Vaikų traumos ir pirmoji pagalba: ką turime atminti visi

Pargriūti nuo namų laiptų, nuvirsti nuo dviračio, iškristi iš medžio ir įsitaisyti mėlynę pasitaiko gana dažnai. Atrodytų, trauma nedidelė, bet graudus verksmas ir ašaros kaip pupos rodo, kad vaikui skauda. Kaip padėti?


Traumos namuose


Namuose dažniausiai užsigaunama netyčia atsitrenkus į baldus, lentynas, prisivėrus durimis ar durelėmis, nugriuvus nuo laiptų ar paslydus. 


• Nenaudokite slidžių grindų valiklių, pasirūpinkite, kad grindys nebūtų slidžios. Kilimus pritvirtinkite prie grindų, kad neužkliūtų kojos.


• Apaukite mažylį šlepetėmis ar batukais neslidžiu guminiu padu.


• Laiptai turi būti su turėklais. Atitverkite juos specialia tvorele. 


• Namuose pasirūpinkite tinkamu apšvietimu. 


• Parinkite tinkamą vietą gėlių vazonams, vazoms, įrankių dėžėms ir kitiems sunkiems daiktams – atsitrenkęs į juos ar užsimetęs ant savęs vaikas patirtų skaudžią traumą.


• Atveriamas spintelių duris, komodų stalčius sutvirtinkite specialiais lipdukais, užraktais, neleidžiančiais vaikui jų atidaryti. 


• Ant durų uždėkite specialius gnybtus, neleidžiančius joms užsidaryti – vaiko pirštai bus apsaugoti. 


• Peilius, žirkles ir kitus aštrius daiktus laikykite uždaroje, vaikui nepasiekiamoje vietoje. 


• Kūdikiui ant kaklo nekabinkite grandinėlių, karolių, virvučių, neleiskite žaisti su plastikiniais maišeliais. 


• Pasirūpinkite, kad vaikams nepasiekiamoje vietoje būtų diržai, kaklaraiščiai, laidai – daiktai, kuriuos galėtų apsivyti aplink kaklą. 


• Pirkite maitinimo kėdutę tik su saugos diržais. Nepalikite joje vaiko be priežiūros. 


Kambariniai augalai turi nekelti pavojaus kūdikiui ir mažam vaikui – rinkitės nenuodingus, neturinčius spyglių augalus.
Kambariniai augalai turi nekelti pavojaus kūdikiui ir mažam vaikui – rinkitės nenuodingus, neturinčius spyglių augalus.
Shutterstock nuotr.


Svarbu atminti visiems


Nutikus nelaimei tėvai ar kiti vaiką prižiūrintys asmenys turėtų žinoti, kaip elgtis. Atminkite tai, kas svarbiausia:


Sužalotai vietai būtina suteikti ramybę, jos nejudinti, užfiksuoti, ją pririšant prie kūno ar kokios pagalbinės priemonės (kartono, lentutės).


Atvirą žaizdą reikia nuplauti vandeniu ir uždėti tvarstį.


Įtarus lūžį ar išnirimą, NEGALIMA bandyti atstatyti išnirusių sąnarių ar lūžusių kaulų.


Nudegintą vietą reikia šaldyti vėsaus vandens (pakanka 18 laipsnių) kompresais, uždėti sterilią medžiagą, tačiau stipriai jos neapvynioti. Nudegusią vietą reikėtų šaldyti iki 24 valandų.


Netekusį sąmonės vaiką svarbiausia paguldyti ant šono, kad užkritęs liežuvis neužgožtų kvėpavimo takų, vaikas neuždustų. Tokia pat pagalba ir vemiant gulinčiam vaikui. Svarbu, kad vėmimo turinys nepatektų į kvėpavimo takus ir neuždusintų. 


Jei vaikas neteko sąmonės, pridėjus veidrodėlį prie nosies ar burnos reikia patikrinti, ar kvėpuoja. Jei nekvėpuoja, būtina skubiai atlikti dirbtinį kvėpavimą.


Jei neužčiuopiamas pulsas, reikalingas širdies masažas. Atliekant kartu dirbtinį kvėpavimą ir širdies masažą, vieną kartą įpučiama ir 4–5 paspaudžiama krūtinės ląsta.


Nutikus nelaimei būtina kviesti greitąją pagalbą. 


Šalmas važinėjant dviračiu yra privalomas. Tai nepažeidžiama taisyklė.
Šalmas važinėjant dviračiu yra privalomas. Tai nepažeidžiama taisyklė.
Shutterstock nuotr.


Traumos lauke


Norint išvengti traumų, kurias mažieji patiria važinėdami dviračiu, riedučiais ar riedlentėmis, patartina nupirkti šalmą ir alkūnių bei kelių apsaugas. Patarkite vaikui nevažinėti ten, kur nelygus grindinys, yra duobių, nuokalnėje riogso akmuo ar kelmas ir riedant žemyn galima atsitrenkti bei susižeisti. Juk šiltuoju metų laiku vaikas vilki trumpus marškinėlius, mūvi šortus, būna be kepurės ir tuoj pat susižeidžia riešus, kelius, trinkteli galvą.


Nemažai vaikų susižeidžia žaisdami judriuosius žaidimus – krepšinį, futbolą. Ypač skaudžiai susižaloja, jei žaidžia ant betoninio grindinio. Todėl būtų geriau pasirinkti saugesnę vietą – aikštelę specialia, minkštesne ir lygesne danga arba lygią pievutę. Pasirūpinkite, kad judriuosius žaidimus vaikais žaistų avėdamas patogią sportinę avalynę kietu užkulniu.


Pagalba, jei vaikas užsigavo ir įsistatė gumbą


Pargriuvus nuo dviračio arba susitrenkus sumušami minkštieji audiniai, plyšta smulkiosios kraujagyslės ir kraujo išsilieja į aplinkinius audinius – atsiranda kraujosruva. Iš pradžių ji būna purpurinės, melsvos spalvos, paskui tampa žalsva, geltona. Pirmoji pagalba – šaltis. Geriausiai tinka sumuštą vietą šaldyti sausu šalčiu (į maišelį suvyniotais ledukais). Jei neturite ledo, tiks šaltu vandeniu suvilgytas rankšluostis ar koks šaldytas produktas. Kompresą praėjus 15–20 minučių nuimkite, po 10 minučių vėl uždėkite 20 minučių.


Vėliau naudokite specialų tepalą, gelį ar purškiamąją priemonę, kurios skatina greičiau suskilti eritrocitus, todėl kraujas sparčiau „išsivaikšto“ ir mažėja kraujosruvos. Vaistiniai preparatai, skirti sumušimams ir žaizdelėms, paprastai ne tik šaldo, bet ir malšina skausmą, uždegimą, tinimą.


Jei žaizda yra atvira, ji stipriai kraujuoja ar šaldant sumuštą vietą skausmas nemažėja, kreipkitės į gydytoją. Taip pat svarbu žinoti, kad jei galvą susitrenkęs vaikas pradeda vemti, tampa apatiškas, mieguistas, vadinasi, patyrė galvos traumą. Būtina gydytojo konsultacija!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis