Kaip atpažinti, kad vaiką kamuoja ne bet kokia, o alerginė sloga

Alerginė sloga (rinitas) yra viena dažniausių alerginių ligų ir visada prasideda netikėtai – iš nosies bėga bespalvis vanduo. Jeigu taip pasitaikė pirmą kartą, būna sunku atskirti, kad tai ne virusų sukelta, o alergijos nulemta, sloga.

Alerginė ar virusinė?


Virusų ar bakterijų sukelta sloga greitai nepraeina. Jei iš nosies pradėjo tekėti „upeliai“ ar ji užsikimšo, vaikas sloguoja apie septynias dienas, gali pakilti temperatūra. Vėliau sloga tirštėja, išskyros gali pasidaryti gelsvos ar žalsvos spalvos ir pamažu ima rimti. Virusų sukeltai slogai būdingas sezoniškumas – sloguojančių padaugėja rudenį ir žiemą, kai atvėsta orai.


Alerginė sloga prasideda netikėtai ir ruduo čia niekuo dėtas. Iš nosies staiga ima upeliu tekėti baltas, skaidrus skystis. Kartais vaiką kamuoja tik čiaudulys. Niežti, kutena nosį. Kartais čiaudulys nevargina, nosis nevarva, tik būna užburkusi, tarsi užblokuota („sausa“ sloga). Liga gali išplisti ir į akis. Tada jos peršti, ašaroja. Tam tikrą dalį mažųjų vargina sloga ir kartu bronchitas. Yra vaikų, kurie nesloguoja ir neašaroja, tačiau labai kasosi išbertą odelę.


Alerginė sloga paūmėja tam tikru metų laiku


Alerginę slogą gali sukelti alergenai ir įvairūs ligą paskatinantys veiksniai. Alergenai yra tie patys, kaip ir sukeliantys bronchų astmą, kurių priežastis dažniausiais būna dulkių erkutės. Alerginė sloga dažniausiai kyla nuo žiedadulkių (žolių, medžių, piktžolių), todėl ji dar vadinama šienlige. Liga gali kamuoti nuo ankstyvo pavasario iki pat šalnų, kol baigia žydėti visi augalai, nebesiveisia mikrosporiniai grybai ir pelėsiai. Vienam vaikui alerginės slogos požymiai išryškėja labai ankstyvą pavasarį, kitam – vasarą. Daug žiedadulkėms jautrių mažylių yra alergiški ir kai kuriems augaliniams maisto produktams, pavyzdžiui, morkoms, vaisiams su kauliukais ir pan.


Alerginė sloga visus metus


Jei alerginę slogą sukelia namų dulkių erkutės, tada vaikas sloguoja ir čiaudi visus metus. Jis gali būti alergiškas ir gyvūnų plaukams, paukščių plunksnoms, pagalvių pūkams, žuvų maistui (jis labai dulka). Ligą gali paskatinti dulkės, pelenai, tabakas, aerozoliai, medžio ar metalo drožlės. Šio vaiko savijauta blogesnė būnant namuose, o palengvėja išėjus į lauką, žinoma, jei nėra alergiškas žiedadulkėms.


Kaip saugotis nuo alergenų:


- Dažnai šluostykite dulkes nuo grindų ir kietų baldų paviršių.


- Atsisakykite pūkinių patalų (geriau sintetiniai, skalbiami 600 C temperatūros vandenyje).


- Vietoj užuolaidų kabinkite žaliuzes.


- Kambaryje, kuriame vaikas miega, netieskite jokio kilimo, kitur jų irgi geriau atsisakykite.


- Šienlige sergančiam vaikui neduokite medaus.


- Žaislus pirkite kietus arba tokius, kuriuos galima lengvai išskalbti.


- Venkite vaiko aplinkoje naudoti purškiamąsias kosmetikos ar buities priežiūros priemones, kvėpinkitės labai saikingai.



Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis