Vaikui pučia ir skauda pilvą: kaip nustatyti priežastį ir padėti

Ką daryti, jei kūdikiui pučia pilvuką? Kokie yra pirmosios pagalbos būdai, kad tėvai kuo greičiau pagelbėtų kenčiančiam mažyliui.

Kaltas maistas ar tiesiog „taip būna visiems“?


Viena dažniausių kūdikių pirmųjų metų problemų – pilvo pūtimas. Kartais vaikui pavyksta padėti sureguliavus žindančios mamos mitybą arba pakeitus mišinuką (jei vaikas nevalgo mamos pieno), tačiau kartais visos pastangos būna bevaisės.


Kai kūdikis pavalgo ir organizmas pradeda virškinti maistą, žarnyne atsiranda dujų. Tada ir pučia pilvuką. Jeigu tai vienintelis požymis, o kūdikis susikaupusias dujas išleidžia ir nurimsta, tada nieko baisaus. Jeigu raitosi, verkia, o tai kartojasi nuolat, būtina pasitarti su gydytoja, kad būtų atmestos kitos priežastys ir rekomenduota pagalba, pavyzdžiui, skirta gerųjų žarnyno bakterijų. Neretai pilvo diegliai kamuoja kūdikius, kurie būdami naujagimiai yra gavę antibiotikų, nes tokiems vaikams įprasta žarnyno flora susiformuoja daug vėliau.


Jeigu kūdikis vystosi gerai, auga jo svoris, mažylio raida įprasta, pilvą pučia greičiausiai dėl vadinamųjų dieglių. Bet jeigu be pilvo pūtimo, yra ir kitų požymių, pavyzdžiui, blogai auga svoris, kūdikis dirglus, nedaro to, ką jau turėtų daryti, būtina gydytojo konsultacija. Diegliai paprastai diagnozuojami, jeigu kūdikis rėkia ir neramus kelias valandas per dieną, o visi kiti organai yra visiškai sveiki, pats jis auga ir vystosi gerai.


Kai kuriems mišinuku maitinamiems kūdikiams labiau pučia pilvuką, bet nebūtinai. Aišku, kūdikiui tinkamiausias mamos pienas, nes jis lengviausiai virškinamas.

 

Priemonės nuo pilvo pūtimo


Priemonių nuo pilvo pūtimo yra įvairių. Dėl jų davimo kūdikiui pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.


Vaistai nuo pilvo pūtimo veikia tik žarnyne ir manoma, kad jokios žalos nedaro. Jie tiesiog neleidžia susidaryti oro burbuliukams. Šių vaistų priklausomybė nesivysto.

 

Kai pučia pilvą, kai kuriems kūdikiams padeda masažas. Tai priklauso nuo kūdikio. Vieniems padeda ir jie nurimsta, o kitiems masažai visai nepadeda. Bet jeigu pilvuką raižo dėl žarnyne susikaupusių dujų, galima bandyti masažuoti pilvuką sukamaisiais judesiais pagal laikrodžio rodyklę. Kai dujos išeis, mažylis nurims.


Mišiniais maitinamas kūdikis taip pat gali kentėti nuo dieglių, jei jam netinka mišinėlis. Kūdikiui negalima duoti saldžių gėrimų (sulčių, saldžios arbatos). Jei atrodo, kad vaikas labai nori gerti, reikia pasiūlyti paprasto vandens.


Reikia stengtis nepermaitinti. Neramūs kūdikiai nuolat prašo krūties, tačiau pienas perkrauna skrandį ir tik pablogina padėtį. Pastebėta, kad dažniau nuo pilvo dieglių kenčia aktyvūs, valgūs kūdikiai. Prieš maitinant galima vaiką paguldyti ant pilvo - tai padeda išeiti dujoms.


Taip pat labai svarbu pavalgytam vaikui padėti atsirūgti, kad patekęs į skrandį oras nekeliautų žarnynu tolyn.


Šiluma. Čia tinka įvairūs būdai - ir pašildytas audeklas, ir šiltos rankos, ir specialios šildyklės.


Bendravimas su vaiku, todėl kartais geriausias vaistas - paprasčiausiai panešioti, pasūpuoti ant rankų. Galima pabandyti nukreipti kūdikio dėmesį: įjungti švelnią muziką, padainuoti ar išbandyti baltąjį triukšmą.


Kūdikiai, kaip ir suaugusieji, yra skirtingo temperamento. Todėl vienam gali būti smagu judėti (būti kilnojamam aukštyn žemyn, važiuoti mašina ar pan.), o kitas gali nusiraminti suvyniotas vystyklu, kaip anksčiau mus vystė mamos ir močiutės.


Apendicitas... kūdikiui

 

Numoti ranka į mažylio pilvo skausmus negalima. Net kūdikiui gali būti apendicitas! Tėvai patys nesupras, kokio pobūdžio skausmas kamuoja vaiką. Nereikia ir imtis tokios atsakomybės. Būtinai nuvežkite vaiką pas gydytoją. Jeigu skausmas yra be galo didelis, po pusvalandžio ar valandos nesilpnėja, o stiprėja ir gali atsirasti papildomų požymių, pavyzdžiui, vaikas vemia, karščiuoja ir kt., reikia skubios gydytojo pagalbos.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis