Viena dažniausių ir bjauriausių vaikiškų ligų suaktyvėja žiemą

Žiemos laikotarpis ypatingas tuo, kad kasmet, gripo sezono metu, padaugėja virusų sukeltų infekcijų, t. y. ne tik ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų ar gripo, bet ir žarnyno. Virusai yra pagrindiniai vaikų viduriavimų sukėlėjai. Virusinius viduriavimus gali sukelti įvairūs virusai - Rota, Noro, Enterinial adeno, Astro, Calici it kt. Tačiau dažniausiai pasitaiko rotavirusas.

Kaip užsikrečiama?


Rotavirusas plinta per išmatas, patekus į burną, per užterštas rankas ar maistą. Daug virusų išskiriama su išmatomis, o ligą sukelia vos keli.


Užkratą platina sergantis žmogus (ypač pirmomis ligos dienomis) ar viruso nešiotojas. Imlumas šiam virusui yra visuotinis. Rotavirusinė infekcija greitai ir lengvai plinta vaikų kolektyvuose, gydymo įstaigose buitinio sąlyčio metu, t. y. per nešvarias rankas, aplinkos daiktus.


Patekę į žmogaus organizmą per burną su maistu, vandeniu ar nesilaikant asmens higienos per aplinką, nešvarias rankas ir buitinio sąlyčio būdu, virusai dauginasi plonosios žarnos gleivinėje, nežymiai bei trumpą laiką pažeisdami jos struktūrą. Virusasžarnyno pasišalina per penkias dienas.


Pažeidžiamiausi - kūdikiai ir maži vaikai


Dažniausiai serga 6-24 mėnesių vaikai. Serga ir naujagimiai, pirmųjų gyvenimo mėnesių kūdikiai, bet jiems būdingos besimptomės ligos formos.


Kūdikių sergamumui įtaką turi ir šeimos narių, ypač motinos asmens higienos įgūdžiai. Vyresni nei penkerių metų vaikai, suaugusieji serga retai. Rotavirozė - dažniausia hospitalinė infekcija vaikų skyriuose. Rotavirusiniam viduriavimui būdingas ryškus sezoniškumas - žiemą ligos atvejų padaugėja.


Kaip atskirti ligą?


Ligos inkubacinis laikotarpis trumpas - 12-48 val. Liga prasideda karščiavimu, intensyviu vėmimu, dažnu viduriavimu labai vandeningomis, be patologinių priemaišų išmatomis. Karščiavimas, vėmimas tęsiasi kelias dienas, o viduriavimas - 5-7 dienas.


Vaikams rotaviruso metu gali būti stebimi ir viršutinių kvėpavimo takų katariniai simptomai - kosulys, sloga, gerklės skausmai. Virusas iš kvėpavimo takų neišskiriamas, nors 20-40 proc. pacientų nustatoma ir kataro reiškinių, otitas.

Kaip bus sergama, sunkiai ar lengviau, priklauso ir nuo ligonio amžiaus. Kuo mažesnis vaikas, tuo greičiau skysčių stoka tampa pavojinga gyvybei. Skysčių netekimas ir tuo susiję organizmo pokyčiai gali būti mirties priežastis.


Vaikai serga ne po vieną kartą


Pasak Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjos Orinos Ivanauskienės, persirgus rotavirusine infekcija, vaikas nėra apsaugotas nuo pakartotinio užsikrėtimo. Po pirmosios rotavirusinės infekcijos 88 proc. vaikų būna apsaugoti nuo sunkių gastroenterito formų, nes susidaro ne tik specifinis imunitetas ligą sukėlusiam serotipui, bet ir prieš daugelį kitų rotaviruso serotipų (heterogeninis imunitetas).

Po antrosios rotavirusinės infekcijos beveik visi vaikai apsaugoti nuo sunkios ligos formos, o daugelis ir nuo rotavirusinės infekcijos. Tuo pagrįstas vakcinos sukūrimas ir jos veiksmingumas, stabdantis sunkias ligos formas. Sukurtos kelios vakcinos, kurios sėkmingai pradėtos vartoti ir Lietuvoje. Kitų virusų sukelti viduriavimai retesni už rotavirusinę infekciją.


Kaip galima apsisaugoti?


Didžiausias rizikos veiksnys - nešvarios rankos, todėl viena pagrindinių nespecifinės profilaktikos priemonių yra rankų higiena.


Taikant specifinę profilaktiką, viena veiksmingiausių apsaugos nuo rotavirusinės infekcijos priemonių - skiepai. Vakcina gerai toleruojama, yra saugi ir veiksminga. Ji dvejus metus po vakcinacijos 72 proc. vaikų apsaugo nuo visų rotavirusinės infekcijos formų ir 85 proc. - nuo sunkių ligos formų.


Beje, skiepijami tik kūdikiai iki 6 mėn. amžiaus, o tai turėtų žinoti tėvai, nes tik ką gimus naujagimiui, rekomenduojama pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju ar pediatru. Skiepai Lietuvoje yra mokami.


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis