Jeigu vaikas kasosi galvą, tai gali būti nemalonios ligos simptomas

Jeigu vaikas ima čiupinėti galvą, ją kasytis, nenumokite į tai ranka. Yra ne viena vaiko galvos odos liga, kurią svarbu pastebėti ir nuvesti vaiką pas gydytoją. Jūsų dėmesiui – 5 galimos priežastys.

Pleiskanos


Paviršinis odos sluoksnis (epidermis) nuolat atsinaujina, gamina naujas ląsteles. Senosios apmiršta ir nukrinta. Tai nieko bloga, nepastebima ir nėra liga. Pleiskanų vaikui dažniausiai atsiranda sulaukus 5-10 m. ir pamažu, o paaugliams dažniau jų pagausėja staiga. Tačiau jei vaiko oda riebi, jos ląstelės šerpetoja arba naudojamas netinkamas šampūnas, plaukuotoje galvos dalyje pleiskanų gali daugiau atsirasti bet kurio amžiaus vaikui, ypač jei suprakaitavęs smarkiai kasosi, taip pat dėl įtampos, nuovargio, vitaminų stokos, sutrikus hormonų pusiausvyrai. Pleiskanų gausa - ne sveikatos, bet estetinė bėda. Kitaip nuo utėlių kiaušinėlių, pleiskanos nuo plaukų nukrinta šukuojantis.


Patarimas


Pleiskanos dings, jei plaukus trinksite pleiskanojimą mažinančiomis priemonėmis. Odos stipriai netrinkite, nes pleiskanų atsiras dar daugiau. Jei po poros ar trijų savaičių gydymo pleiskanų nesumažėja, kreipkitės į odos ligų gydytoją. Galbūt jų pagausėjo, nes vaikas susirgo kokia nors odos liga.


Žvynelinė (psoriazė)


Tai lėtinė ir vis paūmėjanti, bet neužkrečiamoji odos liga, kuria dažniausiai serga suaugusieji, bet pasitaiko susirgti ir vaikams. Manoma, kad polinkis ja sirgti gali būti paveldėtas arba sukeltas medžiagų apykaitos sutrikimų, atsiradusių sergant ūmia ar lėtine užkrečiamąja liga, cukriniu diabetu, nutukus, patyrus įtampą, sunkiai sužalojus odą, stipriai nudegus saulėje. Žvynelinę gali paskatinti kai kurie geriamieji vaistai, alergenai. Ligai būdinga, kad lašo, monetos dydžio plokštelių ir mazgelių su žuvies žvynelius primenančiomis pleiskanomis atsiranda galvoje, ant alkūnių, kelių ir viso kūno. Dėmės didėja, tampa delno dydžio ar dar didesnės. Liga gali pažeisti nagus, delnuose ir paduose atsirasti pūslelių ir kt. Plaukai būna riebaluoti, sulipę, o pleiskanos - pilkos ar gelsvos. Esančias ant odos lengva nukrapštyti ir lieka blizgi plėvelė su smulkiais kraujo lašeliais. Iš pradžių neniežti, bet ligai plintant ir kilus odos uždegimui gali niežėti, o kasantis - atsirasti šašų. Jei liga komplikuojasi, pažeidžia sąnarius. Žvynelinė dažnai aprimsta vasarą.


Patarimas


Žvynelinė gydoma įvairiais tepaliukais, minkštinamaisiais ir drėkinamaisiais tepalais, kurie mažina niežulį ir neleidžia odai išsausėti, vonelėmis, kartais ir hormoniniais vaistais bei kt. Stenkitės, kad oda neiššustų, būtų švari, saugokite ją nuo sužalojimų, nusipraustą patepkite minkštinamuoju kremu. Svarbu, kad vaiko dantys būtų sveiki, jis neperšaltų ir nesirgtų.


Seborėja


Ši liguista odos būklė atsiranda pagreitėjus riebalinių odos liaukų veiklai ir pakitus riebalų rūgščių pusiausvyrai. Seborėjai būdinga itin greitai besiriebaluojanti galvos oda ir plaukai, gelsvai pilkšvi pleiskanų luobai, ypač vietose, kuriose daugiau riebalinių liaukų (smilkiniuose, prie pečių, už ausų ir kt.). Galimas niežulys, odos uždegimas, paprastieji spuogai, o nukasytose vietose - kraujingi šašai. Negydant susidaro palankios sąlygos veistis mieliagrybiams. Kūdikiui, rečiau mažyliui iki 3 m., sergančiam seborėja, gali atsirasti storas šašas. Tačiau dažniausiai seborėja kyla sulaukus paauglystės. Manoma, kad ją paskatina ilgalaikė įtampa, kai kurios nervų ligos, organizmo imuninė būklė, bloga mityba, netinkamas šampūnas, nesaikingas kaitinimasis saulėje.


Patarimas


Seborėjai gydyti specialių vaistų nėra. Gelbsti šampūnai ir kremai nuo odos grybelio, kurie kartu mažina ir jos uždegimą. Svarbiausia - gerai prižiūrėti odą, prisitaikyti tinkamas priemones ir vengti jos būklę bloginančių veiksnių, suprakaitavus keisti drabužius. Ant kūdikio odelės atsiradusį gelsvą pleiskanojantį šašą vakare patepkite vaikišku aliejuku (tinka ir alyvuogių, saulėgrąžų), o kitą dieną galvytą ištrinkite vaikišku šampūnu ir atsargiai iššukuokite minkštu šepečiu ar šukomis bukais dantukais. Jei nepadeda, kreipkitės į gydytoją, kad skirtų tinkamo tepaliuko, šampūno.


Odos grybelis (mikrosporija)


Plaukuotosios galvos dalies grybelį sukelia mikrosporų genties grybelis, kuriuo vaikai gali užsikrėsti nuo šunų, kačių arba sergančių draugų, per daiktus, žaislus, dirvožemį, pirtyje. Greičiau užsikrečia prakaituota, įdrėksta ar sužeista galvos oda. Atsiranda rausvų blyškių, dėmelių šviesiu pleiskanojančiu viduriu, jos niežti, didėja, kelis milimetrus virš paraudusios, pleiskanojančios odos pradeda lūžinėti plaukai.


Patarimas


Būtina kreiptis į odos gydytoją, kad skirtų 3-4 sav. gydymą geriamaisiais ir tepamaisiais vaistais. Galvą patartina trinkti kasdien, nes taip greičiau pasišalina ligos sukėlėjai ir vaistų likučiai. Dažnai keiskite patalynę, rankšluosčius, drabužius, juos išlyginkite karšta laidyne. Kelis kartus per dieną nuvalykite dulkes, kasdien plaukite grindis ir siurbkite kilimus (grybelio sporos yra labai gyvybingos, palankioje aplinkoje galėtų išgyventi net 5 m.).


Pedikuliozė (utėlėtumas)


Tai krauju mintančių vabzdžių sukelta odos liga, kuriai būdingas bėrimas rausvomis dėmėmis ir niežulys. Šie gyviai prideda baltų kiaušinėlių - glindų, kurios stipriai prilimpa prie plaukų ir jas sunku iššukuoti. Pedikuliozės negydant iš glindų išsirita daugiau utėlių, jos dažniausiai apsigyvena ties pakaušiu ir smilkiniais. Liga plinta, atsiranda pūlingųjų šašų, gali padidėti kaklo limfmazgiai. Vaikas tampa neramus, kasosi, kartais iki kraujo. Jei rankos nešvarios, į odelę patenka pūlingąjį uždegimą sukeliančio užkrato. Tada gali prireikti antibiotikų.


Patarimas


Pastebėję nors vieną gyvį ar glindų, kuo skubiau pradėkite gydyti. Vaistinėje nupirkite specialaus šampūno, juo ištrinkite drėgnus plaukus ir maždaug pusvalandžiui ant galvytės uždėkite polietileninę ar maudymosi kepuraitę. Tada gausiai nuskalaukite tekančiu vandeniu ir iššukuokite tankiomis šukomis. Glindos lengviau pasišalina, jei ištrinkti plaukai perskalaujami silpnu acto tirpalu. Galima gydyti ir specialiu tirpalu, kuris naikina utėles ir jų kiaušinėlius. Mažam vaikui procedūrą atlikite patys, stenkitės, kad gydomosios priemonės nepatektų į akis, ir neleiskite vaikui jų trinti.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis