Dažniausios nėštumo metu pasitaikančios infekcijos

Infekcija, paskatinanti priešlaikį gimdymą, gali būti virusinės, bakterinės ar grybelinės kilmės. Mikroorganizmų, grėsmingų nėštumui, o vėliau ir naujagimiui, begalė. Pavojingi net paprasčiausių kvėpavimo takų uždegimų sukėlėjai, nes kai kurie krauju gali patekti į visas kūno ląsteles ir lemti ligą bet kurioje vietoje, taip pat ir gimdoje. Kokios dažniausios nėštumo metu pasitaikančios infekcijos?

 


B grupės streptokokas, žarninė lazdelė


Tai dažniausi naujagimių infekcijos kaltininkai, kurie gyvena moters organizme, dažniausiai žarnyne. Dėl ne visada žinomų priežasčių kai kada šios bakterijos apsigyvena greta žarnyno esančioje makštyje, šlapimo takuose. Iš čia gali patekti į vaisiaus aplinką ir gali jį užkrėsti. Šios bakterijos dažniausiai yra naujagimių įgimtų užkrečiamųjų ligų priežastis. Jei nėščiosios organizme uždegimas yra šlapimo takuose, dažniausiai jo sukėlėjas – žarninė lazdelė.

 

Chlamidiozė


Gana dažna priešlaikio vaisiaus vandenų nutekėjimo ir gimdymo, vaisiaus mažo svorio priežastis. Tačiau daugelyje šalių nėščiųjų chlamidiozės patikros nėra, nes brangu ir gydymo poveikis bandant mažinti priešlaikių gimdymų nėra pakankamai įrodytas.

 

Toksoplazmozė


Gali sukelti persileidimą, priešlaikį gimdymą, bet dažniau sutrikdo vaisiaus raidą, klausą, regą. Dėl šios ligos daug metų buvo kaltinamos katės, nors iš tiesų labai dažnai užsikrečiama ragaujant žalios mėsos, valgant ją nepakankamai gerai rūkytą keptą ar virtą, prastai plaunant rankas, vaisius, daržoves. Visada reikia elgtis atsakingai ir saugiai, tada užsikrėsti tikimybė daug mažesnė. Didžioji dalis nėščiųjų jau būna susidūrusios su toksoplazmomis anksčiau ir turi imunitetą. Svarbiausia, kad moterys neužsikrėstų per nėštumą, ypač pirmomis jo savaitėmis. Įtarus toksoplazmozę reikėtų tirti kraujo mėginius ieškant specialių imunoglobulinų. Jei jie rodo ūmią ligą, skiriamas gydymas.

 

Citomegalo virusas


Ši infekcija neturi specifinių požymių. Citomegalo virusas plinta per organizmo skysčius (spermą, seiles, šlapimą, gimdos kaklelio gleives), todėl užsikrėsti galima per lytinius santykius, bučiuojantis su ligoniu, perpilant kraują. Liga gali būti „nebyli“ arba panaši į peršalimą, kai temperatūra neaukšta. Bėda, jei virusas paveikia vaisių, nes tai gali lemti mažylio negalią. Tačiau dažniausiai tyrimai nerodo ūmios infekcijos, apie 60–70 proc. nustatoma jau iki nėštumo buvusios infekcijos požymių. Gydymo nėra, todėl nėščiajai nustačius virusą nieko pakeisti negalima.

 

Hepatitas B


Sunki liga, kuria galima užsikrėsti lytiniu arba kraujo būdu. Būtų tikrai svarbu ligą laiku nustatyti. Žinant, kad mama užsikrėtusi, naujagimį galima kuo greičiau apsaugoti nuo šios infekcijos, sukeliančios kepenų nepakankamumą, cirozę, jį paskiepijant ir sušvirkščiant gama globulino.


Raudonukė


Per nėštumą ši liga labai pavojinga. Moters, kuri šia liga persirgo, kol pastojo, organizme susidarė ilgalaikis imunitetas, todėl nesusirgs. Daugelyje šalių, jei moteris nesirgusi, planuojant nėštumą patariama pasiskiepyti. Jei raudonuke sirgtų vaikas nėščiosios, kuri nėra sirgusi ir pasiskiepijusi, su juo būtų geriau vengti bendrauti. Raudonukė gali būti persileidimo, vaisiaus žuvimo gimdoje priežastis, o naujagimis gali turėti sveikatos problemų.

 

Pūslelinės virusas


Patekęs į organizmą, čia apsigyvena visam laikui. Todėl nusilpus imunitetui, pervargus ar patyrus įtampą virusas suaktyvėja. Juo užsikrėsti būtų pavojinga iki gimdymo likus porai savaičių. Tada didesnė rizika susargdinti naujagimį. O jei liga labai ūmi, nėščiajai gali būti skirta vaistų nuo virusų. Pavieniams bėrimams tinka tepaliukai nuo viruso.

 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis