Nuo žirnio iki žmogaus: kaip gimdoje vystosi vaikelis

Argi ne stebuklas: iš vienos ląstelės išauga tikras žmogus. Sužinokime, kaip mažylis vystosi mamos pilve.

 1-4 nėštumo savaitės


Tėvams tai sueities kulminacija, vaikui – egzistencijos pradžia. Susiliejus sėklos ląstelei ir kiaušialąstei atsiranda nauja gyvybė. Užsimezgusio gemalo dydis – 0,12 ml. Tačiau genetinėje medžiagoje jau užkoduota, ar tai bus mergaitė ar berniukas, ar akys bus rudos kaip mamos, ar plaukai bus garbanoti.


Po keturių valandų gemalas ima dalytis – iš vienos ląstelės atsiranda dvi. Procesas jau prasidėjo – toliau ląstelės nepaliaujamai dalysis nuolat. Penkias dienas jau gerokai suapvalėjęs ląstelių gumuliukas kiaušintakiais keliauja į gimdą, ten jis pamažu įsitvirtina gimdos gleivinėje. Dabar vaisius – smeigtuko galvutės dydžio. Dar po kelių dienų nėštumo testas jau parodys, kad užsimezgė nauja gyvybė. Tiesa, medikai laiką skaičiuoja kitaip. Jie teigia, kad vaisiui keturios savaitės, nors apvaisinimas įvyko vos prieš keturiolika dienų. Mat jų atskaitos taškas – paskutinių menstruacijų pirmoji diena.


5-8 nėštumo savaitės


Penktąją savaitė ima plakti vaikučio širdis. Rankytės ir kojytės pūpso tarsi maži pumpurėliai. Dar po kelių dienų žmogutis jau netgi galės pasukti galvytę. Jau yra visų organų ir organų sistemų užuomazgos. Jūsų vaikelio judesiai dabar jau gana aiškūs. Krūtinės ląsta ritmingai kilnojasi, tarsi jis kvėpuotų. Jis jau sukiojasi ir rąžosi. Judėjimas labai reikalingas: tai, ką judėdamas patiria juslėmis, labai svarbu vaisiaus smegenų raidai. Antrojo mėnesio pabaigoje jūsų vaikutis maždaug dviejų centimetrų dydžio ir sveria apie dešimt gramų.


9-12 nėštumo savaitės


Mažylio kepenys pradeda gaminti tulžies skystį. Trečiojo mėnesio pabaigoje vaikutis jau gurkšnoja vaisiaus vandenis, o paskui juos šalina. Rijimo judesiai treniruoja plaučius ir inkstus. Pradeda formuotis ir didžiųjų smegenų pusrutulių žievė. Šis plotelis vėliau bus toje smegenų vietoje, kur, mokslininkų nuomone, lokalizuojama žmogaus asmenybė. Mažylis jau dalyvauja jūsų gyvenime – jis jaučia susijaudinimą, pasitenkinimą, stresą. Jums išsigandus kraujyje padaugėja adrenalino – dėl to greičiau ima plakti ir mažylio širdelė. Trečiojo mėnesio pabaigoje vaikutis būna maždaug septynių centimetrų dydžio ir sveria apie 250 gramų.

 

13-16 nėštumo savaitės


Dabar pilve jau prasidėjo tikras judėjimas. Nervų pluoštai vaisiaus kūne jau išsiraizgę tiek, kad jis gali sukiotis, plūduriuoti ir netgi verstis kūlversčio. Vietos jis turi dar daug ir išdykaudamas tik švelniai tepaliečia gimdos sienelę. Tačiau kai kurios mamos jaučia tuos judesius – jau apie 15-ąją savaitę. Po tvirtai užmerktais vokais jau krusteli mažylio akių obuoliai. Ketvirtojo mėnesio pabaigoje jūsų mažylio ūgis 16 cm, jis sveria apie 250 g.


17-20 nėštumo savaitės


Dvidešimtąją nėštumo savaitę žmogučio burnoje skonio svogūnėlių dešimt kartų daugiau nei užgimusio. Jam patinka viskas, kas saldu. Mokslininkų stebėjimais mažyliais įsčiose itin noriai geria vaisiaus vandenis, kai šis praturtintas cukraus tirpalu. Mažylio ausys jau irgi pasiruošusios priimti garsą. Tiesa, kol kas jos girdi tik Jūsų širdies tvinksnius, žarnyno garsus ir jūsų balsą. Penktojo mėnesio pabaigoje Jūsų mažylio ūgis – apie 25 cm, jis sveria apie 400 gramų.


21-24 nėštumo savaitės


Jei pasisektų, apie dvidešimtąją savaitę per ilgesnį tyrimą ultragarsu galėtumėte pamatyti, kaip mažylis čiulpia nykštį. Gal jis netgi žais su virkštele – čiupimo refleksas jau aktyvus. Žmogutis domisi savo kūnu, rankytėmis brauko per veidą, mėgina apčiuopti ranką ar koją. Judesiai jau greitesni. Mažylis jau gali justi skausmą, kartais jis paspringsta vaisiais vandenimis ir ima žagsėti – tada juntate silpnus trūkčiojimus pilve. Baigiantis šeštajam mėnesiui jo ūgis apie 30 cm, sveria nuo 600 iki 700 gramų.


25-28 nėštumo savaitės


Dabar vaikelį jau pasiekia tai, kas vyksta pasaulyje: eismo triukšmas, kitų žmonių balsai, muzika. Jau formuojasi ir pomėgiai – pavyzdžiui, klasikinei muzikai. Maždaug 26-ąją savaitę mažylis pirmą sykį prasimerks. Nors iki jo prasiskverbia tik koks vienas procentas dienos šviesos, vaikelis jau jautrus šviesai. Jis smalsiai žvelgia ta kryptimi, kur yra taškinis ryškios šviesos šaltinis – pavyzdžiui, prie pilvo priglaustas žibintuvėlis. Septintojo mėnesio pabaigoje mažylio ūgis būna 35-37 cm, svoris tarp 1 000 ir 1 200 gramų.


29-32 nėštumo savaitės


Mažylio kūnas padengtas plonais pūkeliais, kurie drauge su vadinamuoju vaškiniu vaisiaus dangalu saugo, kad oda vaisiaus vandenyse neišbrinktų. Vaikutis vis budresnis, reaguoja į prisilietimus iš išorės – junta, kai švelniai uždedate ranką ant pilvo, kai partneris švelniai spusteli pilvą pirštu. Gal netgi baksteli atsakydamas ar prisiglaudžia prie vidinės pilvo sienelė ties ta vieta, kur yra ranka. Aštuntojo mėnesio pabaigoje mažylio ūgis būna 40-42 cm, jis sveria nuo 1 700 iki 2 000 gramų.


33-36 nėštumo savaitės


Pilve tapo gana ankšta – sunku net pasisukti. Kasdien vaikas nuryja iki trijų litrų vaisiaus vandenų – tai treniruoja skrandį, žarnyną ir šlapimo pūslę. Dažnai čiulpia nykštį ir smarkiai spardosi – taip gimdos sienelė masažuoja jo odą. Be to, gerokai dažniau prasimerkia. Besibaigiant devintajam mėnesiui mažylio paaugęs iki 46 cm, sveria nuo 2 500 iki 3 000 gramų.


37 -40 savaitės


Kad užgimtų gerai pasiruošęs temperatūros svyravimams, vaikeliui reikia gero riebalų sluoksnio. Jis atsiranda paskutiniosiomis nėštumo savaitėmis. Visi vidaus organai jau „paruošti veikti“, kertiniai akmenys padėti, ir smegenyse – daugiau kaip dešimt milijardų smegenų ląstelių - laukia, kada bus „pamaitintos“. Tą „maistą“ didžiąja dalimi sudaro potyriai, kurie laukia mažylio užgimus. Atmintis pradeda veikti dar mamos pilve. Mokslininkų eksperimentais buvo nustatyta, kad 37-ąją nėštumo savaitę mažylis bent 24 valandas prisimena ilgą garsų seką.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis