Vaikui slenka plaukai: kada tai yra normalu, o kada reikia sunerimti

Kartais tėvai pastebi, kad mažyliui labiau nei įprastai ima slinkti plaukai. Ar tai normalus procesas, ar negalavimą išduodantis požymis?

Kūdikystės laikotarpis


Iki pusės metų kūdikiui tai įprastas reiškinys. Visada reikia žiūrėti, ar jo organizmui netrūksta vitamino D. Šis vitaminas tiesiogiai neturi įtakos plaukui, tačiau sutrikdo visą organizmo medžiagų apykaitą. Stipriai prakaituoja miegodamas, ima pakaušiuką kasytis, trinti į pagalvę ir jis gali nuplikti. Vaikui būtina duoti vitamino D papildomai, vien saulės neužtenka net vasarą.


Mechaninis pažeidimas


Plaukai gali slinkti, jei jie mechaniškai pažeidžiami (dėl šukų, segtukų, gumyčių, jei vaikas nakčiai guldomas šlapia galva ir pan.).


Pleiskanų luobelis


Jei laiku nepašalinamas pleiskanų luobelis, tai irgi gali būti plaukų slinkimo priežastis. Tai dažniausia kūdikių bėda, kuri pasireiškia pirmais mėnesiais dėl padidėjusios riebalinių liaukų veiklos. Jei pleiskanų luobelis ilgai nešalinamas, gali trukdyti augti vaiko plaukams ir tose vietose išretėti plaukučiai.


Grybelinis užkratas


Jis pasitaiko 3-10 m. vaikams. Grybelis pažeidžia stiebą, plaukas nulūžta prie pat odos. Tada matoma išplikimo zona, o joje – juodi taškeliai. Tai nulūžusių plaukų liekanos. Dėl grybelinės ligos galvos plaukuotoje dalyje gali išsivystyti odos uždegimas. Oda parausta, pleiskanoja, gali būti spuogelių ir t. t. Grybelinės ligos užkrečiamosios. Grybelis plinta naudojant bendras šukas, pagalves. Todėl ypač darželinukas turėtų turėti savo šukas, miegoti savo lovelėje.


Židininis išplikimas


Galvos plaukuotoje dalyje iš pradžių atsiranda vienas išplikimo židinys, vėliau jų gali būti daugiau, gali susilieti tarpusavyje. Ši būklė dažnai siejama su emociniu stresu, kai vaikas patiria blogų išgyvenimų, serga tam tikromis ligomis (skydliaukės ir pan.), apsinuodijęs metalais. Kartais priežastis nėra nustatoma, kodėl taip nutiko.

Įtampą patiria ir vaikai, ir tėveliai, nes nežino, kodėl slenka plaukai ir ar jie ataugs. Patariama kreiptis į gydytojus. Dermatologas gali išrašyti vaistų, kurie gali paskatinti sparčiau ataugti išslinkusius plaukus. Paprastai per 12 mėn. plaukai vaikams atauga patys.  


Plaukų slinkimo priežasčių yra daug, viena jų – stresas.
Plaukų slinkimo priežasčių yra daug, viena jų – stresas.
Shutterstock nuotr.


Trichotilomanija


Tai būklė, kai vaikas turi įprotį rautis plaukus, ji priskiriama prie nervinių tikų. Vaikas, esant ramybės būsenai (žiūrėdamas televizorių, ruošdamas pamokas arba gulėdamas lovoje, prieš miegą) trina plaukus tarp pirštų, suka juos sau ant piršto ir rauna. Dažnai plaukai išplinka ties smilkiniais, kaktos srityje, pagal plaukų augimo liniją galvos šonuose. Vaikas taip elgiasi patyręs nervinę įtampą, emocinių išgyvenimų, dėl vidinės savigraužos. Ši būklė būdinga vaikams nuo 3-4 m. iki paauglystės. Tėveliai turėtų kuo daugiau bendrauti su vaiku, stengtis nukreipti jo dėmesį įvairia veikla. Kartais prireikia psichologo konsultacijos.  

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis