Geležies stoka ir mažakraujystė: 7 patarimai tėvams

Jei kraujyje nepakanka hemoglobino arba dėl geležies stokos sumažėja raudonųjų kraujo kūnelių, eritrocitų, dydis, vaikas gali susirgti geležies stokos mažakraujyste. Kuo mažiau kraujyje hemoglobino ir eritrocitų, kurie neša į visus organizmo audinius deguonį, tuo labiau kenčia organai, trinka jų veikla.


Kūdikiai ir geležies atsargos


Jei kūdikio besilaukiančios mamos geležies kiekis organizme normalus, o nėštumas - be komplikacijų, gimusiam kūdikiui sukauptų geležies atsargų turėtų visiškai pakakti. Jei besilaukianti moteris sirgo mažakraujyste arba kūdikis gimė labai mažo svorio, nors ir laiku, jis gali susirgti geležies stokos mažakraujyste. Tokiu atveju skiriama geležies papildų. Jų ypač reikia anksčiau laiko gimudiems kūdikiams, taip pat dvynukams ir trynukams. Būna, kad mama mažakraujyste neserga, bet jos organizme geležies atsargos menkos, tad šio mikroelemento mažiau gavo ir gimstantis kūdikis.


Naujagimių kraujyje hemoglobino būna net 160-200 g/l (gramų viename litre). Paskui organizmas savaime pradeda ardyti eritrocitus. Jei vaikas gimsta laiku ir normalaus svorio, maždaug 2-3 mėnesį hemoglobino gali sumažėti iki 110-90 g/l. Tai fiziologinė mažakraujystė, jos gydyti nereikia, nes netrukus suaktyvės kaulų čiulpų veikla ir hemoglobino vėl pakaks. Bet itin sparčiai augančiam kūdikiui (iki 6 mėn. padvigubinusiam kūno svorį ) gali labai sumažėti geležies atsargos ir pradėti vystytis geležies stokos mažakraujystė.


Kaip pastebėti geležies stoką


Jei sveikas vaikas pradėjo blogai valgyti, tapo blyškus (tai gali būti vienintelis ligos požymis), atsirado širdelės ūžesys, ji dažniau plaka, lėčiau auga nagai, o vidinė apatinio akies voko pusė tapo blyškesnė, galima įtarti geležies stokos mažakraujystę. Geležies stokos mažakraujystė gali ir neturėti požymių. Jei mažakraujyste suserga vaikas dėl to, kad buvo užklupusi sunki ar ilgai trukusi liga (pūlingoji angina, gripas, plaučių, inkstų uždegimas ar kt.), o ne dėl geležies stokos, pasveikusiam hemoglobino norma gali atsinaujinti savaime.


7 patarimai tėvams:


1.Kūdikį žindykite kuo ilgiau, žindymo metu maitinkitės sveiku ir subalansuotu maistu, nesilaikykite dietos.


2. Mėsoje esančią geležį organizmas pasiima tik apie 30 proc. Tačiau iš kitų maisto produktų geba paimti dar mažiau - tik 1-10 proc. Todėl pagal vaikų ligų gydytojo sudarytą planą, nevėluokite pradėti primaitinimą ir kūdikiui duokite mėsos – jautienos, neriebios kiaulienos, kalakutienos. Daug geležies turi veršiena, bet ji neretai sukelia alergiją. Kurį mėnesį į kūdikio mitybos planą įvedama mėsa, priklauso nuo konkretaus vaiko sveikatos ir augimo būklės. Šis laikas gali skirtis.


3. Geležį organizmas geriau pasiima kartu su vitaminu C, todėl mėsą sumaitinkite kartu su daržovėmis. Kai kurios jų, pavyzdžiui, špinatai, šparagai, salotos, ir pačios turi geležies, bet, kaip minėta, iš augalinės kilmės produktų geležies pasisavinama mažiau, negu iš mėsos.


4.Geležies gausu žemuogėse ir braškėse, bet mažam vaikui jų galima nedaug, nes gali sukelti alergiją. Šio mikroelemento labai daug turi juodieji serbentai, mėlynės, bruknės, spanguolės, kurių galima duoti artėjant pirmam gimtadieniui.


5. Mažyliui nesiūlykite daug pieno produktų, nes kalcis „suriša" geležį ir ji nepasiekusi kraujo pasišalina iš organizmo.


6. Jeigu gydytojas skiria geležies papildų, duokite jų vaikui tiksliai tiek, kiek rekomenduota. Tėvai kartais nustoja geležies duoti, kai hemoglobinas pasiekia normą, tad šio mikroelemento atsargos greitai vėl išsenka. Papildų reikia vartoti ne trumpiau kaip 4-6 mėnesius. Neišsigąskite, jei vaiko išmatos geriant geležies papildų, pakeis spalvą, jeigu viduriai sukietės (ar, priešingai, palaisvės). Papildus rekomenduojama vartoti pavalgius, antraip gali šiek tiek skaudėti skrandį.


7. Jei nesiseka gydyti vaiko, patikrinkite, ar jis neturi kirminų.


Hemoglobino kiekis kraujyje:


1 para – 184 Hb g/l

1 mėnuo – 140 Hb g/l

3 mėnesiai – 115 ( +/- 10) Hb g/l

6 mėnesiai – 115 Hb g/l

1-2 metai – 120 Hb g/l

4-5 metai – 125 Hb g/l


P.S. Pateiktas vidurkis. Hemoglobino kiekis kraujyje gali neatitikti šios lentelės, bet vertinti, ar tai liga, turi tik gydytojas.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis