Mano vaikui įkando gyvatė: šoką išgyvenusi skaitytoja perspėja kitus tėvus

Šiandien gavome susirūpinusios mamos laišką, kuriame ji pasakoja apie skaudų nutikimą savaitgalį sodyboje. Ramiai besiilsint sode, skaitytojos dukrytei įkando nuodinga gyvatė angis. Ačiū mamai už pasidalijimą, publikuojame laišką norėdami dar kartą atkreipti į pavojus, kurie tyko visai šalia.

Iš skaitytojos laiško:


„Rašau jums norėdama pasidalinti neeiline savo patirtimi. Galbūt ši istorija padės ir kitiems tėvams auginantiems mažus ar paauglius vaikus. Kaip tik šiuo metu esu Antakalnio vaikų ligoninėje, kol mano 4 metų dukra miega. 


Prieš dvi paras jai į koją įkando gyvatė angis.


Atostogavome sodyboje Molėtų rajone, Labanoro regioniniame parke. Kartu su dukra ir metų laiko jos broliu nuėjome į sodą pasirinkti uogų - gervuogių, aviečių. Buvo karšta, tvanki diena. Kol krūmuose rinkau uogas, vaikai ramiai stovėjo poros metrų nuo manes atstumu. Staiga išgirdau klaikų rėkimą. Tuo pat metu pamačiau šnarant žolę, kilo mintis, kad varlė, bet įsižiūrėjusi gerai pamačiau nušliaužiant nemažą juodą gyvatę... Atgavusi kvapą dukra pasakė, kad jai įdūrė ir tuo metu virš čiurnos iš nugaros pusės ant kelnių pamačiau dvi raudonas kraujo dėmeles. Šokas baisus, niekada gyvenime neteko susidurti su tokia situacija. Paskambinus telefonu 112 greitoji medicinos pagalba atvažiavo per 30 minučių, o tuo tarpu specialistai, paskambinus numeriu 033, konsultavo ir nurodė laikyti koją visiškai ramioje būklėje, kad nuodai kuo mažiau plistų. Įkandimo vietą reikėjo nuvalyti švariu vandeniu ir šaldyti. Medikai įvertino, kad būklė stabili, bet dukrytę kuo greičiau reikia vežti į ligoninę stebėjimui. Dukra buvo paguldyta vaikų intensyvios terapijos skyriuje nuolatiniam stebėjimui, pastatyta lašelinė su gliukoze, matuojamas širdies ritmas, atlikti kraujo ir kiti reikalingi tyrimai. Kitą dieną koja buvo ištinusi iki blauzdos ir labai maudė, sunkiai galėjo judinti. 


Įvertinus įkandimą nustatyta, kad gyvatė suleido tik vieną dantį ir buvo gauta tik dalis nuodų dozės, kitu atveju būtų dar liūdnesnės pasekmės. Išgelbėjo tai, kad dukra buvo su kelnėmis. Tai sumažino įkandimo stiprumą. 


Dabar eina trečia diena ir tinimas atslūgsta, visi rodikliai stabilūs. Planuojama, kad netrukus išleis dukrytę toliau gydytis namie“. 


Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie SAM Apsinuodijimų informacijos centras (www.apsinuodijau.lt) primena, kaip elgtis, jeigu įkanda vienintelė Lietuvoje nuodinga gyvatė – angis. 


Angis gyvena drėgnuose miškuose, miško aikštelėse, aukštapelkėse, pamiškėse. Mėgsta šiltas ir saulėtas vietas. Miške uogaujant, reiktų būti atidesniems – neužlipti ant gyvatės, nekišti rankos po šaknimis, kelmais pamačius gyvatę negaudyti jos. Gyvatė kanda tik gindamasi, jei leisime jai ramiai pasišalinti, ji pati nepuls. Miške patartina avėti aulinius batus. Karštomis dienomis gyvatės gali atšliaužti į daržus, prie šulinių, namo, tvarto pamatų. 


Paciento savijauta po įkandimo priklauso nuo bendros organizmo būklės, amžiaus (jautresni vaikai ir vyresnio amžiaus žmonės), įkandimo vietos (kuo arčiau galvos ir kaklo, tuo ryškesni bus apsinuodijimo požymiai). Pirmomis valandomis daugeliui pacientų kyla bendroji reakcija: baimė, galvos svaigimas, silpnumas, gali atsirasti vėmimas, viduriavimas, padažnėti širdies ritmas, kristi kraujospūdis. Dažniausiai įgeliamos galūnės, todėl jos ima pamažu tinti, sunkiais atvejais tinimai gali kilti iki liemens, tada visus galūnės audinius apima uždegimas, jie skausmingi, oda patamsėja, prasideda kraujagyslių ir limfagyslių uždegimas. Priešnuodžiai yra leidžiami tik tiems pacientams, kuriems yra didelis ir stiprus sisteminis nuodų poveikis. Visiems kitiems yra taikomas simptominis gydymas. Nekomplikuotais atvejais paprastai pasveikstama per 2-7 dienas. Įkandus angiai visada reiktų kreiptis į medikus.


Ką daryti, jei įkando gyvatė?


Pirmiausia nusiraminkite, stenkitės kuo mažiau judinti įkąstą galūnę. Ją rekomenduojama imobilizuoti ir važiuoti į artimiausią gydymo įstaigą. Esant galimybei įkandimo vieta šaldoma. Tam gali būti naudojamas ledas, šaldytų daržovių pakuotės apvyniotos rankšluosčiu. Negalima veržti timpos ant įkąstos galūnės, pjaustyti ar prideginti įkandimo vietos, čiulpti nuodus burna.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis