Kaip atpažinti "cukraus" ligą?

Dar vakar, atrodo, viskas buvo gerai. O štai šiandien vaikas bėga į tualetą jau kokį šešioliktą kartą. Jam lyg ir nieko neskauda. Tačiau būkite budri. Cukrinis diabetas dažniausiai kerta iš pasalų. O diagnozė paaiškėja... reanimacijoje. Konsultuoja Vilniaus vaikų ir jaunimo diabeto klubo „Diabitė plius" pirmininkė medicinos mokslų daktarė Eglė Jakimavičienė.

Cukrinis diabetas atsėlina tyliai 


Įkiškite pirštą į vaiko šlapimą ir liežuvio galiuku lyžtelėkite. Jei saldu, lyg ragautumėte sirupą, tai tikrai diabetas. Ruoškitės į ligoninę. 


Vaikų diabetas - dažniausiai autoimuninė liga. Dėl iki šiol neaiškių priežasčių pats organizmas pradeda gaminti kasos ląstelių antikūnus ir jas ardo. O kasa yra vienintelis organas, gaminantis hormoną insuliną, kuris mažina gliukozės kiekį kraujyje. Ligos požymiai pasireiškia sunykus 50-80 proc. kasos salelių. Šis griaunamasis procesas gali vykti net keletą metų prieš susergant. Visą tą laiką žmogus nieko nejaučia. Taip - tyliai ir nejučia prasideda vadinamasis pirmojo tipo diabetas, kuriuo dažniausiai susergama vaikystėje (pikas - 5-7 m.) ir paauglystėje. Tačiau amžiaus ribų nėra - pernai Lietuvoje diabetas diagnozuotas ir vos dviejų savaičių kūdikėliui. Pirmojo tipo diabetu mūsų šalyje serga apie 600-700 vaikų. 


Kita ligos priežastis - kai kasa gamina pakankamai insulino, tačiau jam nejautrios ląstelės iš kraujo nesugeba pasiimti gliukozės. Ilgainiui kasa „išvargsta", insulino išskiria vis mažiau, gliukozės kiekis kraujyje dar labiau padidėja. Tai antrojo tipo diabetas, būdingas vyresnio amžiaus žmonėms. Lietuvoje juo sergančių vaikų yra apie 20-imt.


Lemtingasis kraujo tyrimas 


Išorinių diabeto požymių yra gana daug, tačiau diagnozė pasakoma tik atlikus kraujo gliukozės tyrimą ir paaiškėjus, kad, liaudiškai tariant, „cukrus yra padidėjęs". Nieko bloga, jei kraujo gliukozė nevalgius svyruoja nuo 3,3 iki 5,5 mmol/l. Pavalgius gali padidėti iki 7,8 mmol/l, o po kelių valandų vėl sumažėja. Sergant diabetu, gliukozės nevalgius esti daugiau kaip 6,7 mmol/l, o po valgio padidėja daugiau kaip 11,1 mmol/l. 


Iš kur cukrus kraujyje? Svarbiausias gliukozės šaltinis - maiste esantys angliavandeniai (ne tik saldumynai, bet ir duona, bulvės, kruopos...). Kad cukrus taptų energija, iš kraujo turi patekti į ląsteles, paskatinti jas dirbti. Už šį procesą atsakingos specialios kasos ląstelės, kurios ir gamina insuliną. Jos tarsi „atrakina" ląsteles ir į jas plūsteli kraujo gliukozė. Jei šis procesas sutrinka, ląstelės gliukozės nepasiima, kraujyje kaupiasi perteklius.


Svarbu kuo anksčiau pastebėti pirmus diabeto požymius ir kreiptis į medikus, kad pritaikytų gydymą. Jei į siunčiamus SOS nereaguojama, gali sutrikti organizmo medžiagų apykaita, skysčių pusiausvyra, atsiranda ketonų (iš vaiko burnos sklinda specifinis - rūgusių obuolių, acto kvapas), gali ištikti gyvybei pavojinga ketoacitozė, vaikas gali netekti sąmonės.


Diabeto požymiai 


- Gana anksti pasireiškia silpnumo priepuoliai. Vaikas gali skųstis, kad jaučiasi neįprastai. 


- Pirmas ligos pranašas - neįprastas šlapinimasis. Mažylis gali šlapintis kas valandą, jau seniai to nedarantis - prišlapinti į lovą, kelnytes ir pan. Dažna mama pamano, kad vaikas „pasigavo" šlapimo pūslės uždegimą. Tačiau esant pūslės bėdoms šlapinamasi po nedaug, šlapinantis skauda. Dėl per didelio cukraus kiekio šlapinamasi neskausmingai ir daug. Per parą mažylis gali „prisiusioti" visą trilitrį. 


- Šlapimas yra saldus ir lipnus, todėl pasišlapinus ant puoduko krašto ar klozeto dangčio matyti lašeliai. 


- Vaikas ne tik dažnai šlapinasi, bet jį kamuoja ir troškulys. Geria daug dažnai neįprastų skysčių, pavyzdžiui, šilto virinto vandens. 


- Nors vaiko apetitas geras, tačiau svoris mažėja. 


- Pablykšta oda. 


- Slenka plaukai. 


- Padažnėja odos užkrečiamųjų ligų, oda tampa sausa, niežti. 


- Blogiau gyja žaizdos. 


- Prisidaugina karpų, kurios taip pat gali rodyti ligą. 


- Labai norisi saldumynų. Per kartą vaikas gali suvalgyti maišelį saldainių. 


- Reikėtų atkreipti dėmesį į įvairius neįprastus dalykus, nes tai gali rodyti ligą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis