Vaiko imunitetas pavasarį: kaip jį stiprinti ir į ką atkreipti dėmesį

Kai po žiemos pasirodo pirmieji pavasario ženklai, labai norisi kuo ilgiau pabūti lauke. Deja, kaip tik šiuo metų laiku, kai atbunda visa gamta, vaikai dažnai serga. Kokios ligos kimba pavasarį ir kaip stiprinti imunitetą?

Vitaminai pavasarį

 

Po žiemos visų mūsų imunitetas dažniausiai susilpnėja, o su daržovėmis ir vaisiais reikiamų vitaminų bei mineralinių medžiagų gauname mažai. Net ir naminės daržovės iš močiutės daržo turi būti labai gerai išlaikytos, saugomos ypač geruose rūsiuose, kad išliktų vitaminai. Taigi, iš natūralių produktų gauname jų dažniausiai nepakankamai.


Pavasarį verta organizmą pastiprinti vitaminais, ypač, jeigu vaikas dažnai sirgo žiemą. Rekomenduojama prieš tai pasitarti su gydytoju arba vaistininku. Multivitaminų kompleksai dažniausiai yra skirti tam tikro amžiaus vaikams, tai būna nurodoma pakuotėje. Tačiau negalima vienareikšmiai teigti, kad visiems vaikams pavasarį būtini vitaminai. Visada reikia atsižvelgti į patį vaiką, jo sveikatą ir imunitetą.


Apsilankius pas gydytoją, jis gali rekomenduoti duoti vaikui ir žuvų taukų. Jie labai tinka imuninei sistemai stiprinti. Vitaminų geriausia duoti pirmoje dienos pusėje po valgio, o žuvų taukų - su maistu. Jei žuvų taukai skysti, galima juos sumaišyti su nekarštu valgiu (koše, jogurtu ir pan.).

 

Geležis, vitaminas C ir mažakraujystė


Vitaminas C padeda organizmui pasisavinti taip reikalingą augančiam vaikui geležį. Net ir geležies preparatų yra su vitaminu C. Taigi ją geriau girdyti kartu su vitaminu C, o žuvų taukų duoti atskirai. Mažakraujystė dėl geležies stokos vaikams gresia apie 5-6 mėnesį. Mat tuo metu išsenka kūdikio geležies atsargos, kurias jis gavo iš mamos. Svarbu, ar mama per nėštumą nesirgo mažakraujyste, nes jeigu sirgo, net ir sveikam išnešiotam kūdikiui mažakraujystė gali išsivystyti anksčiau.


Mažakraujystė būna trijų laipsnių - kai hemoglobinas nuo 110 iki 90, nuo 90 iki 70 ir žemiau negu 70. Mažakraujystė būna ne tik dėl to, kad stinga geležies, tačiau gali išsivystyti trūkstant folio rūgšties, vitamino B12 ar baltymų. Pagal tai gydytojas ir skiria atitinkamų preparatų.

 

Vitaminas C ne tik padeda organizmui paimti geležį, bet ir stiprina imunitetą. Šio vitamino dozės turėtų būti labai gerai parinktos, nes perteklius yra pašalinamas per inkstus, tad gali sutrikdyti jų veiklą. Vitaminą C organizmas geriau pasiima iš natūralių produktų. Jo daug yra citrusiniuose vaisiuose, kiviuose, šaltalankių sultyse. Įdomu tai, kad valgydami citriną vitamino C gauname daugiau, nei gerdami citrinų sulčių. Vitamino C daug nereikia. Kūdikiui iki 6 mėn. yra duodama maždaug 30 mg, iki 12 mėn. - 35 mg, 1-3 m. vaikui - 40 mg, o vyresniam nei 3 m. profilaktinė dozė yra 50 mg.

 

Stipriname imunitetą


Vaiko imuninei sistemai labai svarbu yra dienos režimas. Vaikas turi būti gerai išsimiegojęs, pailsėjęs, valgyti visavertį maistą, kad su juo gautų visų organizmui reikiamų medžiagų, taip pat pakankamą mineralinių medžiagų ir vitaminų kiekį. Ir, aišku, kuo mažiau psichologinės įtampos, nes ji silpnina imunitetą.


Imunitetą stiprinti galima visais metų laikais, bet ypač tam tinkama yra vasara. Vasarą jau galima pradėti mažylį grūdinti, nes grūdinimas taip pat stiprina imunitetą. Tam tinka vaikščiojimas basomis, pabraidymas vėsesniame vandenyje, apipylimas vėsesniu vandeniu ir pan. Svarbiausia taisyklė čia – nieko negalima daryti per prievartą. Vaikas turi būti gerai nusiteikęs ir norėti įkišti koją į vėsesnį vandenį. Tai tarsi smagus žaidimas, kuriame dalyvaukite visa šeima. Šiuos įgūdžius svarbu tęsti rudenį ir žiemą - po maudynių apsipilant šiek tiek vėsesniu vandeniu.


Taigi, stiprinant imunitetą yra svarbiausia mityba, grūdinimas, poilsis, geros emocijos, vitaminai ir žuvų taukai. Vaikas, kuris neišsimiega, blogai maitinasi, patiria daug įtampos, yra pažeidžiamesnis.


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis