Interviu su gydytoju apie priešlaikį gimdymą: kodėl kai kurie vaikai gimsta anksčiau laiko

Palyginti su kitomis pasaulio šalimis, Lietuvoje nedaug naujagimių gimsta prieš laiką. Kas žinotina apie priešlaikį gimdymą? Kada įmanoma jo išvengti? Konsultuoja gydytojas akušeris ginekologas Egidijus Jakiūnas.

Pasak Egidijaus Jakiūno, priešlaikiu laikomas gimdymas, įvykęs iki 36 savaičių ir 6 dienų. Nuo 37 nėštumo savaitės gimdymas jau yra normalus. Priežastys: 


NĖŠČIOSIOS LIGOS


Rizikos grupei priklauso tos nėščiosios, kurios serga cukriniu diabetu, medžiagų apykaitos ligomis. Jeigu imdoje yra auglių, miomų arba pati gimda yra netipinės formos (ne visada!).


NĖŠTUMO PATOLOGIJA


Kartais priešlaikis gimdymas prasideda dėl nėštumo komplikacijų, t. y. būsenų, kurios atsiranda tik per nėštumą. Viena jų – nėščiųjų toksikozė (nuolatinis pykinimas ir vėmimas), kita – preeklampsija (būdingas aukštas arterinis kraujospūdis, pabrinkimai ir baltymas šlapime). Priešlaikį gimdymą gali sukelti ir per didelis arba per mažas vaisiaus vandenų kiekis arba daugiavaisis nėštumas. Labai retai kada pasaulį išvysta dvynukai arba trynukai 38-39 nėštumo savaitę. 


INFEKCIJA


Labai dažnai priešlaikį gimdymą sukelia paprasčiausia infekcija – pavyzdžiui, gripo, žarnyno virusai ir pan. Jeigu kuris nors šeimos narys susirgo virusu ir užkrėtė besilaukiančią moterį, o ši sukarščiuoja arba pradeda viduriuoti, po kelių dienų jau gali prasidėti gimdymas, nes virusas arba bakterija gali per placentą patekti į vaisiaus kraujotaką. Kartais priešlaikio gimdymo kaltininkas gali būti ir sugedęs mamos dantis. Svarbu žinoti, jog nėštumas slopina natūralų imunitetą tam, kad neįvyktų organizmo atmetimo reakcija. Pasak E.Jakiūno, nors vaisius biologiškai yra labai artimas mamai, bet nėra jai identiškas, tad kad ir kaip skaudžiai nuskambėtų, tai svetimkūnis ir jeigu mamos organizmas pats nenuslopintų savo imuninės sistemos, įvyktų persileidimas arba labai ankstyvas priešlaikis gimdymas. Kadangi imuninė sistema yra slopinama, ji prasčiau ir ginasi nuo aplinkoje cirkuliuojančių virusų ir bakterijų. Todėl kiekviena nėščioji turi ypač saugotis, kad nesusirgtų sezoninėmis ligomis, nes niekada nėra aišku, kaip jos paveiks moters organizmą.


VAISIAUS BĖDOS


Kartais priešlaikis gimdymas yra dirbtinai skatinamas, pavyzdžiui, jeigu sutrinka vaisiaus augimas ir gydytojai mato, kad padėti gali gimusiam naujagimiui, bet ne vaisiui.


PAVELDIMUMAS


Jeigu močiutė, mama ir sesuo gimdė prieš laiką, labai tikėtina, kad moteris gali pagimdyti anksčiau.


Priešlaikio gimdymo požymiai


Dažnai iš pradžių nėščioji jaučia nemalonius nugaros ir strėnų skausmus, vėliau kietėja pilvas – skauda apatinę jo dalį. Jeigu sąrėmiai stiprėja kas 15-20 min., jau būtina skubiai vykti į ligoninę. Kitas požymis – nutekėję vaisiaus vandenys. Labai svarbu pajutus priešlaikio gimdymo požymius per dvi valandas atvykti į ligoninę, nes kuo anksčiau bus suteikta pagalba, tuo didesnė tikimybė yra išsaugoti kūdikį.


„Pagimdžius neišnešiotuką, nereikia nusiteikti, kad ir kitas vaikelis gali gimti ne laiku, – sako E.Jakiūnas. – Jeigu pirmasis vaisius turėjo vystymosi bėdų, nebūtinai ir antrasis jų turės. Tas pats pasakytina ir apie infekciją – jeigu pateko į gimdą kartą, nebūtinai pateks ir kitą kartą. Vis dėlto visuomet prieš laiką gimdys moteris, kurios gimda yra neįprastos formos: balno arba dviragė, nes šios gimdos negali tiek išsiplėsti, kad jose tilptų paskutinėmis nėštumo savaitėmis sparčiai augantis vaisius. Tačiau gimdai galima atlikti plastinę operaciją ir sukurti jos formą. Kadangi netaisyklinga gimdos forma yra laikoma liga, operacija yra atliekama nemokamai. Po operacijos visam laikui lieka randas, dėl kurio nėštumas yra rizikingas, o gimdyti natūraliai negalima, nes gimda gali plyšti. Todėl paprastai yra atliekama planinė cezario pjūvio operacija 37 nėštumo savaitę. Jeigu plastinė operacija nėra atlikta, dažniausiai kūdikis gimsta 27-30 nėštumo savaitę – naujagimiui pavojingesniu laiku. Jau vien dėl to verta ryžtis plastinei gimdos operacijai“.


Kaip elgtis, kad naujagimis gimtų laiku?


„Lietuvoje iš visų naujagimių tik 5-6 proc. gimsta prieš laiką. Vakarų Europoje neišnešiotukai sudaro 8-10 proc., JAV – apie 12-13 proc. Mažas priešlaikių gimdymų skaičius rodo, kad Lietuvoje yra labai gera nėščiųjų priežiūra, anksti nustatomi galimi rizikos veiksniai, atliekami tyrimai dėl galimų infekcijų, medžiagų apykaitos sutrikimų ir labai dažnai pavyksta sustabdyti galimą priešlaikį gimdymą. Labai svarbu planuoti nėštumą ir dėl jo bei visų galimų rizikos veiksnių pasitarti su gydytoju ginekologu“, – pataria E.Jakiūnas.


Labai dažnai nėščios moterys, kad nepradėtų prieš laiką gimdyti, paskutiniaisiais nėštumo mėnesiais bijo kabinti užuolaidų, sportuoti, nešti pirkinių maišelį. Anksčiau numatyto laiko gali prasidėti gimdymas, jeigu nėščioji patirs stiprią pilvo traumą, tarkime, kas nors jai suduos stiprų smūgį į pilvą arba kad ir papuls į eismo įvykį. Tuomet gali atsidalyti placenta ir dar tą pačią dieną prasidės gimdymas, kurio sustabdyti niekaip nepavyks. Na, o sveika nėščioji, kuri sportuoja ir nesiekia rekordų, gali ir rankas kilnoti, ir plaukioti, ir bėgioti, tai geriau, negu gulėti lovoje visus 9 mėnesius. Gimdymo nesukels nei karšta vonia, nei pirtis; jeigu moteriai patinka, gali naudotis šiais malonumais. Vienintelis dalykas, kurio reikėtų vengti, – nešti sunkesnį nei 3 kg svorio maišelį – ir ne tik nėščiosioms, bet apskritai visoms moterims daugiau nešti tiesiog nepadoru“, – sako gydytojas.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis