Vaikai ir plaučių uždegimas: svarbu žinoti

Plaučių uždegimo priežastys gali būti įvairios. Jį gali sukelti ir virusai, ir bakterijos.

Virusinis plaučių uždegimas gali būti ne toks sunkus. Tokiu atveju jeigu mažylio imunitetas geras, neprisidėjo bakterinė liga, plaučių uždegimas gali praeiti ir be antibiotikų. 


Bakterinio plaučių uždegimo eiga priklauso nuo sukėlėjų. Pavojingiausi – bakterijos, kurios labai agresyvios, pvz., plaučiuose sukelia pūlinguosius židinius. Pasitaiko, laimei, retai, ir žaibinė plaučių uždegimo forma, nuo kurios net ir gydomas antibiotikais per kelias dienas žmogus gali mirti. Specifinių, tik plaučių uždegimą sukeliančių mikroorganizmų nėra. Vis dėlto virusinių ligų ir bakterinių plaučių uždegimų ryšys yra, nes sergant susilpnėja imunitetas, atsiranda palankios sąlygos bakterijoms daugintis kvėpavimo takuose. Tikimybė susirgti padidėja ir tada, kai sergama kuria nors kita liga, dėl kurios pablogėja plaučių kraujotaka, vėdinimas. Tačiau plaučių uždegimas nebūtinai turi būti kitos ligos komplikacija. Galima ir iškart juo susirgti.


Kaip atpažinti plaučių uždegimą?


Žmonės, kurie mano, kad susirgus plaučių uždegimu būtinai turi pakilti temperatūra, kamuoti kosulys, plaučiuose atsirasti karkalų ar daugiau pokyčių, matomų rentgeno nuotraukoje, klysta. Visi šie požymiai būdingi plaučių uždegimui, bet tai nereiškia, kad būtinai visi turi ir būti. Tai priklauso nuo ligos eigos, sukėlėjo, stadijos, imuniteto ir panašiai. Gydytojas plaučių uždegimą nustato ne pagal vieną požymį, o remdamasis jų deriniu, tyrimų rezultatais. O tai, kad kurio nors požymio šiandien nėra, nerodo, kad jo nebus rytoj. Pavyzdžiui, kūdikio būklė labai greitai keičiasi. Vis dėlto rentgeno nuotrauka įtarus plaučių uždegimą turi būti daroma.


Užsikrėsti galima visomis užkrečiamosiomis ligomis. Virusinėmis lengviau, nes virusai greičiau išplinta. Kai žmogus kosti, čiaudi, virusų dalelės sklando ore. Gana dažnai pirmiausia susergame viršutinių kvėpavimo takų užkrečiamąja liga, jeigu organizmas su ja nesusidoroja ar gydymas neduoda rezultatų, ji slenka žemyn. Taip išsivysto bronchitas, o vėliau, jeigu bronchitas nėra išgydomas, – plaučių uždegimas.


Kaip gydomas plaučių uždegimas?


Patiems nereikia stengtis nustatyti tikslią diagnozę. Pirmiausia reikia atkreipti dėmesį į besikeičiančią, blogėjančią vaiko būklę ir kreiptis gydytojo pagalbos. Paprastai (bet ne visada), jeigu mažyliui aukšta temperatūra, tačiau jo elgesys nepasikeitė, jis linksmas, guvus, galima įtarti, kad tai kuri nors virusinė viršutinių kvėpavimo takų liga. Visuomet daugiau nerimo kelia, jeigu vaikas tapo vangus, jam pakilo aukšta temperatūra, atsisako valgyti ir gerti, nereaguoja į aplinką. Taip pat skubiai kvieskite gydytoją, jeigu mažiukas vis smarkiau kosti, yra išbalęs.


Jeigu plaučių uždegimas nėra sunkus, mažylis ne visada yra guldomas į ligoninę. Bet gydant namuose būtina atidžiai jį stebėti, vykdyti gydytojo nurodymus ir kilus menkiausiam įtarimui kviesti gydytoją.


Kartais persirgus plaučių uždegimu toje vietoje, kurioje buvo uždegimo židinys, atsiranda blogai vėdinama plaučių zona – tarsi kišenė, kurioje susidaro palankios sąlygos ligos sukėlėjams daugintis. Plaučiai sugeba valytis patys ir kosulys yra viena apsauginių reakcijų. O kai jų struktūra pažeista, susikaupusios gleivės yra sunkiau šalinamos. Kai taip nutinka, tiek vaikas, tiek suaugęs žmogus gali dažniau sirgti šia liga. Daug kas priklauso ir nuo to, ar atsparus organizmas.



Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis