Vaikų darželis Vilniuje, kur laukiami alergiški vaikai

Visi žino, kokios eilės laukia, norint patekti į valstybinį darželį. O jeigu auginate alergišką vaiką, kur vesti jį?

Visoje Lietuvoje yra įsteigta vos keletas darželių, pritaikytų vaikams, kamuojamiems įvairių alergijų, Vilniuje – „Aitvaras“, Klaipėdoje – „Pušaitė“, Kaune – „Klevelis“, Šiauliuose – „Pušelė“.


Valdininkai teigia, kad kiekviena įstaiga gali gaminti maistą taip, kad alergiškiems vaikams nebūtų naudojami tam tikri produktai, tačiau tai priklauso tik nuo to, ar geranoriški darbuotojai. Ar gali valstybiniai darželiai užtikrinti alerginukų saugumą, jei grupėse vaikų daug, o darbuotojų mažai? Alergiškus mažiukus tėvai paprastai leidžia į privačius darželius, kurie prisitaiko prie mažųjų klientų.


Nė žingsnio be specialisto rekomendacijų


Darželis „Išminčiukai“ pritaikytas alergiškiems vaikams. Kai norėjome steigti darželį, kurių dabar gausybė, norėjome tėvams ir jų vaikams pasiūlyti kažką labai naudingo ir išskirtinio. Konsultavomės su medikais. Vaikų ir suaugusiųjų alergologė klinikinė imunologė Nemira Vaičiulionienė mums pasiūlė įkurti darželį alergiškiems vaikams, nes alergija – šių laikų rykštė. Įrengdami darželį be šios gydytojos nežengėme nė žingsnio – klausėme specialistės patarimų pirkdami patalynę, baldus, žaislus. Buvo svarbu sukurti tokį darželį, kuriame vaikai turėtų didelį kiemą, toliau nuo gatvės šurmulio, kaip įmanoma arčiau miško. Šiandien mes turime du „Išminčiukų“ darželius, kurie abu yra šalia miško. Mūsų vaikams nėra blogo oro, didesnę laiko dalį jie praleidžia lauke, nebent būtų 25 laipsniai šalčio ar didžiulė liūtis. Tėvai yra paprašyti atnešti atsarginių drabužėlių ir batukų, todėl vaikai dūksta kiek tik nori ir leidžia oro sąlygos, visi turi savo dviratukus ar paspirtukus.


Vaikai, kurie lanko darželį, turi įvairiausių alergijų, daugiausia – maisto, erkučių. Maistui alergiškas kas antras ar trečias – tai baltymų netoleruoja, tai gliuteno. Keliems vaikams mamos neša specialius kokteilius, nes jie netoleruoja beveik jokio maisto. Nemažai mūsų darželio auklėtinių kenčia nuo atopinio dermatito. Kartkarčiais vaikus konsultuoja ta pati alergologė N.Vaičiulionienė, ką daryti konkrečiu atveju. Ne visi mūsų darželį lankantys vaikučiai yra alergiški, tačiau gydytojos konsultacijų mielai išklauso visi, dar nė vienas nėra užaugęs be kokių bėrimų.


Be užuolaidų, kilimų ir pliušinių žaislų


Mūsų darželyje itin griežtai laikomasi higienos normų, nors sterilios aplinkos tikrai nekuriame, kaip greičiausiai yra ir kituose darželiuose, pas mus tik skirtumas tas, kad nerasite nei užuolaidų, nei kilimų, nei pliušinių žaislų. Tiesa, kartą per savaitę mažyliams leidžiama atsinešti savo žaisliukų, tačiau tėvų prašome, kad ir jie nebūtų minkšti, pliušiniai ar itin smulkūs. Kiek tik įmanoma stengiamės sukurti saugią aplinką. Mūsų vaikai žaidžia mediniais, plastikiniais žaislais, dėlioja dėliones. Minkštų meškučių pas mus nėra. Auklėtojos užsiima vaikais, jie tikrai neliūdi, ateina pedagogų, kurie moko muzikos, teatro prad­menų. Patys verdame natūralių sudedamųjų dalių modiliną, nenaudojame pirktinio, kad vaikai galėtų lipdyti, o mes tiksliai žinotume, kokia tos medžiagos sudėtis. Modilinas gražus ir spalvotas, į jį dedame ekologiškų dažų.


Baldai darželyje mediniai, dažyti antialerginiais dažais, patalai – čiužinukai, pagalvės, antklodės – sintetiniai, nes, pasak gydytojos, tokia medžiaga tinkamesnė alerginukams. Darželyje vaikai turi atskirą miegamąjį, jis skirtas tik miegui. Toje patalpoje nežaidžiama ir nevalgoma. Mūsų darželyje vaikai tikrai ne itin dažnai serga peršalimo ligomis, niekada nebuvo taip, kad būtų tuščios grupės.


Žinoma, pasitaiko ir rotavirusų, ir vėjauraupių protrūkių. Mes labai prašome, kartais net primygtinai, kad tėvai nevestų ligonėlių, prašome atnešti gydytojo pažymą, kad vaikas jau sveikas. Alergiškiems vaikams virusai visokių reakcijų gali sukelti, dėl to pas mus tokia griežta tvarka.



Vaikų darželis alergiškiems vaikams
Vaikų darželis alergiškiems vaikams
Dainius Labutis



Ką valgo


Tėvai pateikia medikų pažymą, kokio maisto jų vaikai negali valgyti, ir jiems gaminama atskirai. Tarkime, grupėje yra kokie šeši vaikai, kuriems reikia specialaus maisto, jiems jis ir tiekiamas. Tiekėjai pristato maistą terminiuose induose atskirai supakuotomis porcijomis tris kartus per dieną. Alergiški vaikučiai sodinami prie atskiro staliuko, kad, neduokdie, neparagautų iš draugo lėkštės, vaikai yra vaikai. Alergiški mažyliai nėra atskiriami, išvedami į kitą kambarį, tiesiog mūsų darbuotojos akylai stebi, kaip jie valgo. Beje, mūsų maisto tiekėjai stengiasi gaminti maistą taip, kad jis išoriškai nesiskirtų, kad visiems atrodytų, jog valgo tą patį. Šiaip nėra didelė problema, vaikai, kurie yra kažkam labai alergiški, paprastai žino, kad kai kurių produktų jie tiesiog negali valgyti, nes jiems bus blogai, tėveliai su jais kalbasi, galbūt ir iš savo kad ir mažos patirties žino, kaip gali nutikti. Lankė darželį viena mergaitė, kuri buvo ypač alergiška žuviai ir visiems jos produktams, kai darželyje būdavo žuvies diena, ji būdavo itin akylai stebima, kad net netyčia neprisiliestų. Mūsų auklėtojos atmintinai žino, kuris vaikas kam alergiškas. Kai švenčiame šventes, net tortus ir pyragus užsakome tokius, kurie būtų kuo mažiau pavojingi, pavyzdžiui, šokolado skonio, bet be šokolado.


Darželį lanko ir keli vaikai, sergantys atopiniu dermatitu, tėvai prašo, kad auklėtojos pateptų kokiais kremukais. Beje, vaistų girdyti ir kitokių vaistinių preparatų naudoti neturime teisės.


Vaikus moka „atmintinai“


Abiejuose darželiuose po dvi grupes – nuo 1,5 iki 3 metų ir nuo 3 iki šešerių. Grupės nedidelės – po 12–15 vaikų. Su mažaisiais dirba dvi auklėtojos, kad viena galėtų užsiimti ne daugiau kaip su 5–6 vaikais, didžiųjų grupei pakanka ir vienos. Kai prasideda naujų vaikų „sezonas“, mes į grupę priimame vos vieną vaiką per savaitę, nes norime skirti tam vienam visą dėmesį, ypač jei jis dar ir alergiškas.


Kai tik pradėjome dirbti, iš tiesų buvo labai baisu, kad tik kas nors nenutiktų, juk vaikai, reikalaujantys specialios priežiūros, bet dabar pripratome, įgijome patirties, auklėtojos labai retai keičiasi, labai gerai pažįsta vaikus, virtuvėlėje kabo sąrašas, jeigu abejojama, kas ką gali valgyti, maisto tiekėjai išbandyti ir patikrinti. Mūsų darželį gali lankyti ne tik alergiški vaikai, bet taip jau susiklostė, kad kreipiasi tie, kurie augina kaip tik tokius vaikučius.


Ilgesnis darbo laikas


Kartą per savaitę mūsų darželyje – ketvirtadieniais yra prailginta diena, t. y. darželis pratęsia savo darbo laiką iki 20.30 val., tėvai turi galimybę palikti vaikus saugioje aplinkoje ir pabūti dviese, pailsėti, nueiti į teatrą, kiną, restoraną ir pan. 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis