Tiesa ir mitai apie erkes: pasitikrinkite, ar viską žinote

Erkės labiausiai veisiasi miškuose, bet šių kraujasiurbių apstu ir miestų želdiniuose bei parkuose. Erkių gali įsisegti upės paplūdimyje, pievelėje prie namų žaidžiančiam vaikui ir net vežimėlyje gulinčiam kūdikiui. Jų į namus gali parnešti keturkojis augintinis. Tad jos pavojingos ir mieste, ir kaime gyvenančiam vaikui.

Nuo erkių saugo tinkama apranga.


Tiesa. Vasarą mažylį geriausia rengti šviesiais, vienspalviais drabužiais, kad užkritusias ar užropojusias erkes būtų galima pastebėti ir nubraukti. Drabužiai turėtų dengti kojas ir rankas, o kelnių galai būti sukišti į kojines. Be abejo, nereikia pamiršti skaros ar kepurės. Atviras kūno vietas galima patepti/papurkšti specialiu skysčiu, kuris atbaido erkes. Būtų gerai drabužius apipurkšti (priemonės pakuotėje nurodytu dažniu) ir retsykiais apžiūrėti, ar ant jų neropinėja erkių.


Grįžus iš lauko namo vaiką reikia itin atidžiai apžiūrėti, ypač erkių mėgstamas vietas: pakinklius, užausius, pažastis, alkūnių linkius, nuprausti atžalą po dušu ir iššukuoti plaukus. Juk pavasarį ir vasaros pradžioje krauju maitinasi erkių jauniklės – labai mažos ir sunkiai pastebimos nimfos. Jau subrendusios, didesnės erkės kraujo ieško antroje vasaros pusėje ir rudenį.  


Erkę būtina traukti pincetu pagal laikrodžio rodyklę.


Mitas. Įsisiurbusią erkę reikia kuo greičiau ištraukti, kad nespėtų užkrėsti vaiko. Pinceto nereikia sukti nei pagal laikrodžio rodyklę, nei prieš ją. Užtenka erkę pinceto galiukais suimti kuo arčiau odos ir lengvai truktelėti. Labai spaudžiant padidėja pavojus, kad užkrato pateks į kraują. Jei neturite specialaus pinceto erkėms traukti, tinka skirtas antakiams pešioti, tinka ir kieto popieriaus gabalėliai. Mitas ir tai, kad prieš erkę ištraukiant odos nereikia tepti aliejumi. 


Įkandusi erkė vaiką gali užkrėstu erkiniu encefalitu.


Tiesa. Kai erkė siurbiasi į odą, neskauda, nes kartu su seilėmis įšvirkščia nuskausminamųjų medžiagų. Oda gali neparausti. Todėl mama ar vaikas kartais nepastebi erkės. Kai po kelių dienų ar savaičių jis sukarščiuoja (temperatūra gali būti ir neaukšta), skauda galvą, kaklą bei kūno raumenis, mama pamano, kad vaikas peršalo, ir sugirdo vaistų nuo temperatūros. Tačiau jie nelabai veikia. O kai vaikui pagerėja, prasideda antroji ligos banga (ne visada). Be to, mažylį dažniausiai dar ir pykina, jis vemia ar net atsiranda traukulių, darosi vangus, taikosi prigult. Pastebėję tokius požymius, tėvai turėtų vaiką parodyti gydytojui, kad nustatytų, ar tai smegenų, jų dangalų uždegimas, ar apsinuodijimas (sergantis erkiniu encefalitu vaikas dažniausiai neviduriuoja). 


Ligonis gali būti gydomas ligoninėje. Vaistų erkiniam encefalitui gydyti nėra, tačiau organizmą reikia stiprinti, malšinti ligos sukeltus negalavimus. Po ligos maždaug kas trečias vaikas lieka jautresnis, dirglesnis, blogiau miega, sunkiau susikaupti.  


Beje, vaikas gali užsikrėsti erkiniu encefalitu, jei išgėrė nevirinto karvės ar ožkos pieno (jei pienas yra užkrėstas virusais, kurie sukelia erkinį encefalitą). Todėl visada visiems geriau gerti pasterizuotą pieną. 


Sergant Laimo liga temperatūra gali nepakilti.


Tiesa. Liga gali praeiti be karščiavimo. Jei įkanda užsikrėtusi erkė, po 7–14 dienų ant odos gali atsirasti raudonos spalvos žiedo ar elipsės formos dėmė šviesiu viduriu (kraštai gali būti pakilę). Dėmės gali ir nebūti. Jų kartais pasirodo visai ne erkės įkąstoje vietoje, nes ligos sukėlėjai (borelijos) išplinta kraujyje. Liga gali pažeisti širdies raumenį, sąnarius, nervų sistemą, sukelti trišakio nervo uždegimą. Todėl jei tėvai ant vaiko kūno pastebėjo raudoną dėmę šviesiu viduriu, turi kreiptis į gydytoją. Vaikui būtina atlikti imunologinius kraujo tyrimus ir nustačius ligą porą savaičių gydyti antibiotikais. Po poros dienų ligos požymiai pradeda nykti, tačiau reikia viso kurso šių vaistų. Nuo Laimo ligos skiepų nėra.


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis