Vakarienė šeimai nekainuos nė 5 eurų: egzotiškoji „Mejadra“ užlies virtuvę rytietiškais kvapais

Lietuvoje dar vis retas yra ragavęs mistiškosios „Mejadros“ – tai vakarienei ar pietums puikiai tiksiantis arabų pasaulio patiekalas, gaminamas iš visiems įprastų produktų: ryžių, lęšių ir svogūnų, kurie drauge su rytietiškų prieskonių gausa atskleidžia visai kitokį savo skonį. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė Edita Gavelienė teigia, kad renkantis ryžius, pirmenybę reikėtų teikti garuose plikytiems, menkai apdorotiems arba nešlifuotiems ryžiams, pavyzdžiui, raudoniesiems, rudiesiems ar juodiesiems. O prekybos tinklo „Rimi“ kulinarijos technologė Lina Barčaitė pataria žiemą dažniau į savo racioną įtraukti įvairių kruopų ir ankštinių daržovių – jas panaudosite ne tik košėms ar garnyrams, bet ir troškiniams ar apkepams. Jei jomis patiekaluose pakeisime dalį mėsos, dar ir sutaupysite. Šiuo atveju „Mejadros“ patiekalas šeimai nekainuos nė 5 eurų. 


Kuo mažiau apdoroti ryžiai – tuo jie naudingesni


Ryžiai priskiriami kruopų grupei, o pagrindinis veiksnys, lemiantis jų naudą sveikatai – perdirbimo laipsnis. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė teigia, kad mažai apdorotuose ir nešlifuotuose ryžiuose yra daugiau skaidulų ir didesnis B grupės vitaminų kiekis. „Į racioną verta įtraukti ir laukinius ryžius, nes jie apdirbimo metu nešlifuojami ir nepoliruojami, tad išsaugo maistingas medžiagas. Juos galima naudoti salotoms arba maišyti su kitomis ryžių rūšimis“, – pataria E. Gavelienė.


Tiesa, laukiniai ryžiai yra kiek kietesni, tad prieš virimą juos rekomenduojama keletą valandų pamirkyti vandenyje: „Svarbu nepamiršti, kad skirtingos ryžių rūšys savo spalvomis ne tik papuoš lėkštės turinį ar suteiks patiekalams naujų skonių, bet ir praturtins mūsų mitybos racioną naudingais mineralais ir vitaminais. Ryžiai – puikus energijos šaltinis, tačiau ne visos jų rūšys yra vienodai maistingos.“


Tradiciniai ir daugelio pamėgti baltieji ryžiai savo maistine verte nusileidžia raudoniesiems, rudiesiems, juodiesiems bei laukiniams ryžiams. „Daugelis renkasi baltuosius ryžius dėl mažiau ryškaus jų skonio ar kvapo, be to, jie greičiau išverda. Tačiau juos taip pat svarbu rinktis kuo mažiau apdorotus: geriau plikytus ir tokius, kurie verdant nesulimpa. Valgant šiuos ryžius lėčiau didės gliukozės koncentracija, ilgiau išliks sotumo jausmas“, – teigia gydytoja dietologė.


Privačios etiketės ryžiai padės sutaupyti  


Prekybos centruose gausu pačių įvairiausių ryžių rūšių. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pastebi, kad pirkėjai vis dažniau išbando ir renkasi kokybiškesnius, rūšinius ryžius, pavyzdžiui, „Basmati“ ir jų porūšius – „Jasmine“ ar „Arborio“. „Norintys sutaupyti jau pamėgo privačia etikete pažymėtus produktus, ne išimtis ir kruopų skyrius. Pavyzdžiui, „Rimi Basic“ , „Rimi Greatlife,  „Rimi Planet“ , „Selection by Rimi“ etiketės ryžiai kokybe nenusileidžia ar net lenkia žinomų prekės ženklų gaminius, todėl jų kaina tampa svariu pasirinkimo kriterijumi“, –taupymo tendenciją pastebi ekspertė. 


Lietuvoje vis dar daugiausia suvartojama ilgagrūdžių ir plikytų ryžių. „Pastaraisiais metais pastebime ryškų funkcinių ir rūšinių ryžių vartojimo augimą – pirkėjai vis dažniau renkasi specifinius ryžius pagal paskirtį ir noriai išbando asortimento naujienas. Rūšinių ryžių apdirbimui visais atvejais yra skiriama daugiau dėmesio, o tai lemia ir aukštesnę jų kokybę, gardesnį skonį. Mūsų asortimente pirkėjai randa jiems labiausiai tinkančius ryžius ir pradeda suprasti skirtumus tarp jų skonio, kvapo, spalvos, birumo bei kilmės. Vieni ieško gero aromato, kiti – tinkamo lipnumo sušių gamybai. Nors risotui ir paelijai tinkami ryžiai yra gana panašus, pirkėjai vis dažniau renkasi skirtus būtent konkrečiam patiekalui: ispaniškus apvalius – paelijai, o itališkus apvalius – risotui“, – teigia O. Suchočeva.


Išsekus idėjoms virtuvėje įkvėps kitų tautų patiekalai


„Rimi“ kulinarijos technologė Lina Barčaitė sako, kad kaskart gardinant kruopas vis kitais prieskoniais, žolelėmis ar panaudojant įvairias daržoves, galime gardžiuotis skirtingų skonių subtilybėmis. „Rytų šalyse mėgstami patiekalai iš ryžių ir ankštinių daržovių, kartais jie susitinka ir viename puode, kaip ir „Mejadros“ recepte. Išsisėmus idėjoms virtuvėje visada verta paieškoti egzotiškesnių patiekalų kitų tautų gastronominiame pavelde ir paįvairinti savo įprastą meniu. Be to, tokie patiekalai tikrai paprasti, nebrangūs, tad dar ir sutaupysite“, –  įsitikinusi L. Barčaitė.


Kulinarijos technologė Lina Barčaitė siūlo pasigaminti Artimuosiuose Rytuose mėgstamą patiekalą „Mejadra“,  kuris maloniai nustebins savo skoniu. Vietoje džiovintų lęšių, taupydami laiką, galite naudoti konservuotus. 


RECEPTAS 

Patiekalui (4 porcijoms) reikės*: 

125 g žaliųjų lęšių – žalieji prancūziški lęšiai „Buon Gusto“ 1,95 eur/350 g;

200 g rudųjų ryžių – rudieji ryžiai „Rimi Greatlife“ 1 eur/500 g;

10 g šviežios kalendros – fasuota kalendra 1,09 eur/20 g;

2 svogūnų – lietuviški svogunai 0, 69 eur /1 kg;

3 šaukštų augalinio aliejaus;

1 šaukštelio maltų kuminų;

2 šaukštelių maltos kalendros;

½ šaukštelio ciberžolės;

1 šaukštelio maltų kvapiųjų pipirų;

1 šaukštelio malto cinamono.


Kaip gaminti: 

  1. Užvirinkite puodą su vandeniu ir suberkite lęšius. Virkite 25-40 minučių, po 15 min. suberkite ryžius, pavirkite (ryžiai turi išlikti šiek tiek kietoki). Nupilkite vandenį.
  2. Supjaustykite svogūnus plonais pusžiedžiais. Tuo tarpu didelėje keptuvėje ant vidutinės ugnies įkaitinkite aliejų. Kepkite svogūnus 15-20 min., kol jie taps traškūs ir auksinės spalvos. Išimkite pusę svogūnų iš keptuvės ir atidėkite į šalį. Į keptuvę su likusiais svogūnais suberkite prieskonius ir 2-3 min. pakepinkite, kol pasklis aromatas.
  3. Į nusunktus ryžius ir lęšius įmaišykite svogūnus su prieskoniais, uždenkite sandariu dangčiu ir palikite dar 10 min. pastovėti. Patiekdami apibarstykite pasiliktais svogūnais ir smulkintomis kalendromis.

Skanaus!

*Šios produktų kainos užfiksuotos sausio 13 d. e.parduotuvėje „Rimi.lt“.



 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis