Žindymas pirmas valandas po gimdymo: svarbu žinoti

Mamos pienas nepaprastas. Jo negali atstoti joks, net ir vitaminais, mikroelementais papildytas mišinukas. Jeigu turite galimybę, dar nėštumo metu apsilankykite paskaitoje apie žindymą, taip pat skaitykite patikimą literatūrą šia tema (gydytojų, žindymo konsultantų knygas bei žindymo eksperčių tinklaraščius). Šįkart apžvelkime, kaip atrodo žindymas iš karto po gimdymo.


Naujagimis iš mamos įsčių patenka į aplinką, kurioje knibžda įvairiausių bakterijų ir virusų. Tačiau su pirmais mamos pieno lašais jis gauna imunoglobulinų (organizmas jų dar negamina). Šie priešinsis aplinkoje jau esantiems mikrobams ir tiems, su kuriais susidurs vėliau. Todėl net ir susirgęs žindomas kūdikis greičiau pasveiksta, išvengia komplikacijų. Mamos piene yra augimo ir kitų hormonų, taip pat žarnyno raidą skatinančių bei kitokių veiksnių.


Pirmos valandos su kūdikiu


Būdamas su mama ramioje aplinkoje, liesdamasis prie jos odos, naujagimis pradeda čepsėti, kiša pirštukus į burnytę, iškiša liežuvėlį. Tai rodo, kad metas padėti naujagimiui surasti krūtį ir jį žindyti. 


Pirmomis dienomis po gimdymo krūtyse gaminasi priešpienio. Jo būna gerokai mažiau nei pieno, tačiau naudingų medžiagų – daug daugiau. Priešpienis tirštesnis ir sunkiau bėga, yra gelsvesnis nei vėlesnis pienas. Per parą jo pasigamina apie 50–100 ml (pieno – apie 750 ml), tačiau naujagimiui užtenka. Priešpienis padeda greičiau pasišalinti pirmoms naujagimio išmatoms (mekonijui).


Nuo 2–5 d. iki 10 d. gaminasi taip vadinamasis pereinamasis pienas, turintis daug riebiųjų rūgščių, kurios ypač svarbios nervų sistemos raidai. Brandaus pieno atsiranda maždaug nuo pirmos savaitės arba dešimtos dienos.


Pirmas kelias dienas po gimimo kūdikis žinda gana trumpai (10–15 min.). Kūdikis neretai užmiega pažindęs tik vieną krūtį. Vėliau, pradėjus gamintis subrendusiam pienui, valgyti gali ir ilgiau. Vėliau vaikas gali žįsti ir iš vienos, ir iš abiejų krūtų per vieną maitinimą. Leiskite valgyti tiek ir taip dažnai, kaip jam geriausia. Jei pieno užtenka, kūdikis gerai priauga svorio, nieko bloga, kad per vieną maitinimą valgo tik iš vienos krūties. Tačiau jei jaučiate, kad antroji nemaloniai pilna, paskatinkite mažylį šiek tiek pažįsti ir iš jos. Kitąkart maitinti pradėkite iš pilnesnės krūties. 


Jeigu vaikas dėl medicininių priežasčių po gimdymo yra atskirtas nuo jūsų, nusitraukite pieno. Taip paskatinsite jo gamybą.
Jeigu vaikas dėl medicininių priežasčių po gimdymo yra atskirtas nuo jūsų, nusitraukite pieno. Taip paskatinsite jo gamybą.
Shutterstock nuotr.


Kaip sau padėti?


Pirmomis dienomis žindyti be galo svarbu, todėl kūdikiui duokite krūtį, net jei atrodys, kad niekas nebėga. Kuo dažniau jis žįs, tuo daugiau pienelio gaminsis. Jei manote, kad nebėga, žindydama švelniai glostykite krūtį spenelio link. O kai kūdikis stabteli pailsėti, spustelėti krūtį (ne per stipriai!). Taip pienelį paskatinsite tekėti. Jei reikia, pakartokite tai keletą kartų.


Jei dėl medicininių priežasčių esate atskirta nuo kūdikio, būtinai nusitraukite pieno, kad skatintumėte gamybą. Nusitraukinėkite rankomis į platų puodelį, nes traukiant pientraukiu tirštas priešpienis nusėda ant sienelių ir jo lieka mažiau. Kai įmanoma, tą darykite šalia vaiko (tai padeda pienui tekėti) ir sumaitinkite šaukšteliu pati. 


Jei gimdant buvo pasitelkti nuskausminamieji vaistai ar kūdikis gimė mažesnio svorio, vaikelis gali būti mieguistas. Jam sunkiau tinkamai apimti krūtį ir pradėti žįsti. Speneliu ar savo pirštu švelniai braukdama aplink lūpytes naujagimį paskatinsite prasižioti. 


Cezario pjūvis dažniausiai atliekamas taikant dalinę nejautrą. Kai jis susiuvamas (maždaug po 20–30 min.), naujagimį galima pamaitinti. Net ir po visos nejautros mama gali žindyti iškart, kai tampa sąmoninga. Po operacijos moteriai leidžiama skausmą malšinančių vaistų, tačiau jų žala mažesnė nei pieno nauda.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis