Kaip elgtis, kai kūdikį kamuoja pilvo diegliai arba pilvo pūtimas?

Pilvo diegliai ir (arba) pilvo pūtimas – vieni dažniausių skundų, dėl kurių susirūpinę tėveliai ar globėjai kreipiasi į šeimos gydytoją. Deja, bet patvirtinto ir šimtu procentų veiksmingo gydymo nuo pilvo dieglių nėra, tačiau gali padėti kai kurios paprastos priemonės, o kartais prireikia ir vaistinių preparatų, simptomiškai mažinančių pilvo pūtimą, kurie yra gerai toleruojami ir kuriuos galima vartoti nuo pirmųjų mažylio gyvenimo dienų (nors pilvo diegliai ir pilvo pūtimas nėra tas pats, tačiau šios bėdos dažnai būna viena su kita „persipynusios“, tarkime, pilvo diegliai sustiprėja dėl žarnyno spindyje susikaupusių dujų pertekliaus). 

Pateikiame šiek tiek paprastų, bet genialių patarimų, kurie gali padėti greičiau pašalinti dujų perteklių iš virškinimo trakto ir (arba) tuomet, kai kovojama su pilvo dieglių keliamu diskomfortu:


·      Rekomenduojamas mažylio pilvelio masažas. Masažuoti reikia švelniai, šiltomis rankomis. Judesiai atliekami ratu, pagal laikrodžio rodyklę, pradedant nuo bambos ir švelniai braukiant į išorę. Tokiu būdu pagerinamas natūralus dujų pertekliaus pasišalinimas, atkartojant žarnyno judesius ir turinio judėjimo virškinimo traktu kryptį. Šis būdas veiksmingas tuomet, kai kūdikį kamuoja pilvo pūtimas.


·      Išmėginkite paprastą „dviratuko“ mankštelę – gulinčiam kūdikiui jo kojytėmis lengvai atlikite į dviračio mynimą panašius judesius. Dažnai padeda ir sulenktų kojyčių prilenkimas prie pilvuko – dujų perteklius lengviau pasišalina ir mažylis greičiau pasijunta lengviau, atlėgsta tempimo jausmas ir diskomfortas. Šis būdas veiksmingesnis tuomet, kai kamuoja meteorizmas (pilvo pūtimas).


·      Pamėginkite maudynes šiltoje vonelėje. Šiltas vanduo ramina, atpalaiduoja spazmus. Į vandenį galite įlašinti keletą lašų raminamųjų savybių turinčio levandų eterinio aliejaus – jei maudynes atliksite prieš nakties miegą, mažylis turėtų geriau ir kokybiškiau miegoti. Šis būdas padės ir nuo pilvo pūtimo, ir nuo pilvo dieglių. Kai kuriems vaikams ypatingai tinka dušas, nes vandens srovelė ant kūno ir jo tekėjimo garsas taip pat gali labai veiksmingai raminti.


·      Pilvo diegliai gali kamuoti dėl pernelyg didelio dar nebrandžios nervinės sistemos stimuliavimo, todėl rekomenduojama tokius itin jautrius mažylius aktyvinti mažiau, tarkime, vengti ekranų, pernelyg dažno kalbinimo, „neperkrauti“ kasdienybės aktyvia veikla.


·      Pilvo dieglių valdymui neretai padeda baltasis triukšmas, supimas, liūliavimas, švelnus mažylio kalbinimas, lopšinės. Šie būdai svarbūs tuomet, kai manoma, kad pilvo diegliai atsirado dėl per didelio kūdikio stimuliavimo ir nervinės sistemos „iškrovos“.


·      Išmėginkite tam tikrą kūdikio nešiojimo pozą, kuri gali būti veiksminga ir pilvo pūtimo, ir pilvo dieglių atveju. Ant rankos dilbio pasiguldykite kūdikį taip, kad jo pilvelis būtų nukreiptas žemyn, delnu būtų galima prilaikyti galvelę, o abi mažylio kojos apžergtų alkūnės vietą. Nešioti reikia lengvai siūbuojant ir jokiu būdu nekratant kūdikio. Ši poza kartais vadinama „lėktuvėliu“, kartais – „laiveliu“, tačiau literatūroje galima rasti ir kitų sinonimų.


·      Jei kūdikis žindomas, krūtimi maitinanti motina gali gerti daugiau žolelių arbatų, kurios pasižymi pilvo pūtimą malšinančiu poveikiu. Reikėtų išgerti bent keturis – penkis puodelius per dieną. Puikiai tiks pankolių ar kmynų vaisių arbatos, pipirmėčių ar melisų lapų mišiniai. Jei kūdikis maitinamas pieno mišiniu, dėl vaistažolių vartojimo reikėtų pasitarti su mažylio gydytoju.


·      Gali padėti ir specialūs vaistiniai preparatai su simetikonu, pavyzdžiui, Espumisan L 40 mg/ml geriamieji lašai (emulsija). Espumisan L sudėtyje yra simetikono - stabilaus, paviršių veikiančio polidimetilsiloksano. Jis keičia dujų burbuliukų, esančių maiste ir virškinimo trakto gleivinėje, paviršiaus įtampą, dėl to jie subliūkšta. Atpalaiduotos dujos gali būti rezorbuojamos pro žarnų sieneles ir prasidėjus žarnų peristaltikai, pašalinamos. Simetikonas veikia tik savo fizinėmis savybėmis, jis nedalyvauja cheminėse reakcijose ir yra farmakologiškai ir fiziologiškai inertiškas. Espumisan L vartojamas ligų, kurių metu virškinimo trakte kaupiasi dujos (meteorizmas), būna pilvo pūtimas, pilnumo pojūtis, simptominiam gydymui ir tinkamas kūdikiams nuo pirmosios jų gyvenimo dienos. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku, nes netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

 

Užsakymo nr.: PT_87815

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis