Kad vaikai nesirgtų žiemą: dar negirdėti edukologės patarimai, į kuriuos verta įsiklausyti

Basomis per sniegą. Tokiu būdu savo auklėtinius grūdina vaikų darželis „Mažųjų valdos“. Žiemos įkarštyje ugdymo įstaigos vadovė, edukologė Renata Lazdin siūlo tėvams peržiūrėti savo vaikų dienotvarkes ir pasisemti idėjų darželio septynių sveikos vaiko gyvensenos elementų programoje, kur tiesioginis grūdinimas tėra ledkalnio viršūnė. 

Edukologė Renata Lazdin pasakoja savo pačios vaikams aukštą temperatūrą mušanti nupildama šaltu vandeniu, o tėvams pataria įsitikinti, ar norėdami auginti sveiką vaiką jie ko nors nepamiršta.


1. Sveika mityba. Prisiminkime ne tik mitybos piramidę, bet ir galvokime, iš kur atkeliauja maistas ant vaikų stalo, kas ir su kokia energija jį augina, gamina. Ir nepamirškime apie visa tai kalbėtis su vaikais. Pavyzdžiui, apie tai, kaip kūną veikia cukrus, kodėl saldėsių norisi dar ir dar. Koks maistas šildo ar šaldo kūną. Vaikai pajėgūs priimti net būdami labai maži, o tai, ką praktikuoja namie ir/arba ugdymo įstaigoje iki mokyklos, tampa norma, atspirties tašku visam gyvenimui.


2. Buvimas lauke bet kokiu oru ir ištvermės reikalaujantys žygiai. Būti lauke yra svarbu ne tik dėl deguonies kupino oro. Laipynės, judėjimas, ištvermės reikalaujantys žygiai natūraliais gamtiniais paviršiais (o ne tik parkų takais) užgrūdina vaikus fiziškai, ugdo jų valią, ištvermę, jie mokosi įveikti bet kokias kliūtis. Neretai atėjęs iš namų vaikas yra įpratęs, kad tėvai atneša, pasiūlo, įkelia. Lauke jie įgauna drąsos ropštis, kristi, atsikelti ir vėl bandyti. Lauke stiprėja ne tik kūnas, bet ir charakteris. Jei kalbėtume apie ugdymo įstaigą, nebūtina rinktis lauko darželio, galima rinktis darželį, kur nuolat būna žygių, lauko yra daug ir bet kokiu oru. O jei vaiko lankomas darželis tokios praktikos neturi, „atidirbti" reikėtų namie darbo dienomis ar bent savaitgaliais.


Žygis žiemą stiprina ne tik sveikatą, bet ir grūdina vaiko charakterį.
Žygis žiemą stiprina ne tik sveikatą, bet ir grūdina vaiko charakterį.
Shutterstock nuotr.


3. Judėjimas, sportas, koordinuota fizinė veikla. Judėjimas yra kasdienybė „Mažųjų valdų darželyje“. Nuo treniruočių gimnastikos centre iki judėjimo per pamokėles, laisvo judėjimo įrangos kupinoje salėje. Daryti tam tikrus pratimus sportinės įrangos pagalba yra labai svarbu. Tai vysto fizines kūno savybes – jėgą, ištvermę, lankstumą. Leidžia vaikams siekti, įveikti ir taip realizuoti augimo, savarankiškumo poreikius.


4. Gera psichologinė savijauta ir meilė. Visiems žinoma, kad, pavyzdžiui, pradedant lankyti darželį, vaikas jaučia stresą ir prasideda „pilvelį skauda“ žaidimai. Tai psichosomatiniai reiškiniai. Taigi, jei vaikai jaučiasi gerai, laimingi, eina pas draugus į darželį, jie nenorės sirgti. Vaikas nori būti pastebėtas, puoselėjamas, myluojamas. Tiek tėvų, tiek auklėtojų. Jam būtina turėti kupiną meilės širdelę, o meilę reikėtų suprasti kaip naudojamą resursą, o ne konstantą, kuri, atrodytų, visada yra. Tėvai sako: "Aš tikrai myliu savo vaiką". O sakyti, rodyti, reikia pačiam vaikui, nuolat ir kasdien. Nepamirškime, kad mažyliai, apglėbti suaugusiojo dėmesio ir meilės vystosi dvigubai greičiau.


5. Realizuotas poreikis tobulėti, mokytis. Atrodytų, kad tai PROTO stiprinimo programos komponentė. Bet prisiminkime, kad vaiko dvasiniai poreikiai mokytis, tobulėti yra labai stiprūs. Leisdami jiems realizuotis, stipriname ir kūną. Ir atvirkščiai - jei vaikas ilgai netobulėja - gali ilgainiui ir apsirgti. Namuose su Dovydu laikausi taisyklės, kad kai negaluoja ir turi likti namie, turi būti nuobodu. Bet tik iki tam tikro lygio. Akivaizdžiai elgesyje, akyse ima matytis, kai ties tam tikra riba nuobodis tampa ne skatinančiu sveikti ir ištrūkti iš namų, bet sekinančiu.


6. Erdvė ir laikas laisvam žaidimui. Neįprasta, tiesa? Išties laisvas žaidimas yra vienas iš bazinių vaiko poreikių ir jo netenkinimas gali sargdinti. Laisvas žaidimas su tinkamais žaislais. Plačiau apie tai, kas iš tikrųjų yra laisvas žaidimas čia.


7. Tiesioginis grūdinimas. Tiesioginis grūdinimas yra lyg vyšnaitė ant torčiuko. Grūdinimas gali būti atliekamas oru, vandeniu ir/ar žeme. Pas mus darželyje jis vyksta nuo rudens iki pavasario ir jame dalyvauja tik tos šeimos, kurios duoda sutikimą. Nusipilama šaltu vandeniu (visą kūną ar tik kojytes) arba esant sniegui lakstoma lauke. Ypač trumpos sesijos. Namie taip pat skatiname imtis šios iniciatyvos – atidarę duris leiskite vaikui akimirkai išeiti (tik jei nori!) ant sniego, ar tiesiog į vėsų orą balkone. Imunitetas kaipmat sustiprės.


Darželio sveikatinimo mokytoja Jolanta Motiejūnienė tuo tarpu dalinasi įžvalgomis apie septynias dažniausiai tėvelių daromas klaidas ir siūlo septynias priemones sveikatai stiprinti, jei vaiko sveikata susvyravo. Mažiausiųjų auklėtojos pareigas taip pat atliekanti Tibeto medicinos praktikė J.Motiejūnienė pasakoja kokias klaidas dažniausiai pastebi tėvus darant:


1. Maistas. Vaiko mityboje ypatingai žiemą turi dominuoti šiltas maistas – košės, troškiniai bet ne jogurtai ir varškytė. Verta pasidomėti ir energetiškai šildančiu/šaldančiu maistu (Rytų medicina). Netinkama žiemai mityba gali būti pagrindine nuolatinių slogų ar ligų priežastimi. Be to, praverstų išimti visiškai iš vaiko valgiaraščio greitą maistą ir saldumynus.


2. Apranga pagal sezoną. Jau atvėso, o šiltesnio rūbo dar neturime, per mažas kombinezonas padeda sušlapti kojoms, medvilninis apatinis drabužių sluoksnis sušaldo ir panašiai. Taigi, derėtų pasirūpinti tinkama apranga. Ir nepamirškite, kad visi vaikai skirtingi. Apsirengęs tą patį rūbą, vienas perkais, o kitas sušals. Būkite tam jautrūs.


3. Laikas lauke. Net esant slogai ar kosuliui šiek tiek lauko į naudą. Net per atostogas ar savaitgaliais reikia išvesti vaiką padūkti į lauką.


4. Šilumos ir šalčio balansas. Turi dominuoti šiluma: po lauko gerkite šiltos arbatos, jei kojos sušalusios - sušildykite, pirtys, mankštelės, bėgiojimai ir kiti šildymosi būdai.


5. Profilaktika. Reguliariai (kartą per metus) darykite profilaktiką prieš parazitus.


6. Darymas už vaiką. Dėmesio, jei turite polinkį daryti už vaiką - tai gali būti silpnos jo sveikatos priežastimi. Juk jei tėvai visada mane aprengia, kam pačiam rūpintis apsirengti, nusirengti, pasitaisyti pirštines ar paprašyti šiltos arbatos.


7. Pieno produktai. Jie skatina gleivių gamybą. Tad rekomenduojama saikingai vartoti tada, kai yra polinkis sirgti, visai atsisakyti slogos ar rimtesnių ligų metu.


Kai pastebime, kad vaiko sveikata ima silpnėti – darosi pavargęs, mieguistas, raudonuoja paakiai, darželio sveikatinimo mokytoja pataria imtis natūralios medicinos priemonių, o kad šios suveiktų – imtis jų iškart kai pastebite sveikatos silpnėjimą ir daryti dažnai, o ne simboliškai. Nustoti tik tada, kai vaikas visiškai sustiprėja, išnykus simptomams dar savaitę mažesniu intensyvumu.J.Motiejūnienė pastebi, kad dažnai vaikai įsiserga būtent todėl, kad natūralios medicinos priemones taikome per mažu intensyvumu ir nutraukiame per greitai.


1. Poilsis, ramybė. Pramogos palauks. Laiku perėjus į ramų režimą galima išvengti sirgimo. Mažiau ekranų, triukšmo, daugiau laisvo žaidimo ir pasakų skaitymo su tėvais. Nelaukite, kol vaikas įsisirgs, net jei tai reikštų praleisti kokį nors socialinį įvykį ar dieną kitą darželyje. Būkime apdairūs.


2. Šiluma (židinys, pirtis ar pan.) ir pritrynimas šildančiais tepalais. Padėkite kūnui skirti energiją ligos gydymui, o ne eikvoti ją kūno šilumos palaikymui.


3. Inhaliacijos. Nėra geresnio vaisto kosuliukams ir slogai gydyti nei su lupenomis virtų bulvių inhaliacija. Trys kartai per dieną intensyvaus gydymo metu ir bent vienas kartas per dieną dar savaitę po simptomų išnykimo.


4. Aromaterapija. Darželyje gariname orą valančius eterinius aliejus. Miegą geriname garindami levandų ar ramunėlių eterinius aliejus. Namie šie pravers naktį slopinant kosulį.


5. Kontrastinis dušas yra lyg imuniteto žadinimo priemonė ir kosuliui ir slogai gydyti naudojamas metodas. Kontrastinį dušą daryti nugaros ir krūtinės sričiai, 1-2 kartus, kol yra kosulys ir sloga, tokiu būdu: šaltas (2-3 sek.) – šiltas (5-6 sek.) - šaltas (2-3 sek.) – šiltas (5-6 sek.) - šaltas (2-3 sek.) – šiltas (5-6 sek.). Pradedam šaltu ir baigiam šiltu.


6. Dieta. Sumažinti maisto kiekį, atsisakyti saldumynų. Valgyti sultinį ar kitą lengvą maistą.


7. Sveikatinti iš anksto. Vadovaukimės šūkiu: “Nebėkime nuo problemos, o užsiauginkime imunitetą joms įveikti”. Taigi, užsiauginkime geriau imunitetą, kad mūsų vaikas būtų pakankamai stiprus atsilaikyti nuo ligų.


J. Motiejūnienės teigimu, vaikams pagal jų amžiaus raidą būdingi negalavimai, susiję su skysčiais, t.y., slogos, kosuliai, žarnyno negalavimai ir pan. Sirgti yra normalus fiziologinis procesas. Bet! Sirgti galima lengviau, trumpiau ir rečiau. Sloga yra normalus reiškinys, bet jokiu būdu nereiškia, kad galime numoti į ją ranka.


Renata Lazdin atkreipia dėmesį ir į iš pažiūros nesusijusį dalyką: medijas vaiko gyvenime. Vaikas prie ekrano yra hiperstimuliuojamas, tad smegenys sunaudoja daugybę energijos, jei tuo metu imunitetas turi iššūkių. Ilgai pabuvus prie ekrano, liga gali pramušti imuniteto sieną. Be to, ekranais užimtas vaikas yra užimtas ir negali daryti to, kas išties į naudą jo vaikiškam gyvenimui – judėti, eiti į lauką, laisvai žaisti.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis