Gydytoja: kada anksčiausiai galima pamatyti būsimo vaiko lytį

Nors 4 D echoskopas jau nėra didelė naujiena, vis tiek jis – tarsi stebuklas, nes rodo tai, ką vaisius veikia pilvelyje „čia" ir „dabar".

Įdomu, ar šis modernus prietaisas visuomet atskleidžia vaisiaus lytį? Kuo dar jis naudingas tėvams? Konsultuoja gydytoja genetikė ginekologė Ingrida Kravčenkienė.


4 D echoskopas ypatingas tuo, kad ne tik rodo spalvotą (kaip ir 3 D), bet ir perteikia gyvą vaizdą, t. y. vaisiaus judesius.


Vis dėlto reikia turėti patirties, kad tik užmetus akį išvystum mažą žmogutį. „Ryškiausiai ekrane matomas vaisius tuomet, kai tingiai čiulpia pirštelį arba miega, o jeigu greičiau juda, vaizdas būna nelygus ir tėvams nėra lengva suprasti, ką jie iš tiesų mato, – sako gydytoja. – Sunkiau įžiūrėti vaikutį, jeigu šis prisiglaudžia prie gimdos sienelės arba placentos, nes ultragarsas „gaudo" minkštuosius audinius, o vaiko veidas, kūnas, placenta arba virkštelė ir yra minkštieji audiniai, kurių echoskopas nesugeba atskirti, t.y. visi šie audiniai tarsi susilieja į vieną visumą ir nepatyrusiai akiai sunku įžiūrėti, kur pilvo siena, kur vaisiaus veidas.


Lengviausia įžiūrėti vaisių, jeigu yra daug vaisiaus vandenų, nes tuomet echoskopas geriausiai išryškina patį vaisių.

Tokias ryškias nuotraukas, kurias matome nėštumo vadovėliuose, pavyksta padaryti, ko gero, vienam iš 100 vaisių, nes jis turi būti ramus, nedengti veiduko rankutėmis, nesiglausti prie placentos ar pilvo sienos. Vis dėlto kiekviena mama, atėjusi pasižiūrėti keturmačio vaizdo, jau gali susidaryti vaizdą apie savo mažylį ir geriau suprasti, ką jis veikia pilvelyje".


Į ką panašus?


Ko gero, didžiausias keturmačio vaizdo stebuklas yra tas, kad galima įžiūrėti vaisiaus veido bruožus. „Neretai sakau tėvams, kad susipažinę su savo mažyliu jau gali ir vardą jam galvoti.


Kartais tėvai sunerimsta, kad vaisius bijo echoskopo, todėl nerodo savo veido, bet tai netiesa. Ultragarsas negali vaisiui padaryti žalos ar išgąsdinti, nes jis jo nemato ir negirdi, tačiau gali jausti nerimą dėl to, kad mama jaudinasi. Kadangi vaisius ir mama yra vienis, jis jaučia pakitusį mamos širdies plakimą ir pats gali pradėti nerimauti.

Kad emociškai nepavargtų, ultragarsis tyrimas nėra atliekamas ilgai, tik kokias dešimt minučių.


Kartu su mama bei tėčiu dažnai atvyksta ir seneliai, kurie turi progą pirmą kartą gyvenime pamatyti, kaip atrodo jų dar negimęs vaikaitis. Kaip tik seneliams šis tyrimas sukelia pačias gražiausias emocijas. Tėvai taip pat jau gali įsivaizduoti, kaip atrodo jų mažylis, ir jiems lengviau bendrauti su „pilveliu".


Tėčiai man sako, kad kol nematė tokio tikro savo kūdikio, nesijautė tikrais tėčiais, o galimybė susitikti „akis į akį" su savo dar negimusiu vaiku padėjo suvokti, kad tas, kuris slepiasi žmonos pilvelyje, yra tikras žmogus, jų vaikas".


Kodėl nematyti lyties?


I.Kravčenkienė: „Dažniausiai vaisiaus lytį galima nustatyti 16-17 nėštumo savaitę, kartais pavysta pamatyti ir 13-ą nėštumo savaitę, na, o 20-ą savaitę jau 99 proc. galima pasakyti, kokios lyties


yra vaisius. Paprastai sunkiau yra pamatyti veido bruožus nei lytį, nes veiduką vaisius dažnai priglaudžia prie mamos pilvo sienos, o užpakaliukas paprastai yra toje vietoje, kurioje daugiausia vaisiaus vandenų ir labai aiškus vaizdas.

Iki gimdymo gali nepavykti pasakyti, kokios lyties yra vaisius, jeigu jo padėtis yra sėdmeninė arba jeigu mažai vaisiaus vandenų. Vis dėlto dažniausiai labai aiškiai matyti sėklidės arba lytinės lūpos, panašios į kavos pupelę. Spalvotas vaizdas labiau patinka tėvams, nes jie ir patys vaisiaus lytį aiškiau gali įžiūrėti."


Geriausias metas echoskopijai


„Geriausias metas 4 D echoskopijai yra 24-32 nėštumo savaitė. Jeigu nėščioji turi daug antsvorio, geriau šio tyrimo ateiti 28-32 savaitę. Vėliau keturmatis vaizdas nebus toks ryškus, nes pačioje nėštumo pabaigoje vaisius yra labai susirietęs ir sunku pamatyti jo veiduką, – pataria gyd. I.Kravčenkienė. – Iki 24 nėštumo savaitės pilvuko gyventojas dar gan mažas, tad per keturmatį vaizdą būtų matyti visas, tačiau veido bruožai dar nėra tokie ryškūs, kad būtų galima susidaryti vaizdą, kaip tiksliai atrodo.


Prieš ateinant ultragarsio tyrimo patartina 2-3 dienas gerti daugiau vandens, nes tuomet vaisiaus vandenys bus skaidresni ir lengviau per juos sklis ultragarso bangos bei vaizdas bus ryškesnis.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis