Vaikas prakaituoja: kokią ligą tai gali signalizuoti

Kodėl vieno mažylio marškinėliai vis sušlampa nuo prakaito, o kitas net ir bėgiodamas beveik neprakaituoja? Nuo ko tai priklauso? Ar prakaitavimas gali būti paveldimas? Normalu tai ar rodo ligą?


Mes visi prakaituojame, nes mūsų kūno paviršiuje yra daugybė mažų prakaito liaukų, ypač paduose, delnuose ir pažastyse. Šių liaukų išskiriamas skystis garuodamas atvėsina kūną ir palaiko reikiamą jo temperatūrą. Kartu pašalina dalį vykstant medžiagų apykaitai išsiskyrusių nuodingųjų medžiagų. Taip organizmas šiek tiek valosi (kai kurios druskos vis tiek nepasišalina). Taigi prakaitavimas, kurį reguliuoja simpatinė ir parasimpatinė centrinė nervų sistema, yra būtinas kiekvienam.


Gausesnis ar silpnesnis prakaitavimas gali būti įgimtas, paveldėtas. Paveldimas gali būti net ir prakaito kvapas. Vieni žmonės prakaituoja ir jokio kvapo nėra, o kiti turi dažnai praustis, nes vos suprakaitavus pasklinda labai aštrus kvapas. Tiesa, ką tik išsiskyręs prakaitas dažniausiai būna bekvapis. Kvapą jam suteikia baltymai, irstančios odos dalelės ir ant jos esančios bakterijos. Kuo ilgiau nenuprausiamos, tuo stipresnį kvapą skleidžia. Vaikui, kuris labai suprakaitavo, būtinai reikia atsigerti, taip pat suprakaitavusį vaiką nuprauskite, kad nesidaugintų bakterijos ir odos negraužtų prakaitas, perrenkite sausais drabužiais.


Kūdikio prakaitas neriečia nosies, nes jis būna dažnai prausiamas, ant jo kūno yra mažai bakterijų. Kūdikio prakaitą išskiriančios liaukutės nepakankamai išsivysčiusios. Dėl šios priežasties mažylis greitai perkaista, gali atsirasti prakaitinė.


Kodėl prakaituoja?


Pasakyti, ar prakaituojama ne per daug, galima tik žinant vaiko amžių, kūno svorį, kada prakaituoja – dieną ar naktį, ramiai sėdėdamas ar bėgiodamas, koks prakaito kvapas, kaip prakaituoja jo tėtis ir mama, ar vaikas turi kitų ligą rodančių požymių. Štai dažniausios prakaitavimo priežastys:


Per aukšta temperatūra. Pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį į kambario ar oro temperatūrą ir vaiko aprangą. Dažniausia prakaitavimo priežastis – vaikui per karšta.


Rachitas. Kūdikių prakaitavimo, ypač delnų ir padų, priežastis – rachitas. Vaiko sveikatos būklę stebintis gydytojas turėtų paskirti reikiamus tyrimus ir išsiaiškinti, ar tai tikrai ši priežastis.


Baimė, įtampa, nerimas. Turbūt dažnas pastebėjote, kad prieš egzaminą ar kitokį išbandymą ne vieną mūsų išpila prakaitas? Vaikas, kaip ir suaugęs žmogus, lieti prakaitą taip pat gali patyręs baimę, įtampą, didelį nerimą. Jautrus vaikas gali suprakaituoti ir nuo stiprių teigiamų emocijų.


Vaistų poveikis, ligos pradžia ar pabaiga. Vartojant kai kurių vaistų (ne tik temperatūrą mažinančių, bet ir sukeliančių vėmimą, insulino ar kt.) taip pat gali išsiskirti daugiau prakaito. Prakaitavimas gali rodyti ūmią arba lėtinę užkrečiamąją ligą, karščiavimo pradžią arba pabaigą, kai temperatūra pradeda kristi. Po ligos nusilpęs vaikas irgi gali gausiau prakaituoti. Kai kurie vaikai gali prakaituoti sutrikus medžiagų apykaitai, sirgdami diabetu, skydliaukės ligomis, širdies nepakankamumu arba ištikus alerginiam šokui. Gausiau prakaituoti skatina ir lėtinis apsinuodijimas.


Antsvoris. Suprantama, aktyvus, judrus ir daug lakstantis vaikas taip pat labiau prakaituoja. Jei dūksta, bėgioja stambus vaikas, jo drabužėliai dar labiau sušlampa. Gausiai prakaituojantis vaikas gali dažniau sirgti, nes vilkintį šlapiais drabužėliais greičiau perpučia vėjas. Todėl vos tik sušlampa drabužiai vaiką reikia perrengti, o jei nėra sausų, saugoti, kad neperpūstų vėjas, stengtis, kad nebūtų skersvėjo.




Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis