Kodėl kai kuriems vaikams išdygsta kreivi dantys

Tikrai ne visi vaikai gali pasigirti taisyklingu sąkandžiu ir gražia šypsena. Atvirkščiai, šiuolaikiniai vaikai dažniau turi kreivų dantų problemų, negu jų tėvai. Kodėl?

Netaisyklingas sąkandis gali būti paveldėtas arba atsirasti dėl vadinamųjų aplinkos veiksnių. Paveldėtas netaisyklingas sąkandis yra tada, jei tokį turi vienas tėvų. Tačiau sąkandžio formavimuisi įtakos turi ir kiti veiksniai, ne tik genetika – netaisyklingas kvėpavimas (kai užsikimšusi nosis ir kvėpuojama burna), anksti netekus pieninių dantų, jeigu dažnai serga viršutinėmis kvėpavimo takų ligomis, jeigu sutrikusi vaiko kalba ir kt. Priežasčių yra išties daug.


Dažniausiai netaisyklingą sąkandį specialistai pastebi, kai vaikams ima netaisyklingai dygti dantys, jie išdygsta kreivi. Norėdami gražios šypsenos žmonės kreipiasi į ortodontą. Tėvai, kurie reguliariai veda vaikus pas odontologus, sąkandžio problemas gali pastebėti anksčiau.


Ortodontai dažniausiai gydo 9–10 m. vaikų sąkandį. Svarbu žinoti, kad laiku pastebėjus ortodontinius sutrikimus ir kuo anksčiau pradėjus juos gydyti, galima ištaisyti beveik visas sąkandžio bėdas. Tačiau tai, ar taikyti vaikui ortodontinį gydymą ir kada tai daryti, sprendžia specialistai. Daugelio vaikų sąkandis nėra tobulas, tačiau tai dar nereiškia, kad būtina jį taisyti.


Du dažniausi pagalbos būdai


Svarbiausi būdai gydyti netaisyklingą sąkandį ir kreivus dantis yra du. Tai vadinamosios ortodontinės plokštelės arba breketai. Kai kuriais sunkiais atvejais, kai minėtieji aparatai neveiksmingi, gali prireikti net chirurgų pagalbos ištraukiant ne vietoje išdygusius dantis ar atliekant žandikaulio operacijas.


Ortodontinė dantų plokštelė yra išimama ir ji gaminama kiekvienam vaikui asmeniškai. Tokia plokštelė turi vieną arba kelis aktyvius elementus – sraigtus arba apyrankes, kuriuos reikia reguliariai pasukti. Tokios plokštelės yra gana populiarios, nes tai pigus ortodontinis aparatas. Beje, turi trūkumų. Ortodontinės plokštelės taiso sąkandį, kol vaikas pakankamai mažas, ir tik tam tikrus trūkumus. Jas dėvint apsunkinama kalba, vaikai jas gali bet kada nuimti, todėl nėra pasiekiamas norimas efektas.


Breketai – tai nenuimamas dantų ir sąkandžio tiesinimo aparatas. Jie tvirtinami prie danties paviršiaus. Tai efektyvi gydymo priemonė, tačiau irgi turi tam tikrų minusų. Jie dedami jau vyresnio amžiaus vaikams, labiau paaugliams. Breketai gali pakeisti danties padėtį įvairiomis kryptimis; negalima jų nusiimti patiems. Po breketų nešiojimo būna pasiekiamas tikrai geras rezultatas, tačiau kartais gali būti trumpalaikis, jeigu po gydymo nenaudojamos specialios priemonės, palaikančios norimą dantų padėtį.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis