Nemaloni kūdikių ir mažų vaikų liga, kuri užklumpa netikėtai

Ką svarbu žinoti apie pienligę, kuri kamuoja beveik kas ketvirtą vaiką ir gali sukelti nepageidaujamų pašalinių reakcijų?

Kokia tai liga?


Pienligę sukelia mikroskopinis grybelis (lot. Candida albicans, dar vadinamas balkšvagrybiu). Jis priskiriamas prie pusiau gerųjų bakterijų, kurios įprastos žmogaus organizmui. Ką tik gimusio vaiko organizmas būna sterilus. Jomis užsisėja ką tik gimęs nuo mamos kūno arba gauna iš aplinkos. Ligą jos paskatina tik tuomet, kai dėl kokių nors priežasčių organizme jų atsiranda per daug.


Kaip dažnai pasitaiko?


Pienligė - gana dažna liga. Ji vargina kas trečią arba ketvirtą mažylį. Ant jo liežuvio, vidinių skruostų, burnos gomurio, dantenų atsiranda baltų taškelių, kurie susijungia ir susidaro jų židiniai, primenantys varškę. Mamos paprastai pastebi, kad kūdikio liežuvis tapo baltas. Bet gali ir nepastebėti. Daugiau jokių požymių, kad kūdikis serga, paprastai nebūna. Kartais pasitaiko, kad jis tapo neramesnis, nenori valgyti. Bet taip nutinka retai. Dažniau, jei prasidėjo komplikacijos.


Kokio amžiaus vaikams būdinga?


Liga dažniausia kūdikiams iki 4-5 mėn. Kaip vieną jos priežasčių galima išskirti atpylinėjimą po valgio. Šis grybelis ypač mėgsta rūgštinę terpę. O kuo vaikas mažesnis, tuo daugiau pavalgęs atpylinėja, burnoje susidaro rūgštinė terpė, taigi didesnė tikimybė, kad grybelis gali atsirasti. Pienligė dažnai išsivysto tuomet, kai sumažėja kūdikio organizmo atsparumas, pavyzdžiui, po antibiotikų. Pienligė būna ir neišnešiotukams, kurie silpnesni iš prigimties.


Kaip gydyti?


Mamos, prisiklausiusios močiučių, baltą varškinį luobą, susidariusį ant liežuvio, bando šalinti soda. Toks būdas - atgyvena. Gavęs sodos, mažylis gali dar labiau atpylinėti. Taip susidaro uždaras ratas. Geriausia tokiu atveju kreiptis į gydytoją, kuris skirs specialaus vaisto nuo grybelio. Vaistu tepant burnos gleivinę liga praeina labai greitai. Vis dėlto jei apnašų nedaug ir jų yra tik ant liežuvio, tada galima jį atsargiai pavalyti virintu vandeniu. Dažnai šios procedūros pakanka, kad būtų sustabdyta beprasidedanti liga.


Negydomas grybelis slenka žemyn ir išsisėja žarnyne. Tuomet gali prasidėti įvairūs virškinimo sutrikimai: viduriuoja ir pan., grybelis išsisėja apie išangę, ji parausta, niežti, gali pradėti šusti, net pasiekia lytinius organus ir gali sukelti jų uždegimą. Mergaitėms - vulvaginitą, berniukams - bolanopastitą. Gydymas gali užsitęsti. Tik iš pirmo žvilgsnio ši liga nekalta. Be to, vieną kartą išgydyta liga ir vėl gali pasikartoti, dėl kokių nors priežasčių sumažėjus vaiko organizmo atsparumui.



 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis