Tėvai raginami naujagimius skiepyti nuo meningokokinės infekcijos

Ministras A. Veryga ragina naujagimius skiepyti nuo meningokokinės infekcijos.

Nors Lietuvos gyventojai baiminasi meningokokinės infekcijos, tačiau nuo jos skiepyti savo mažylių neskuba, nors nuo praėjusių metų sudarytos galimybės naujagimius skiepyti nemokamai. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ragina tėvelius pasinaudoti šia galimybe ir paskiepyti savo atžalas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis kompensuojama vakcina, kuri gali užkirsti kelią šiai klastingai ligai.


Ministro A. Verygos teigimu, Lietuvoje sergamumas meningokokine infekcija yra gana didelis, liga - išties sunki, nusinešanti gyvybes, o vaikai turi didžiausią riziką ja susirgti.


„Skiepai nuo B tipo meningokokinės infekcijos yra efektyviausia profilaktikos priemonė, nors ir tikrai brangi. Todėl nuo praeitų metų liepos tėveliams palengvinome šią naštą ir dabar jie savo vaikus gali paskiepyti nemokamai. Vakcinos yra nupirkta pakankamai, todėl visiems naujagimiams jos tikrai pakaks. Raginame tėvus pasirūpinti savo mažylių sveikata nuo pat gimimo", - sako ministras A. Veryga.


PSDF biudžeto lėšomis apmokama B tipo meningokokinės infekcijos vakcina kūdikiai ir vaikai yra skiepijami trimis vakcinos dozėmis: pirmąją vakcinos dozę gauna 3 mėn. kūdikiai, antrąja - 5 mėn., trečiąja - 12-15 mėn. vaikai.


Valstybinės ligonių kasos (VLK) Sveikatos priežiūros įstaigų aprūpinimo skyriaus vedėja Lina Reinartienė tvirtina, kad per metus Lietuvoje gimsta apie 30 tūkstančių naujagimių.


„Tad pernai liepą VLK nupirko 45 tūkstančius vakcinos nuo B tipo meningokokinės infekcijos dozių, kad būtų padengtas visas galimas vakcinų poreikis naujagimiams. Naujausiais duomenimis, šiuo metu vakcinos yra sunaudota apie 9800 dozių, kuria buvo paskiepyta beveik 8 300 naujagimių. Taigi tėvai savo vaikus skiepija mažesnėmis apimtimis, nei buvo planuota, nors tam yra suteiktos visos galimybės", - pabrėžė VLK atstovė L. Reinartienė.


Jos teigimu, meningokokinės vakcinos įsigijimui išleista keli milijonai eurų PSDF biudžeto lėšų.


Sunkiausios meningokokinės infekcijos formos - žaibinis sepsis bei galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas. Liga plinta lašiniu būdu per orą, ankstyvieji jos simptomai panašūs į peršalimo ligų - atsiranda šaltkrėtis, karščiavimas, galvos skausmas. Ligai būdingas sprando raumenų sustingimas, vėliau atsiranda odos bėrimas bei sąmonės sutrikimas. Mirtimi baigiasi apie 5-15 proc. ligos atvejų. Tačiau apie 15 proc. išgyvenusiųjų lieka ilgalaikiai liekamieji požymiai, pavyzdžiui, kurtumas, paralyžiai, psichikos sutrikimai, gali tekti amputuoti galūnes.


Priminsime, jog šią savaitę Kauno klinikinės ligoninės Vaikų ligų I skyriuje nuo meningokoko sukelto meningito buvo gydomas keturmetis berniukas iš Prienų. Dabar jo būklė stabili, pavojaus gyvybei nėra Jis į Kauno klinikinę ligoninę iš Prienų atvežtas sunkios būklės, iškart diagnozuotas pavojingas gyvybei meningokokas.


Berniukas atvežtas pirmadienį iš Prienų, kur medikai įtarė pavojingą ligą ir nusiuntė vaiką su tėvais į Kauno klinikinės ligoninės Vaikų priėmimo, skubios pagalbos ir intensyviosios terapijos skyrių. Jo vedėjas Darius Varaškevičius sakė, kad berniukas atvežtas stipriai karščiuojantis su 40 laipsnių temperatūra, jo oda buvo papilkėjusi, išberta krūtinė ir pilvas. „Iškart įtarėme meningokoką ir skubiai pradėjome taikyti intensyvią terapiją. Ši bakterija pavojinga tuo, kad labai greitai išplinta ir paveikia organizmą, svarbi yra kiekviena minutė, - pasakojo D.Varaškevičius. - Laimei, šiuo atveju ligą pavyko sustabdyti ir vaiko būklė stabilizavosi nepraėjus nė parai.„


Meningogkoko infekciją sukelia bakterijos, kurių yra daugiau nei dešimt tipų. Meningokokinė infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų amžiaus. Pavojus susirgti yra ir kitiems: esant susirgimams virusinėmis respiracinėmis infekcijomis, nusilpus imunitetui, stresui ir kita.


Ankstyvieji meningokokinės ligos požymiai panašūs į peršalimo ligų: karščiavimas, galvos skausmas, šaltkrėtis, sprando raumenų sustingimas, vėmimas. Ligai progresuojant ligos eiga sunkėja - išryškėja odos bėrimas.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis