Svarbi gero miego sąlyga

Yra žinoma, kad maždaug trečdalį savo gyvenimo žmogus praleidžia miegodamas. Vaikams miegas yra daug svarbesnis nei suaugusiesiems. Miegas yra esminis geros sveikatos komponentas: kūno vystymuisi ir atsigavimui, o taip pat protinei, psichinei, fizinei sveikatai ir gerovei. Miegas taip pat svarbus optimaliai pažintinei funkcijai: miegant gerėja atmintis, stiprėja imuninė sistema, gerėja kraujo apytaka.

Vaikų sveikatos problemos daugiau kamuoja gydytojus arba rūpestingus tėvus, vaikai patys dažniausiai net nejaučia turintys patologiją – pavyzdžiui, stuburo iškrypimą, kurį mes galime matyti net iš akies. Tad didžiausia atsakomybė, užtikrinant vaiko sveiką vystymąsi, tenka tėvams.

Stebina tai, kad nugaros ir kaklo skausmai gali pasireikšti labai anksti, netgi nuo 8-10 metų ir ypač padažnėja paauglystėje. Skausmai gali atsirasti dėl ilgo sėdėjimo palinkus prie kompiuterio, dėl sunkių kuprinių, su kuriomis kasdien mūsų vaikai žygiuoja į mokyklą. Primename, kad vaikas negali nešioti kuprinės, viršijančios 10 proc. jo kūno svorio.

TAIP PAT SKAITYKITE:

Fotografės patarimai organizuojantiems krikštynas

Atostogos be vaiko: kaip pirmą kartą palikti jį seneliams

Taip pat įtakos turi ir miegojimas ant išskleidžiamų sofų-lovų, kurios nėra pritaikytos miegoti kiekvieną naktį. Nemalonūs pojūčiai gali kankinti, jei vaikas miega ant išsigulėjusio čiužinio - kadangi jaučiami įvairūs nelygumai, būna per kieta arba atvirkščiai – per minkšta ir miega lyg „įkritęs į hamaką". Įtakos gali turėti net netinkamo aukščio pagalvė. Gydytojai ragina tėvus skirti kuo daugiau dėmesio taisyklingos laikysenos profilaktikai, kuri turi prasidėti kuo anksčiau.

Daugeliui tėvelių neduodantis ramybės klausimas - ant kokio čiužinio turėtų miegoti vaikas?

Nuo pat kūdikystės iki 18 metų amžiaus, dar besiformuojant visam organizmui, yra ypač svarbu, kad tėveliai parinktų tinkamą čiužinį ant kurio miegos vaikas. Kodėl? Kad stuburas ilsėtųsi taisyklingoje padėtyje, vaikas augtų sveikas ir laimingas, atsikeltų pailsėjęs, nebūtų kaprizingas. Kokybiškas miegas turi didelę įtaką ne tik sveikatai, bet ir likusios dienos savijautai, mokslo rezultatams.

Pirmieji stuburo iškrypimų požymiai išryškėja sulaukus 5-7 metų, antroji ataka būna 12-14 metų.

Anot UAB „Interjerų vizijos" direktorės Aušros Vaitiekaitės, svarbiausi vaikiško čiužinio pasirinkimo kriterijai – vaiko amžius ir svoris. Pagal vaiko amžių ir svorį sprendžiame, kokio kietumo čiužinį reikia rinktis.

Nuo gimimo iki 3 metų

Specialistai rekomenduoja rinktis stangrų čiužinį, kuriuo laisvai cirkuliuotų oras. Labai svarbu, atkreipti dėmesį į tai ar jūsų vaikas nėra alergiškas. Jei vaikas alergiškas, rinkitės antialerginėmis savybėmis pasižymintį HR putų poliuretano čiužinį. Iš šios medžiagos pagamintuose užpilduose nėra sąlygų veistis erkutėms, bakterijoms, grybeliams. Jei vaikučiui diagnozuota alergija, jam netiks čiužinys su grikių lukštų užpildu. Jame esančios augalinės dalelės gali veikti alergizuojančiai.

Nuo 3 iki 7 metų

Šiuo amžiaus periodu reikalingas vidutinio minkštumo čiužinys. Šiuo laikotarpiu dar nėra būtina rinktis čiužinį su anatominėmis zonomis, kurios lemia miego komfortą, tačiau žvelgiant į ateitį - galima, kadangi netaisyklingos laikysenos ir kitos stuburo problemos pasireiškia vis anksčiau.

Neabejotinai svarbu, kad ne tik namų aplinkoje esančios medžiagos, bet ir pats čiužinys neskleistų į aplinką pavojingų, kenksmingų sveikatai medžiagų. Atkreipkite dėmesį į natūralių pluoštų čiužinius ir ar jų gamyboje nenaudojami klijai, kuriuose esama formaldehido, žmogaus sveikatai galinčios pakenkti medžiagos.

Jei vaikutis alergiškas, greičiausiai netiks natūralių pluoštų čiužinys, todėl patartina rinktis HR putų poliuretano, viskoelastinį ar lateksinį čiužinį. Jie mažiau alergizuoja, juose nėra palankios terpė veistis dulkių erkutėms.

HR putų poliuretanas bene palankiausias ir geriausias čiužinių gamybai. Jų atvirų porų struktūra - leidžia orui optimaliai cirkuliuoti čiužinyje, gerai išgarina drėgmę - nelinkę pelyti, yra elastingi - padeda raumenims atsipalaiduoti, ilgaamžiai.

Lateksas yra ilgaamžis, tačiau reikėtų žinoti, kad lateksas yra lepesnė medžiaga, reikalaujanti didesnės priežiūros, esant didesnei drėgmei gali pradėti pelyti, turintis specifinį kvapą.

Viskoelastas - į šiluma reaguojanti medžiaga. Temperatūrai nukritus iki 15 laipsnių dažnai tampa labai kieta, sušilus iki 25 laipsnių – labai minkšta. Gulint ant viskoelastinio čiužinio paviršius susispaudžia, apgaubia kūną, maloniai šildo.

Dvisluoksnis čiužinys - viena čiužinio pusė padengta HR putų poliuretanu, kuris gerai praleidžia orą, tad vaikas galės ramiai miegoti tiek ant nugaros, tiek ir ant pilvo, kita pusė - 2 cm viskoelasto, kuri sukurta NASA mokslininkų, taisyklingai prisitaiko prie kūno anatomijos ir tolygiai paskirsto visą slėgį, neapkraunant kokios nors vienos vietos, ir neleidžianti atsirasti nuospaudoms, neužspaudžianti jautrios vaiko kraujotakos. Toks čiužinys užkerta kelią pelėsio, grybelių, dulkių erkučių veisimuisi, tad čiužinys nesukelia alergijų, užtikrina švarą ir gaivą. Taip pat unikalios medžiagos savybės leidžia prisitaikyti prie kūno temperatūros ir ją išlaikyti, ypač žiemos naktimis.

Paauglystė

Šiuo metu keičiasi vaikų hormonų pusiausvyra, todėl išryškėja ar paūmėja turimos ligos.

Kiekvienas vaikas auga skirtingai, tačiau nuo 7 metų iki pilnametystės (ypač sveriant apie 40 kg) jau reikalingos stuburą prilaikančios čiužinio savybės t.y. rekomenduojami čiužiniai su anatominėmis zonomis. Anatominių zonų svarbiausias tikslas – užtikrinti taisyklingą stuburo padėtį miego metu. Kas ypač svarbu ne tik suaugusiems, bet ir augančiam, dar besiformuojančiam organizmui. Miegant ant tinkamo čiužinio, atsipalaiduoja mūsų kūnas, tolygiai pasiskirsto svoris, todėl mažiau vartomės naktį, geriau išsimiegame.

Vaikams-paaugliams, kurie turi stuburo problemų: netaisyklinga laikysena, skoliozė (stuburo iškrypimas) idealiai tinka sluoksniuoti čiužiniai, pasižymintys geriausiomis paviršiaus prisitaikymo savybėmis ir tiksliu nugaros srities prilaikymu. Rinkitės ergonomijos principu išsiskiriančius prekės ženklus ir gamintojus, kurie ypatingą dėmesį skiria, kad pagelbėtų turintiems stuburo problemų. Čiužiniai pagaminti derinant skirtingų minkštumų medžiagas taip, kad išgautų kuo geresnį kūno priėmimą, kuris nuimtų įtampą ir užtikrintų taisyklingą kūno padėtį miego metu.

Nepamirškime, kad tik gerai pailsėję ir išsimiegoję vaikai gerai vystysis, augs sveiki bei turės gerą apetitą. Žinoma, mūsų sveikatą įtakoja ne vienas veiksnys, o visa jų virtinė. Netaisyklinga laikysena atsiranda nuo genetinių bei aplinkos veiksnių santykio, tad rūpintis sveikata labiausiai padeda kompleksinė sveikatos priežiūra, tačiau visi veiksniai daugiau ar mažiau yra svarbūs.

Parengė Monika Kazlauskė

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis