Kokio amžiaus vaikus dažniausiai kamuoja augimo skausmai

Daugelis mamų, auginančių trejų metų ir vyresnius vaikučius, žino, ką reiškia augimo skausmai. Tačiau ne visada kojų skausmas yra nepavojingas. Kuo skiriasi augimo skausmai nuo kitų skausmų?

Augimo skausmai, kurių priežastis iki šiol nėra aiški (manoma, kad galbūt nevienodai auga kraujagyslės ir sausgyslės. Tačiau tai tik viena daugybės teorijų), išties egzistuoja, tačiau jie jokiu būdu nėra vienintelė kojyčių skausmo priežastis. Mažiems vaikams gali skaudėti rankas ir kojas bei nugarą kaip ir suaugusiesiems, tačiau skausmo priežastis neretai būna kita. Sąnarių ligomis maži vaikai taip pat gali sirgti, todėl mažylį, kuriam skauda ranką ar kojytę, pirmiausia reikėtų parodyti ne ortopedui ar chirurgui, o gydytojui reumatologui tam, kad nepažiopsotume rimtų sąnarių ligų.


Na, o augimo skausmams būdinga tai, kad vaikas yra visiškai sveikas, dieną bėgiojo, dūko, o vakare negali užmigti ir sako: „Skauda kojytes..." Arba užmigęs prabunda iš skausmo. Tai būdinga ikimokyklinio amžiaus vaikams. Mama dažniausiai vaiką nuramina, pamasažuoja, šiltai apkloja kojytes ir mažylis užmiega. Ryte prabunda, lyg nieko nebūtų nutikę, o buvęs skausmas pamirštamas. Po kelių dienų ar savaičių vėl gali pasikartoti tas pats scenarijus.


Dažniausiai po pasikartojančių tokių atvejų tėvai kreipiasi į gydytoją, kuris iš tiesų neranda jokios ligos ir diagnozuoja vaikui augimo skausmus. Patys tėvai neturėtų kojų skausmo „nurašyti" augimo skausmams, nes ir gydytojas, kad juos nustatytų, atlieka kelis tyrimus, pavyzdžiui, pažiūri, ar kraujas nerodo uždegimo, ar nėra užčiuopiamų pokyčių, ar nepakitę judesiai. Kai kurie tėvai sako, kad ir juos vaikystėje vedė pas gydytoją dėl augimo skausmų. Gali būti, kad jeigu kojas skaudėjo tėvams vaikystėje, skaudės ir vaikams.


Negalima nekreipti dėmesio


Augimo skausmų nereikia gydyti, ilgainiui vaikutis juos paprasčiausiai išauga. Sumažinti tokius skausmus gali tik tempimo pratimai, kuriuos pataria atlikti gydytojas. Ko gero, svarbiausia yra išsiaiškinti, kad kojas skauda dėl augimo skausmų, ir ramiai laukti, kol vaikas paaugs ir jie baigsis. Paprastai jie baigiasi iki 7-8 m., kartais užsitęsia iki 10-12 m. amžiaus. Pasitaiko, kad tėvai augimo skausmams „nurašo" ir rimtas bėdas, numoja ranka: „Ai, paskaudės ir išaugs." Augimo skausmai, kurie dažniausiai vargina 3-5 amžiaus mažylius, sutampa su laiku, kai yra didžiausia tikimybė susirgti jaunatviniu artritu (užsitęsęs sąnarių uždegimas). Aišku, skausmas ir požymiai yra kitokie. Tačiau pasitaiko, kad tėvai į skausmą nekreipia dėmesio ir vaikutis nepradedamas gydyti laiku, tuomet liga įsisenėja.


Kas išduoda augimo skausmus?


Dieną ikimokyklinio amžiaus vaikučiui neskauda nei kojų, nei rankų. Vakare vaikas pradeda verkti, sakyti, kad skauda kojytę. Dažniausiai ne konkrečią vietą, o visą koją, tačiau mažas vaikas nesugeba tiksliai parodyti skausmo vietos. Paprastai skaudėti pradeda po fizinio krūvio, patyrus įtampą, keičiantis orui. Ryte mažylis atsikelia sveikas ir kurį laiką nesiskundžia kojyčių skausmu. Po kelių dienų ar savaičių jis ir vėl gali pasikartoti. Retai, bet kai kuriems vaikučiams dėl augimo skausmų kojytes skauda ir dieną, dažniausiai esant ramybės būsenai, kai atsigula pietų miego. Bet iš esmės tai labiau vakariniai skausmai.


Shutterstock nuotr.


Kitos priežastys


Dieną vaikams kojas ar rankas gali skaudėti dėl kitų priežasčių. Viena jų - sąnarių hiperjudrumas. Tai yra vaikas labai lankstus, tarsi guminis, kai stovi, atrodo, keliukai ir alkūnės išlinkę į kitą pusę. Dažniausiai tokiems vaikams sąnarius skauda pavasarį, nes žiemą mažiau judėjo, arba po didelio fizinio krūvio. Skauda tol, kol vaikas pripranta prie naujo krūvio. Tai yra jei jis pradėjo sportuoti, kol organizmas įpranta prie nuolatinio kasdien gaunamo krūvio.


Ankstyvame mokykliniame amžiuje vaikui rankas ir kojas gali skaudėti, jeigu serga žvyneline. Mažai kas tai žino. Taip pat gali skaudėti vaikui sąnarius, jeigu jo mama arba tėtis serga žvyneline. Pačiam vaikui ši odos liga gali pasireikši arba ne, tačiau gali pradėti vystytis artritas.


Yra ligų, dėl kurių neatsiranda išorinių (užčiuopiamų) sąnarių pokyčių, pavyzdžiui, kojas skauda dėl endokrininių ligų, lėtinių apsinuodijimų, tarkim, apsinuodijus švinu ar kitais sunkiaisiais metalais. Tiesa, šiais laikais tai gerokai retesnis reiškinys, nei buvo prieš keliasdešimt metų.


Ankstyvame mokykliniame amžiuje vaikams gali skaudėti kojas dėl sąnarių uždegimo. Šiame amžiuje vaikas gali susirgti osteochondroze - tuomet skauda konkrečią kojos vietą, gali skaudėti judant, apžiūrint keliukus. Toks kelių skausmas atsiranda dėl vadinamojo šiurkštaus blauzdikaulio. 10-12 m. vaikai jau gali sirgti tokia liga.


Pati dažniausia bėda (išskyrus augimo skausmus) yra sąnarių uždegimas, idiopatiniai artritai, kai sąnarius ne tik skauda, bet jie yra ir patinę. Dažniausiai skauda rytais ir pirmoje dienos pusėje.

Naktimis kojas ir rankas gali skaudėti, jeigu yra gerybinių arba piktybinių galūnių auglių. Ligai būdinga tai, kad skauda kiekvieną naktį. Skaudėti gali ir dienomis, bet silpniau.


Pūlingasis arba nepūlingasis kaulų uždegimas irgi sukelia stiprius naktinius skausmus. Pūlingajam uždegimui būdinga tai, kad vaikas dar ir karščiuoja.


Kada kreiptis į gydytoją?


-Jeigu bet kurio amžiaus vaikas skundžiasi, kad skauda kojytes, ir šlubuoja.


-Jeigu tėvams kyla įtarimas, kad sąnariai yra pažeisti.


-Būtina kreiptis į gydytoją, jeigu rytais vaiko sąnariai atrodo sustingę, jis sunkiai eina, nenori sėstis ant puoduko, nes kojytės tarsi medinės. Paskui jau gerai vaikšto.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis