Kas yra augimo skausmas ir kas jį sukelia?

Augimo skausmas – gana dažna ir įprasta vaikystės dalis, tačiau kartais tai gali sukelti stresą tiek vaikams, tiek ir tėvams.

Apytiksliai apie 50 proc. vaikų tam tikru metu patiria įvairaus intensyvumo augimo skausmus. Ką reikėtų žinoti apie šiuos skausmus ir kaip tėvai galėtų padėti savo vaikams?


Kas tas „augimo skausmas“?


„Augimo skausmas“ – tai terminas, naudojamas apibūdinti kojų skausmus, taip pat skausmus, kurie dažniausiai vaikams pasireiškia naktimis. Šie skausmai būdingi nuo 3 iki 12 metų amžiaus vaikams.


Dažniausiai augimo skausmai pasireiškia vakare arba pažadina vaiką iš miegų. Skausmas dažniausiai juntamas blauzdose ar keliuose.


Kodėl dažniausiai skauda naktimis?


Specialistai tikslaus ir vieno atsakymo į šį klausimą neturi, tačiau dauguma mano, kad vaikai skausmą jaučia visą dieną, tiesiog dieną jie yra išsiblaškę arba jų dėmesys nukreiptas kitur, todėl vaikai to skausmo nepastebi. Taip pat intensyvesnis skausmas naktį gali būti susijęs ir su tuo, kad augimo hormonas išsiskiria būtent tada, kai vaikai miega. Tai reiškia, kad vaikai auga miegant, vadinasi ir jų kaulai aktyvesni naktį.


Vis dėlto tikroji augimo skausmo priežastis iki šiol nėra žinoma. Negana to, kaip ir kiekvienas suaugęs žmogus, taip ir kiekvienas vaikas turi skirtingus skausmo slenksčius, o tai turi didelę įtaką tam, kodėl kai kurie vaikai jaučiau augimo skausmą labiau nei kiti.


Kuo susijusi mamos migrena ir vaiko augimo skausmai?


2023 m. rugsėjo mėn. žurnale „Headache“ paskelbtas naujas tyrimas parodė ryšį tarp augimo skausmų ir migrenos. Buvo ištirta 100 vaikų ir paauglių, kurių pusė turėjo augimo skausmus, kuriuos pagimdė migrena sergančios motinos. Negana to, 76 proc. pacientų, kurie jaučia augimo skausmus, jiems taip pat skauda ir galvą.


„Vaikų, jaučiančių augimo skausmus, šeimose yra padidėjęs kitų skausmo sindromų, ypač migrenos, paplitimas tarp tėvų“, – rašė autoriai. „Kita vertus, vaikai, sergantys migrena, turi didesnį augimo skausmų paplitimą, o tai rodo bendrą patogenezę, todėl iškėlėme hipotezę, kad vaikų augimo skausmai yra migrenos pirmtakas arba gretutinė liga“.


Kaip padėti savo vaikui, kenčiančiam augimo skausmus?


Augimo skausmai dažniausiai būna įvairaus intensyvumo. Kartais būna laikotarpių, kai jie kartojasi kone kasnakt, o kartais būna tokių laikotarpių, kai vaikas visai nejaučia skausmo ištisus mėnesius.


Jei skausmas intensyvus, pagal vaiko amžių galite duoti nuskausminamųjų (pasitarę su gydytojais). Taip pat skausmą palengvinsite švelniai pamasažuodami vaiko kojas. Šildanti pagalvėlė ant kojų ar po jomis – taip pat sumažins skausmą.


Kada reikėtų kreiptis į gydytoją?


Jei vaikas atrodo sveikas, o skausmu skundžiasi tik retkarčiais, tuomet sunerimti nereikėtų. Tačiau, jei skausmas yra nuolatinis, matote, kad jis tikrai vargina Jūsų vaiką, tuomet būtinai apsilankykite pas šeimos gydytoją ar pediatrą, jog įsitikintumėte, kad nepraleidžiate kitų skausmo priežasčių.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis