Ką svarbu žinoti apie laringitą

Laringitas - tai gana dažnas įvairių virusų sukeliamas gerklų uždegimas, dėl kurio stipriai paburksta gerklų gleivinė, atsiranda spazmas ir dusulys. Gana retai, jei komplikuojasi, bet tikrai ne pačiomis pirmomis dienomis, liga gali tapti bakterinė.

Laringitas dažniausiai prasideda peršalimu, sloga. Kartais šiek tiek prikimsta balsas. Toliau visi šie požymiai stiprėja: prikimęs balsas dar labiau prikimsta, gali net visiškai dingti, atsiranda „lojantis", čaižus kosulys, aidintis „tarsi į triūbą". Kosulys būna varginantis, erzinantis. Mamos, kurios bent kartą girdėjo laringitu sergančio vaiko kosulį, dažniausiai sako: „Kosėja, loja tarsi šuniukas."


Galiausiai, ligai stiprėjant vaikas pradeda sunkiai alsuoti, jam ypač sunku įkvėpti, įkvepia garsiai, o raumenys tarp šonkaulių ir duobelėse virš raktikaulių net įsitraukia, tarsi „įsisiurbia". Kaip ir sergant bet kuria virusine liga, vaikas gali karščiuoti, kūno temperatūra gali nesiekti 38 laipsnių, gali ir viršyti, laringitas gali būti sunkesnis ar lengvesnis.


Dažnai mamos pastebi, kad laringito priepuolis prasideda naktį, kad sveikas vaikas nei iš šio, nei iš to ėmė kosėti ir dusti. Liga iš tiesų ypač stiprėja pavakarę ir naktį. Tačiau mamos greičiausiai neatkreipė dėmesio į pirmus peršalimo požymius, slogą ar kosčiojimą. Todėl pamačius, kad mažylis kosėja lyg lodamas, reikia stebėti, kaip jausis naktį, nes požymiai gali paūmėti ir prireikti skubios pagalbos.


Pagalba sergant laringitu


Laringitu sergančiam vaikui svarbu duoti gerti šiltų skysčių. Šiltų krūtinės ir kaklo kompresų šiais laikais jau niekas nededa, tačiau kitas nuo seno žinomas pagalbos būdas - kvėpuoti garais tikrai padeda ir šiandien. Jei laringito priepuoliai kartojasi, tėveliams gydytojas gali patarti įsigyti inhaliatorių, į kurį galima įpilti vaistų.


Didelė dalis vaikų laringitu perserga namie, bet nemažai patenka ir į ligoninę. Ligoninėje neretai tenka leisti vaistų, atlikti inhaliacijas su adrenalinu, skirti purškiamųjų, geriamųjų arba leidžiamųjų hormonų. Gydytojai ligoninėje stebi vaiką, dažnai čia tenka praleisti kelias dienas.


Laringitas - trumpalaikė liga. Gydoma 1-3, kartais - iki 5 dienų. Tačiau jei komplikuojasi, tada ilgiau. Tačiau ši liga bjauri ir tuo, kad linkusi kartotis. Kad mažylis daugiau nesirgtų, tėvai turėtų stengtis, kad vaikas neperšaltų, suprakaitavęs nelėktų į lauką, neperpūstų vėjas. Vaiką reikia saugoti nuo didelių aplinkos temperatūros pokyčių, jį patartina grūdinti.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis