrintis gydytojas.


Štai keli naujagimių refleksai:


GRIEBIMO


Palietus kūdikio delniuką pirštai susilenkia ir naujagimis įsikimba suaugusiajam į pirštą. Šis refleksas atsiranda dar mamos pilvelyje ir išlieka maždaug keturis mėnesius.


Shutterstock nuotr.


MORO, arba apkabinimo


Naujagimiui, gulinčiam ant nugaros, staiga iš po galvos ištraukiama ranka. Jis „atmeta" rankytes atgal ir greit jas vėl suglaudžia. Šio reflekso prasmė tokia, kad paleistas iš rankų staiga galėtų ir vėl į ką nors įsikibti. Moro refleksas atsiranda maždaug 33 nėštumo savaitę ir dažniausiai išnyksta per pirmus keturis mėnesius. Jei išlieka ilgiau negu šešis mėnesius po gimimo, gali rodyti tam tikrą vystymosi sutrikimą, pavyzdžiui, smegenų pažeidimą.


ŽINGSNIAVIMO


Tai dviejų refleksų junginys – žingsniavimo ir atramos. Naujagimis pėdute palietęs kietą paviršių automatiškai atsispiria, tai sužadina vadinamąjį automatinį ėjimą. Šis refleksas išnyksta paprastai po ketvirtos gyvenimo savaitės.


ŠLIAUŽIMO


Kūdikis, paguldytas ant pilvuko, pirmiausia sulenkia rankytes ir jomis atsispiria, vėliau pakelia užpakaliuką ir pradeda šliaužti į priekį.


Shutterstock nuotr.


SAUGANTIS NUO UŽDUSIMO


Paguldytas ant pilvo naujagimis automatiškai lenkia rankas ir pasuka galvą taip, kad galėtų kvėpuoti. Šio reflekso dažnai tėvai nepastebi, nes paguldę mažylį patys pasuka jo galvytę į šoną.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis