5 svarbiausi patarimai, kaip mažus vaikus saugoti nuo saulės pavojų

Saulė stiprina vaiko imunitetą, ultravioletiniai jos spinduliai skatina organizmą gaminti vitaminą D, kuris reguliuoja kalcio apykaitą, stiprina kaulus. Saulė yra naudinga ir gydant kai kurias odos ligas. Tačiau vaiko oda yra jautri ir dar iki galo nesusiformavusi, tad saulės spinduliai įsiskverbia į tolesnius odos sluoksnius ir gali lengvai sukelti uždegimą. Vaiką gali ištikti saulės smūgis. Be to, padidėja melanomos (odos vėžio) rizika.  


#1 Pažeidžiamiausia yra naujagimių ir kūdikių iki 6 mėnesių oda


Naujagimius ir kūdikius apskritai saugokite nuo tiesioginių saulės spindulių, nes jų odelė dar labai plona ir jautri. Tokio amžiaus kūdikiui užtenka pabūti saulės pavėsyje arba saule džiaugtis pro medžių properšas. Vyresniam kūdikiui 10 minučių pabūti saulutėje nepakenks, bet jokiu būdu ne per patį vidurdienį. Tinkamiausias yra ryto laikas iki 11 val. ir pavakarė nuo 16 val.


#2 Kruopščiai rinkite drabužėlius ir kepurę


Saulėtą dieną vaiką apvilkite lengvais, laisvais, šviesių spalvų drabužėliais iš natūralaus pluošto audinio, bet gana tankaus, kad sulaikytų saulės spindulius. Mažylio iki 1 metų apdaras turėtų dengti rankas ir kojas, o neapsaugotas kūno vietas reikėtų patepti apsaugine priemone nuo saulės. Nepamirškite kepuraitės plačiais kraštais ir akinių nuo saulės. Rinkdamiesi kepurę ir maudymosi drabužėlius vaikui atkreipkite dėmesį į audinio sudėtį – kai kurie jų turi papildomą apsaugos faktorių, tad juos dėvint apsauga dar didesnė.


Pažeidžiamiausia yra naujagimių ir kūdikių iki pusės metų oda.
Pažeidžiamiausia yra naujagimių ir kūdikių iki pusės metų oda.
Shutterstock nuotr.


#3 Su mažais vaikais nebūkite saulėkaitoje vidudienio valandomis


Neikite į saulę nuo 11 iki 16 val., kai ji aktyviausia. Šiuo laiku net pavėsyje saulės spindulių vaikas gautų apie 40 proc. Saulė pavojingiausia, jei vaikas kapstosi smėlyje ar yra šalia vandens. Juk smėlis atspindi 35 proc., o vanduo – 10 proc. saulės spindulių, tad jų poveikis sustiprėja. Jei vaikas žaidžia ne po skėčiu nuo saulės, o šalia jo, odelė labiau nukenčia, nes šis taip pat atspindi saulės spindulius. Atminkite – saulė vaiko odą pasiekia net ir pro debesis, todėl jautrią odą gali vis tiek nudeginti. Naudokite apsauginį kremą. Atkreipkite dėmesį į vaiko odą – jei joje yra daug apgamų, vaiką nuo saulės saugokite dar kruopščiau, nes apgamuose esantis pigmentas melaninas gali supiktybėti. 


#4 Itin kruopščiai rinkite apsaugos priemones nuo saulės vaikams


Jau prieš keliaudami į gamtą (paplūdimį, parką ir pan.) odą patepkite vaikams skirta apsaugine priemone nuo saulės. Tai padaryti reikėtų prieš 20–30 minučių. Atkreipkite dėmesį į priemonės instrukciją. Jei kosmetikos priemonė nėra atspari vandeniui, išsimaudžiusį vaiką vėl patepkite. Kremą vaikui pirkite vaistinėje, patikrintą gydytojų dermatologų (skaitykite informaciją pakuotėje), nes parduodamas lauke (pliaže) ir laikomas saulėje jis gali būti praradęs savo gerąsias savybes. Atkreipkite dėmesį, koks apsaugos nuo saulės faktorius (SPF) nurodytas. Vienas vienetas atitinka 10 min., galimų būti saulėje. Vaikams patartinas kremas, turintis SPF 50. Įsitikinkite, ar priemonė tikrai tinkama naudoti kūdikiui ir mažam vaikui. 


#5 Žinokite, kaip suteikti vaikui pirmąją pagalbą


Jei vaiko oda paraudo, peršti, vaiką kelis kartus per dieną prauskite po vėsiu dušu, kūno nešluostykite ir netrinkite. Galite naudoti vaikams skirtas priemones po saulės. Jei pastebite, kad odoje atsirado pūslelių, kreipkitės į gydytoją. Neleiskite mažyliui jų krapštyti, nes gali kilti pūlingas odos uždegimas. Labai retai, bet pasitaiko vadinamoji saulės alergija. Jei vos išvedus vaiką į kiemą skruostai parausta, atsiranda bėrimų, vadinasi, tai saulės sukeltas dermatitas (saulės alergija). Dėl gydymo kreipkitės į gydytoją dermatologą.



Užsakymo nr.: PT_56151

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis