Kas nulemia, kokią kraujo grupę paveldės vaikas

Kraujo grupė ir rezus faktorius - nuo seno žinomi genetiniai požymiai. Jau vaisius juos turi ir jie išlieka nepakitę visą gyvenimą.

Svarbiausias kraujo grupes 1900 m. atrado austrų mokslininkas Karlas Landsteineris. Nuo to laiko kraujo grupės žymimos lotyniškomis raidėmis ir numeriu: O (I) - pirmoji, arba nulinė, A (II) - antroji, B (III) - trečioji, AB (IV) - ketvirtoji.

Taip pat yra du rezus faktoriaus Rh variantai: teigiamas ir neigiamas.


Kuri kraujo grupė dažniausia?


Pirmoji. Šios grupės kraują turi 40-50 proc. žmonių, antrąją - 30-40 proc., trečiąją - 10-20 proc., o ketvirtosios kraujo grupės savininkų yra tik 5 proc.


Pirmosios grupės turėtojų kraujas tinka visiems, tačiau jiems patiems tinka tik pirmosios grupės kraujas. O tiems, kurių gyslomis teka ketvirtosios grupės kraujas, viskas yra priešingai: jiems tinka visos kraujo grupės, bet jų kraujas tinka tik tai pačiai grupei.


Kuri kraujo grupė stipriausia, kuri silpniausia?


Apibūdinimo „silpna" ar „stipri" kalbėdami apie kraujo grupes medikai nevartoja. Kiekvienam žmogui jo kraujo grupė ir yra pati geriausia.


Tačiau yra duomenų, kad kai kurioms grupėms būdingos tam tikros ligos. Pavyzdžiui, A (II) kraujo grupę turintys žmonės net 20 proc. dažniau serga skrandžio vėžiu nei O (I) grupės turėtojai. A grupės žmonės dažniau serga virškinamojo trakto ir seilių liaukų vėžiu.


Kokia tikimybė, kad vaikas paveldės vieno tėvų turėtą rezus neigiamą faktorių?


Jei tėčio kraujas yra rezus teigiamas, o mamos - neigiamas, net 50 proc. tikimybė, kad būsimas kūdikis paveldės rezus teigiamą. Gamta pasirūpino, kad mamos ir vaisiaus kraujas nesusimaišytų, todėl pirmagimiui, turinčiam rezus teigiamą faktorių, pavojus negresia. Tačiau gimdant, kai atsiskiria placenta, dalis naujagimio eritrocitų patenka į moters kraujo apytaką, ir jos imuninė sistema pagamina rezus faktoriaus antigenų.


Per antrą nėštumą nešiojant rezus teigiamą vaisių mamos kraujyje susikaupę antigenai prasiskverbia pro placentą ir suardo mažylio eritrocitus, todėl pasekmės gali būti labai liūdnos. Jeigu mama bent kartą, kad ir vaikystėje, gavo rezus teigiamo kraujo, konfliktas gali įvykti ir per pirmą nėštumą.


Ar įmanoma išvengti rezus konflikto?


15 proc. europiečių kraujo rezus faktorius yra neigiamas, tačiau baimintis dėl to nereikėtų. Žinoma, jei moteris, turinti rezus neigiamą, pastoja nuo vyro, turinčio rezus teigiamą, reikia žinoti, kad gali įvykti rezus konfliktas. Tačiau ir šią problemą medicina sėkmingai išsprendė. Iškart po gimdymo moteriai suleidžiama antirezus antikūnių ir tai padeda išvengti skaudžių padarinių. Todėl būtina žinoti savo ir sutuoktinio kraujo grupes ir rezus faktorių.



Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis