10 faktų apie dažną vaikų ligą – laringitą

Laringitu dažniausiai serga ikimokyklinio amžiaus vaikai. Kaip atpažinti ligą ir padėti vaikui? Pateikiame 10 faktų.

1. Dažniausiai laringitą sukelia virusai


Laringitas yra viršutinių kvėpavimo takų liga, kurią dažniausiai sukelia virusai. Tai balso stygų uždegimas, išties pavojinga liga, nes pasireiškia labai ūmiai, o ja serga patys mažiausieji. Laringito atvejų padaugėja atšalus orams – nuo rudens iki pavasario.

 

2. Laringito požymiai – užkimęs balsas ir „lojantis“ kosulys


Laringitas vaikams pasireiškia įvairiai – vienam prikimsta balsas, kitam jis išvis dingsta. Itin būdingas laringito požymis – „lojantis“ kosulys. Be to, ligonis sunkiau kvėpuoja, jam sunku įkvėpti oro (ne iškvėpti, kaip, pvz., sergant bronchų astma). Susirgę laringitu vaikai dažnai pradeda karščiuoti, tai sunkina jų būklę, gali prasidėti sloga.

 

3. Laringitas – mažų vaikų liga


Labai dažnai serga kūdikiai ir vaikai iki trejų metų. Tai, kad laringitas „puola“ mažiausius, lemia fiziologija – kuo mažesnis vaikas, tuo siauresni jo kvėpavimo takai ir atsiranda sparčiai besivystantis viršutinių kvėpavimo takų uždegimas. Be to, maži vaikai itin neatsparūs užkratui.

 

4. Liga paūmėja vakarais ir naktimis


Pastebėta, kad sergant laringitu savijauta pablogėja vakare ir naktį. Tai gąsdina tėvus, todėl vaikai į ligoninę dažniausiai yra atvežami greitosios medicinos pagalbos vėlai vakare arba naktį. Kartais išsigandę tėvai patys atveža ligonį į priėmimo skyrių.

 

5. Pirmas „vaistas“ susirgus laringitu – ramybė


Visos mamos jaudinasi, kai serga jų vaikai, bet šiuo atveju tėvams ypač svarbu nesutrikti. Atminkite, kad tėvų ramybė ir mokėjimas nuraminti vaiką padeda kovoti su laringitu. Matydamas nerimaujančius tėvus jaudinasi ir vaikas, kuris pradeda blaškytis, verkti, jo būklė sunkėja, balsas dar labiau kimsta.

 

6. Namų sąlygomis laringitą gydykite tik pasitarę su gydytoju


Jeigu temperatūra daugiau kaip 38,5 laipsnio, vaikui duokite ją mažinančių vaistų. Girdykite šiltais skysčiais. Karščiuojančio vaiko organizmas netenka elektrolitų, tad jį girdyti reikia ne tik šilta arbatėle, bet ir mineraliniu negazuotu vandeniu. Labai svarbu, kad kambarys būtų ne tik drėkinamas, bet ir gerai vėdinamas. Įkvėpus gryno oro, sudrėksta kvėpavimo takai ir ligonis pradeda lengviau kvėpuoti.

 

7. Kvėpavimas vandens garais


Tai iš tiesų efektyvi laringito gydymo priemonė. Ko tik anksčiau neprigalvodavo išradingos mamos: nešdavo mažylį į garų pilną vonios kambarį, laikydavo virš garuojančio virdulio. Dabar yra patogesnių ir saugesnių būdų – tai inhaliatoriai, kurie yra išties veiksminga pagalba. Dažniausiai naudojami kompresoriniai inhaliatoriai. Geriausiai duoti kvėpuoti vaikui vandens garų, nerekomenduotina į juos pilti eterinių aliejų ar kitų medžiagų.

 

8. Būklei blogėjant, vaiką reikia vežti į ligoninę


Jeigu balsas sparčiai kimsta, vaikas švokščia, sunkiai įkvepia oro, darosi neramus, kyla temperatūra, būtina gydytojo pagalba. Rekomenduojama vaiko patiems nevežti į ligoninę, jei būklė sunki, o kviesti greitąją medicinos pagalbą. Jos specialistai, atvažiavę į namus, suteiks pirmąją skubiąją pagalbą: suleis hormonų ar duos inhaliatoriumi pakvėpuoti adrenalino.

 

9. Laringitas gali komplikuotis sunkesne liga


Ligoninėje vaikui duodama inhaliatoriumi kvėpuoti adrenalino ir vandens garų, prireikus į raumenis leidžiami hormonai. Pagerėjus ir nesant komplikacijų, vaikas iš ligoninės gali važiuoti namo jau po paros. Tačiau pasitaiko sunkių laringito atvejų, kai vaikas nepaliauja karščiuoti, virusas komplikuojasi bakterine liga, ši gali sukelti bronchitą ar plaučių uždegimą.

 

10. Laringitas linkęs kartotis


Kai kurie vaikai laringitu serga ne kartą, o kelis kartus per metus. Kodėl? Greičiausiai jų imuninė sistema silpnesnė, imlesnė virusams, o organizmas jautriai reaguoja į oro temperatūrų permainas. Gali būti, kad šeimoje auga darželį ar mokyklą lankančių brolių ar sesučių, kurie į namus „parneša“ virusą. Todėl svarbu grūdinti vaiko organizmą ir stiprinti jo imuninę sistemą.

 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis