Klaidos, kurias daro tėvai rinkdami būrelį vaikui

Siekdami padėti vaikui tapti sėkminga asmenybe, tėvai vis dažniau susižavi užklasinėmis veiklomis. Šiais laikais pasirinkimų labai daug - nuo baleto pamokų iki ledo ritulio užsiėmimų.

Kaip pasirinkti tinkamą būrelį bei kokius pagrindinius kriterijus jis turi atitikti, siekiant visapusiškos naudos savo atžalai? Į šiuos klausimus atsako psichologas, neformaliojo ugdymo specialistas, konferencijos "Atsakinga tėvystė" lektorius Tomas Rakovas.

Kokią naudą neformalusis ugdymas suteikia vaiko asmenybės formavimuisi?

Neformalusis ugdymas (dalyvavimas įvairių sričių būrelių ar jaunimo organizacijų veikloje) padeda vaikams ugdyti vertingus gyvenimiškus įgūdžius – jie mokosi bendrauti, veikti drauge su kitais, būti savarankiškais bei geriau pažinti save. Šie įgūdžiai vėliau pravers kitose gyvenimo srityse – mokykloje, namuose.

Tėvams svarbu suprasti, kad dalyvavimas būrelio veikloje vaikams yra daug daugiau, negu tik konkrečios veiklos įgūdžių lavinimas ar mokymasis. Atėję į būrelį vaikai patenka į naują, dar nepažįstamą aplinką, susitinka su naujais žmonėmis, mokosi laikytis čia galiojančių taisyklių, bendrauti su aplinkiniais, pasitikėti ir veikti prižiūrint ir padedant suaugusiems. Visa tai ir yra socialinis patyrimas, kurį vadiname neformaliuoju ugdymu.

Kaip parinkti tinkamą užklasinę veiklą savo vaikui?

Tėvams pirmiausia reikėtų atsižvelgti į savo vaiko pomėgius ar polinkius. Veikla turi sudominti patį vaiką. Iš pradžių verta aplankyti kelis, skirtingo pobūdžio užsiėmimus, leisti vaikui pastebėti, pažiūrėti kaip viskas vyksta.

Jaunesniems vaikams gali būti vertinga naujoje veikloje dalyvauti ne vienam, bet su bendraamžiu draugu, broliu, sese. Tuomet vaikas jausis saugiau, bus lengviau atsiskirti nuo tėvų.

Kokias pagrindines klaidas daro tėvai, rinkdami vaikui būrelį?

Renkasi veiklą pagal savo, o ne vaiko pomėgius ir norus

Pavyzdžiui, mama vaikystėje labai norėjo lankyti baletą, tad dabar dukrą būtinai nori leisti į šias pamokas. Šitaip tėvai per savo vaikus tarsi įgyvendina savo pačių neįgyvendintas svajones.

Atveda vaikus per anksti

Pastebime, kad tėvai ieško ugdymo veiklų vis jaunesnio amžiaus vaikams. Pavyzdžiui, nori jau 4-5 metų vaiką siųsti į savaitės trukmės stovyklą arba ieško būrelio trejų metų vaikams. Prieš renkantis užsiėmimus, reikėtų įvertinti, ar vaikas bus pasiruošęs juose dalyvauti. Čia svarbu atsižvelgti ir į vaiko fizinę ir kalbos raidą, gebėjimą bendrauti su bendraamžiais, atsiskirti nuo tėvų ilgesniam laikui. Reiktų rinktis užsiėmimus, kurie yra skirti būtent tokio amžiaus vaikams.

Nepaleidžia vaikų dalyvauti savarankiškai

Didelė jaunesnių vaikų tėvų klaida – veržtis į užsiėmimus drauge su vaikais. Tokiu būdu vaikams tampa dar sunkiau atsiskirti nuo tėvų, suaugusieji blaško ne tik savo vaikų, bet ir kitų vaikų dėmesį, trukdo užsiėmimui. Visuomet reikėtų pasitarti su būrelio vadovu. Taip, yra užsiėmimų, skirtų tėveliams drauge su vaikais – juose ir reikėtų dalyvauti drauge.

Tėvai viską atlieka už vaiką

Baigėsi dailės užsiėmimas, ateina penkiamečio mama, išplauna vaiko teptukus, sudeda darbelius ir priemones į kuprinę, o vaikas tuo tarpu bėga žaisti su kitais. Mamai, žinoma, šitaip greičiau, tačiau vaikui bus sunkiau tapti savarankišku ir atsakingu.

Kokie svarbiausi kriterijai, į kuriuos privalu atkreipti dėmesį renkantis neformalaus ugdymo užsiėmimus?

Renkant vaikui užklasinę veiklą, svarbu atsižvelgti į jo charakterio ypatumus bei gebėjimus. Matant, jog vaikas yra itin aktyvus, patartina leisti į sporto užsiėmimus, išmėginti šokius. Tuo tarpu ramesnio būdo vaikams patartina lankyti dailę, fotografijos, siuvinėjimo būrelį.

Reiktų atsisakyti stereotipinio mąstymo, esą viena veikla skirta tik berniukams, o kita – tik mergaitėms. Renkantis užsiėmimą, svarbu kreipti dėmesį į vaiką kaip į individą, o ne tam tikros lyties atstovą.Taip pat svarbu jausti iniciatyvą bei savanoriškumą veikti užsiėmimuose iš paties vaiko. Tai turėtų būti pagrindinė būrelio pasirinkimo sąlyga.

Balandžio 2-3 dienomis Vilniuje, parodų ir kongresų centre „Litexpo“, vyks jau antrą kartą organizuojama konferencija "ATSAKINGA TĖVYSTĖ". Šiais metais konferencijoje auklėjimo ir mokymo profesionalai pranešimus skaitys „nepatogiomis", tačiau labai aktualiomis temomis apie vaikus ir paauglius. Daugiau informacijos rasite čia.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis