Kodėl įprasti vitaminai nėštumo metu netinka?

Nėštumo metu būtina užtikrinti reikalingą vitaminų ir mineralinių medžiagų kiekį. Moksliniai tyrimai rodo, kad jų trūkumas gali lemti nėštumo ir gimdymo komplikacijas bei įvairias kūdikio ligas.

Pavyzdžiui, folio rūgšties, vitamino D poreikis pastojus išauga beveik dvigubai. Todėl tam tikri vitaminų papildai itin reikalingi laukiantis vaikučio.


Tačiau klaidinga manyti, kad jeigu jūs jau dviese, tai ir vitaminų dozę reikia padvigubinti. Žinoma, vitaminų ir mikroelementų nėštumo metu organizmui reikia kiek daugiau, tačiau radikaliai didinti jų kiekį tikrai nederėtų, o dvigubinti – tik išskirtiniais atvejais.


Taip pat pastojus nepatariama ir toliau vartoti tuos pačius įprastus vitaminus. Ne nėščioms moterims skirtuose vitaminuose gausu vitaminų A ir B. Moksliniais tyrimais nustatyta, kad dėl vitamino A pertekliaus gali atsirasti vaisiaus vystymosi sutrikimų, o didelės B grupės vitaminų dozės gali alergizuoti nėščios moters organizmą.


Vis dėlto, prieš vartojant nėščiosioms skirtus vitaminų kompleksus, reiktų atidžiai perskaityti jų sudėtį. Nėščiosioms skirtuose polivitaminuose vitamino A dozė neretai būna šiek tiek didesnė nei joms rekomenduojama vidutinė norma. Štai kodėl dauguma medikų nepataria nėščiosioms polivitaminų vartoti nuolat, be pertraukos.


Pirmiausia nėščiajai rekomenduojama visavertė mityba, kuri užtikrintų reikalingą vitaminų kiekį. Nėščia moteris turėtų vartoti pakankamą kiekį daržovių ir vaisių, visagrūdžių produktų, mažo riebumo pieno produktų, maisto, turinčio baltymų ir daug geležies. Nėštumo metu būtina rinktis maistą, kuris turi didelį kiekį reikalingų medžiagų (daržovės, vaisiai, riešutai, jogurtas), ir rečiau valgyti daug kalorijų turinčius produktus, kuriuose vitaminų ir mineralų yra mažai (produktai su dideliu cukraus kiekiu, keptas maistas, riebi mėsa). Esant visavertei mitybai galima užtikrinti reikalingą vitaminų kiekį.


Papildomai visoms nėščiosioms patariama vartoti tik du vitaminus, kurių organizmas pakankamai nepasisavina iš maisto.


Specialistai rekomenduoja dar prieš nėštumą pradėti vartoti folio rūgštį, idealiausia – trys mėnesiai prieš pastojant, o paskui – bent pirmąjį trimestrą. Folio rūgštis apsaugos kūdikį nuo vystymosi defektų, tokių kaip dar negimusio vaiko stuburo smegenų išvarža. Rekomenduojama folio rūgšties dozė – 400-800 mikrogramų per parą. Kai kuriais atvejais, dėl tam tikrų nėščiųjų ligų ar vartojamų vaistų, folio rūgšties dozė gali būti ir didesnė. Ji ypač reikalinga moterims, kurios priklauso rizikos grupei, t.y. kurioms būna pasikartojantys įprastiniai persileidimai ar nutrūkęs besivystantis nėštumas. Taip pat vyresnio amžiaus moterims, kadangi organizmas jau mažiau yra prisitaikęs prie nėštumo ir vaisiaus išnešiojimo.


Taip pat nėštumo metu itin svarbus tampa vitaminas D. Jis padeda įsisavinti itin reikalingą kalcį ir fosforą. Jei organizme nėra pakankamai vitamino D, pasisavinama tik apie 15 proc. kalcio ir apie 60 proc. fosforo. Be to, nepakankamas vitamino D kiekis gali didinti preeklampsijos, gestacinio diabeto, priešlaikinio gimdymo ir bakterinės vaginozės nėštumo metu riziką. Tačiau organizmas iš augalinės bei gyvulinės kilmės maisto produktų vitamino D pasisavina itin mažai. Daugiausia jo gaunama būnant saulėje, o Lietuvoje saulėtų dienų maža, ypač šaltuoju metų laiku, todėl visoms nėščiosioms būtina vartoti vitamino D papildus. Žinoma, piktnaudžiauti šiuo vitaminu nereikėtų, per parą reikėtų suvartoti apie 1000TV.


Kitus vitaminus patariama vartoti tik pasitarus su gydytoju. Pavyzdžiui, jeigu yra bent menkiausia persileidimo rizika, gydytojas veikiausiai rekomenduos preparatą, turintį daugiau magnio. Tačiau magnio preparatai nėštumo metu yra skiriami tik esant magnio trūkumui, nes vartojant per dideles preparato dozes yra galimybė perdozuoti.


Dažnai galima perskaityti, kad geležis itin reikalinga nėštumo metu. Tačiau jos papildų vartoti nereikėtų skubėti. Jei nėščioji kasdien suvalgo po 200-300 gramų raudonos mėsos ir kitų daug geležies turinčių maisto produktų, hemoglobino kiekis kraujyje visą nėštumą gali būti nesumažėjęs. Tik sergančioms mažakraujyste ar nėštumo metu pastebėjus stiprų geležies trūkumą, gydytojai rekomenduos vartoti geležies papildus.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis