Seimas deklaruoja siekį uždrausti surogaciją

Seimas priėmė rezoliuciją, kurioje prezidentas, Vyriausybė ir Užsienio reikalų ministerija raginami pasmerkti bet kokios formos surogaciją ir reprodukcinį turizmą.

Dokumente šalies valdžia raginama imtis aktyvių veiksmų, kad tarptautiniu lygiu, o ypač Europos Sąjungos šalyse, surogacija, kaip prekybos žmonėmis ir moterų išnaudojimo forma, būtų uždrausta. Už rezoliuciją ketvirtadienį balsavo 54 Seimo nariai, prieš buvo 4, susilaikė 3 parlamentarai.


Pasak projektą pateikusio Seimo nario Egidijaus Vareikio, pandemija išryškino problemą, kai Ukrainoje atsirado vaikų, kurių „užsakovai“ negalėjo paimti. Jo teigimu, tai moters išnaudojimas, prekyba žmonėmis.


 „Tai gėdingas ir žmogų žeminantis reiškinys. Manau, kad rezoliucija reikėtų pasakyti, kad tai yra blogis, nusikaltimas“, – sakė E. Vareikis. Nors kartais kalbama apie altruistinę surogaciją, parlamentaro nuomone, vyrauja komercinė, juodoji surogacija.


Seimo narė Vilija Aleknaitė-Abramikienė pastebėjo, kad surogacija paverčia trečiųjų šalių moteris antrarūšėmis, nes moterys kaip reproduktorės verčiamos tokiu būdu užsidirbti.


Pasak Seimo narės Ritos Tamašunienės visi žinome, kas tas reiškinys pasaulyje yra. „Ši rezoliucija nukreipta prieš modernią vergovę, prieš prekybos žmonėmis formą. Mes kalbame apie vertybinius dalykus“, – sakė R. Tamašunienė, palaikydama rezoliuciją.


Seimo narė Viktorija Čmilytė-Nielsen siūlė diskutuoti šiuo klausimu, bet nedrausti. „Mėginame pasmerkti tai, ko Lietuvoje daryti neįmanoma“, – sakė ji.


Seimo narė Aušrinė Armonaitė apgailestavo, kad bandoma pasmerkti tas šeimas, kurios dėl įvairių sveikatos problemų negali susilaukti vaikų.


Rezoliucijoje Seimas paragino šalis nustatyti dideles baudas tarptautinių surogacijos susitarimų dalyviams: tarpininkavimo agentūroms, sveikatos priežiūros įstaigoms, teisininkams ir medicinos darbuotojams. Taip pat siūloma skatinti tarptautiniu lygiu ES šalis nares socialinėje politikoje taikyti įsivaikinimo, o ne surogacijos praktiką, kaip labiausiai atitinkančią geriausių vaiko interesų principą.


Rezoliucijoje siūloma Užsienio reikalų ministerijai pateikti JTO generaliniam sekretoriui pataisą Vaiko teisių konvencijos fakultatyviniam protokolui dėl vaikų pardavimo, vaikų prostitucijos ir vaikų pornografijos, siūlančią, kad vaiko įsigijimas surogacijos būdu būtų pripažintas prekybos vaikais forma.


Valstybių bandymas teisiškai reguliuoti surogaciją, kaip teigiama dokumente, tik paskatino reprodukcinį turizmą ir padidino moterų išnaudojimą bei prekybą vaikais neturtingose šalyse. Seimas raginamas pasmerkti bet kokios formos surogacijos praktiką kaip instrumentalizuojančią moterį ir vaiką, nes „bet kokios formos surogacija, tiek vadinamoji „altruistinė“, tiek ir komercinė, yra moderni vergovės ir prekybos žmonėmis forma“.


Seimas pabrėžė, kad nėra jokių teisinių ar etinių priežasčių įteisinti šią moteris ir vaikus žeminančią praktiką. Taip pat Seimas pareiškė susirūpinimą, kad mažiau turtingų pasaulio šalių pilietės yra naudojamos reprodukcinio turizmo tikslais ir tokia praktika pasitaiko ir Europos žemyne.


„Tik visiškas ir galutinis bet kokios formos surogacijos pasmerkimas yra geriausias būdas panaikinti šią žmogaus teisėms prieštaraujančią ir žmogaus orumą pažeidžiančią praktiką“, – sakoma rezoliucijoje. Ją Seimui teikė Seimo nariai Vilija Aleknaitė-Abramikienė, Audronius Ažubalis, Laurynas Kasčiūnas, Egidijus Vareikis ir Rimantas Jonas Dagys.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis