Kokio amžiaus vaikai linkę dažniausiai sirgti bronchitu

Kai vaikas stipriai kosėja, skubame vesti jį pas gydytoją, nes nesinori išgirsti diagnozės „bronchitas“. Ką reikia žinoti apie šią ligą?

Kaip susergama bronchitu?


Ligai būdingas kosulio metu jaučiamas draskantis, deginantis skausmas už krūtinkaulio. Dažnai mažylis užsikosti ir...pravirksta. Šį nemalonų skausmą sukelia tracheitas. Trachėja yra žemiau gerklų ir išsišakoja į du bronchus. Tracheitas ir bronchitas atsiranda dėl tų pačių priežasčių ir visada prasideda nuo viršutinių kvėpavimo takų infekcijos.


Kai vaikas suserga sloga ar virusine viršutinių kvėpavimo takų infekcija, jam ima perštėti gerklę, paskui atsiranda dažnas, sausas kosulys (dažniausiai praėjus 4-6 dienoms nuo slogos pradžios). Tuo pat metu gali skaudėti ausį, pakilti temperatūra, prasidėti konjunktyvitas (akių junginės uždegimas). Kadangi infekcija plinta visose gleivinėse, gali pažeisti ir visas susisiekiančias ertmes. Ligai įsibėgėjus viršutiniuose kvėpavimo takuose ligos simptomai gali išnykti, bet atsiranda karkalai, dusulys, pagreitintas ir sunkus kvėpavimas, švokštimas. Jeigu vaiko organizmas nesusidoroja su virusais, pažeistose gleivinėse pradeda daugintis bakterijos ir infekcija nuslenka į apatinius kvėpavimo takus, bet bronchiolių ir plaučių dar nepasiekia.


Vieni pasveiksta greitai, kitiems liga užsitęsia


Kai liga progresuoja, mažylis pradeda kosėti ne tik dienomis, bet ir naktimis, paprastai prisideda dar ir bronchų spazmai. Juos išprovokuoja virusų ir bakterijų antigenai, kurie kvėpavimo takuose sukelia alerginę reakciją - į ją bronchai reaguoja spazmais. Toks spazminis kosulys vaikams yra labai būdingas. Jeigu liga nėra gydoma, per kelias dienas atsiranda vadinamasis produktyvus kosulys su skrepliavimu ir žaliomis išskyromis. Kai mažylio imunitetas yra geras, negydomas trachėobronchitas praeina per 10 dienų. Vaikui galima duoti bronchus plečiančių ir atsikosėjimą skatinančių vaistų, daug gerti.


Jeigu vaikas kosti ir karščiuoja, būtinai reikia jį parodyti gydytojui. Dažnai pasikartojantys bronchitai būdingi mažyliams, kurie turi serga atopiniu dermatitu, linkę sirgti egzema, astma, šienlige.


Yra vaikų, kuriems bet kokia infekcija baigiasi bronchitu ir mamos jau žino, kad prasidėjus slogai, vaikas po trijų dienų pradės karščiuoti, kosėti, dusti, nepasveiks be antibiotikų. Dažnai sergančius mažylius reikia ištirti ir dėl galimų kvėpavimo takų anomalijų, kurios gali sukelti pasikartojančią ligą. Taip pat reikėtų ištirti, ar kvėpavimo takuose nėra svetimkūnio, ypač, jei kyla įtarimas, kad mažylis ką nors prarijo. Gydytojas turėtų pasidomėti, ar vaikas nėra alergiškas, ar nereikia operuoti tonzilių adenoidų, nes juose paprastai „gyvena" infekcija ir vos tik į organizmą patenka virusai, infekcija suintensyvėja. Infekcijos židinys gali būti ir sinusai. Be to, bronchų spazmus gali išprovokuoti ir cigarečių ar iš židinio sklindantys dūmai.


Vaikui augant ligų mažėja


Liaudyje sakoma, kad šią ligą mažylis išauga. Ir tai tiesa. Kai jam susiformuoja imunitetas, pirmiausiai gleivinių, kurios pradeda atlikti savo funkciją (oda ir gleivinės yra imuninis organas) ir pradeda mažiau sirgti, nes organizmas sugeba sustabdyti infekciją viršutiniuose kvėpavimo takuose. Tai įvyksta maždaug apie 6-7 gyvenimo metus. Sunkiausias amžius, kai vaikai ypač daug serga, yra 3 - 4 - 5 metai. Vaikui augant platėja viršutiniai kvėpavimo takai, todėl gerėja trachėjos, bronchų, plaučių ventiliacija, o kuo ji geresnė, tuo blogesnės sąlygos bakterijoms vystytis.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis