Pirmieji vaiko dantukai – ką reikėtų žinoti?

Pirmieji dygstantys vaiko dantukai – džiaugsmas ir iššūkis tėvams. Dažniausiai šis fiziologinis procesas vyksta be didesnių problemų, tačiau kai kuriems vaikams gali pasireikšti nepageidaujami reiškiniai, o tai vargina ir kelia nerimą tėvams.

Žinojimas, ko reikėtų tikėtis ir kaip padėti mažyliui, gali palengvinti šį ypatingą laikotarpį vaiko ir tėvų gyvenime.


Kada prasideda dantų dygimas?


Nors dantukų dygimas gali prasidėti jau nuo 3 mėnesių amžiaus, tikėtina, kad pirmasis dantukas pasirodys, kai mažyliui bus 4-7 mėnesiai.


Pirmieji dantys paprastai yra du apatiniai priekiniai kandžiai. Paprastai po 4-8 savaičių atsiranda keturi priekiniai viršutiniai dantys (centriniai ir šoniniai kandžiai). Maždaug po mėnesio atsiras apatiniai šoniniai kandžiai.


Toliau prasiskverbia pirmieji krūminiai dantys, tada galiausiai iltiniai dantys. Dauguma vaikų iki trečiojo gimtadienio turi visus 20 pirminių dantų (jei jūsų vaiko dantys dygsta žymiai lėčiau, vertėtų pasitarti su gydytoju).


Kai kuriais retais atvejais vaikai gimsta su vienu ar dviem dantimis arba jiems dantukai išdygsta per pirmąsias kelias gyvenimo savaites. Išskyrus atvejus, kai dantys trukdo maitinti arba yra per daug judrūs ir kelia pavojų užspringti, tai paprastai nekelia nerimo.


Kokie yra vaikų dantų dygimo požymiai?


  • Seilėtekis, pasireiškiantis dažniau nei įprastai (seilėtekis gali prasidėti jau 3 ar 4 mėnesių amžiaus, bet ne visada yra dantų dygimo požymis);
  • Nuolatinis pirštų ar kumščių kišimas į burną ;
  • Jautrios ar patinusios dantenos;
  • Verkimas ar kaprizingumas.


Svarbu suprasti, kad dantų dygimas nesukelia peršalimo simptomų, bėrimų, viduriavimo ar karščiavimo. Jei vaikui pasireiškia anksčiau minėti simptomai ar neįprastas elgesys tuo pačiu metu, kai dygsta dantys, būtina atskirai įvertinti šiuos simptomus.


Į pagalbą vaikų dantukų dygimo proceso palengvinimui dažnai pasitelkiami keli skirtingi metodai. Patariama nuvalyti seilių perteklių, norint išvengti bėrimų, švariu pirštu pamasažuoti dantenas, užtikrinti, kad objektai, kuriuos vaikas yra linkęs dėti į burną ir kramtyti, yra nepavojingi ir nesukelia užspringimo ar nurijimo pavojaus. Vėsūs medvilnės kompresai dažnai padeda nuraminti ir sumažinti diskomfortą dantenose. Viena iš efektyvių priemonių yra Anaftin® Baby gelis, skirtas naudoti dygstant dantukams. Tai yra lipnus biologinis burnos gleivinės gelis. Jis greitai suformuoja nematomą plėvelę, kuri apsaugo dantenas nuo diskomforto ir skausmo. Natūralios sudėtyje esančios medžiagos pažeistose dantenų vietose padeda malšinti skausmą ir paraudimą. Pakuotėje pridedamas specialus minkštas silikoninis aplikatorius, kuris švelniai masažuoja dantenas, todėl palengvėja su dantukų kalimosi susijęs diskomfortas ir simptomai. Ant pažeistos vietos užtepkite pakankamai gelio ir aplikatoriumi švelniai masažuokite dantenas. Gelį pageidautina tepti kūdikiui pavalgius ir prieš užmiegant, kad geriau susidarytų plėvelė ir ilgesnį laiką būtų malšinamas skausmas. Vartokite taip dažnai, kiek reikia. Kiekvieną kartą patepę užsukite kamštelį. Pašalinkite visus gelio likučius, kurie galėtų kitą kartą trukdyti tinkamai naudoti gelį.


Atitinkamą vaikų dantų priežiūros rutiną būtina palaikyti nuo pirmųjų gyvenimo mėnesių siekiant išvengti dantų ėduonies ir kitų problemų ateityje.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis