5 faktai apie žarnyno infekciją, kuria perserga beveik visi

Virusinės kilmės vaikų viduriavimai yra viena dažniausių visuomenės sveikatos problemų. Nuo 1973 m., kai buvo atrastas rotavirusas, iki šių dienų pripažįstama, jog šis sukėlėjas yra pats dažniausias patogenas, visame pasaulyje sukeliantis sunkų ūminį kūdikių ir mažų vaikų viduriavimą.



Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, 15 aktualių klausimų dietologei apie vaikų mitybą

76 metų lietuvis tapo vyriausiu tėvu Europoje ir naujagimę pavadino EuropaNet ir persirgus rotavirusine infekcija galimas pakartotinis užsikrėtimas kitomis rotaviruso padermėmis. Pirmojo susirgimo klinika paprastai būna sunkiausia, kadangi imuninės gynybos mechanizmai dar tik formuojasi.

Rotavirusams gali būti imlūs ir suaugusieji, jiems liga dažniausiai pasireiškia lengva klinikine eiga, tad jie dažnai net nesikreipia į gydymo įstaigas ir gali būti pavojingas infekcijos šaltinis vaikams.

2 faktas. Užsikrėsti rotavirusine infekcija galima nepastebimai

Rotavirusas plinta per išmatas, burną, per užterštą vandenį, maistą. Imlumas šiam virusui yra visuotinis ir infekcija beveik nevaldoma įprastomis higienos priemonėmis bei dezinfekcinėmis medžiagomis. Užkratą platina sergantis žmogus (ypač pirmomis ligos dienomis) ar viruso nešiotojas. Infekcijos plitimą sunku kontroliuoti ir dėl viruso savybių: jis gerai išsilaiko išmatose (apie 1 mėn.), kambario temperatūroje (apie 10 d.), vandenyje (apie vieną savaitę), ant rankų (apie 4 val.).

Labai aktyvus rotaviruso perdavimas buitinio kontakto keliu, kai užsikrečiama per užterštas rankas, įvairius bendrai naudojamus daiktus. Vaikų kolektyvuose gali kilti ligos protrūkių, kur užsikrečiama nesilaikant asmens higienos reikalavimų ir nedezinfekuojamos ligonio išmatos. Rotavirusai lengvai išplinta ir įvairiose viešose vietose, pvz.: sauskelnių keitimo kambariuose, prekybos centrų vaikų žaidimų zonose ir pan.

3 faktas. Rotavirusinė infekcija plinta labai greitai

Rotavirusinės infekcijos inkubacinis laikotarpis (t. y. laikotarpis nuo užskrėtimo iki pirmųjų ligos simptomų) yra trumpas – 12-48 val. Liga prasideda karščiavimu, intensyviu vėmimu, dažnu viduriavimu labai vandeningomis išmatomis. Karščiavimas, vėmimas tęsiasi kelias dienas, o viduriavimas – 5-7 dienas. Kūdikiams dažnai prasideda ir greitai progresuoja dehidracija, acidozė, elektrolitų pusiausvyros sutrikimas, ligai būdinga sunkesnė eiga. Vyresni nei trejų metų vaikai serga lengvesnėmis ligos formomis.

4 faktas. Kruopšti higiena mažina tikimybę susirgti

Mažinant tikimybę užsikrėsti rotavirusais, pirmiausia reikia vengti kontakto su sergančiuoju. Tačiau šis patarimas turi menką praktinę vertę, kai infekcija yra besimptomė ir užkratą su išmatomis išskiria visiškai neviduriuojantys vaikai bei suaugusieji. Viena pagrindinių nespecifinės profilaktikos priemonių yra rankų higiena, mažinanti rotavirusinės infekcijos plitimo riziką.

Plaunant rankas su muilu nuo jų pašalinama beveik 95 proc. žmogui patogeninių bakterijų ir virusų. Kol maži vaikai nesugeba patys nusiplauti tinkamai rankų, tai turėtų daryti kolektyvuose personalas, o namuose - tėvai. Sergantysis virusus išskiria vidutiniškai 7 dienas, todėl vaiko į kolektyvą nereikėtų leisti, kol yra klinikiniai ligos simptomai ir dar kelias dienas po to.

Moksliškai įrodyta, kad motinos pienu maitinamam vaikui suteikiama tam tikra apsauga nuo rotavirusinės infekcijos pirmaisiais gyvenimo mėnesiais, tačiau įrodymų dėl ilgalaikės apsaugos, kai maitinimas krūtimi baigiamas, nėra.

5 faktas. Būdas išvengti rotavirusinės infekcijos – skiepai

Skiepai nuo rotavirusinės infekcijos yra efektyviausia prevencijos ir kontrolės priemonė. Šiuo metu Europoje licenzijuotos dviejų rūšių per burną vartojamos vakcinos. Kai kurios Europos šalys jas jau įsidiegė į nacionalines imunoprofilaktikos programas. Lietuvoje šios vakcinos registruotos jau nuo 2006 m.ir yra valstybės nekompensuojamos, moka patys tėvai.

Viena iš rotavirusinių vakcinų yra skirta vaikų nuo 6 iki 32 savaičių amžiaus imunizacijai, skiepijama trijomis vakcinos dozėmis. Pirmąją dozę galima sugirdyti jau nuo 6 savaičių, bet ne vyresniam kaip 12 savaičių kūdikiui. Tarp dozių turi būti daromos ne trumpesnės kaip 4 savaičių pertraukos. Patartina visą trijų vakcinos dozių kursą sugirdyti iki 20-22 savaičių amžiaus.

Kitos vakcinos skiepijimo kursas susideda iš dviejų vakcinos dozių. Pirmąją vakcinos dozę galima sugirdyti, kai kūdikiui yra daugiau kaip 6 savaitės. Tarp vakcinos dozių taip pat daroma ne trumpesnė kaip 4 savaičių pertrauka. Šia vakcina kūdikius vakcinuoti geriausia iki 16 savaičių amžiaus. Vakcinacija turi būti baigta, kol kūdikiui sukanka 24 savaitės. Įrodyta, kad abiejų vakcinų saugumas ir efektyvumas yra vienodas.

Pagal Panevėžio visuomenės sveikatos centro inf.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis