Ausų uždegimas: svarbiausi simptomai ir pagalba vaikui

Kodėl vaikai dažnai serga ausų uždegimu? Kaip jį gydyti ir nuo jo apsisaugoti?


Moksliškai ausų uždegimu vadinama visa grupė ūmių ir lėtinių ligų, kurios gali apimti ir išorinę, ir viduriniąją, ir vidinę ausį. Tačiau įprasta, kad kalbėdami apie ausų uždegimą pirmiausia minime ūminį pūlingąjį viduriniosios ausies uždegimą (ūminį otitą). Tai bene dažniausiai pasitaikanti ausų uždegimo forma, todėl apie ją daugiausia ir kalbama.


Ūmų pūlingąjį ausų uždegimą dažniausiai sukelia bakterijos. Tačiau tam, kad jos ausyje pradėtų daugintis, reikia pažeisti ausytės gleivinę. Dažnai taip nutinka peršalus. Virusai tarsi paruošia gleivinę taip, kad bakterijos galėtų be didelio vargo „apsigyventi“ ausyje ir sukelti uždegimą. Kartais lėtiniai ausų uždegimai būna įgimti, tačiau tai retos ligos ir jas gali nustatyti tik ausų, nosies ir gerklės ligų gydytojas. Pediatro ar šeimos gydytojo gali ir nepakakti.


Negerai, kai ausų uždegimas kartojasi 6–10 kartų per metus. Tokių dažnų ligų priežastis gali būti lėtinės ausų, nosies, gerklės ar kitos ligos. Būtina kreiptis į specialistą ir surasti besikartojančio uždegimo priežastį.


Adenoidai ir ausų uždegimas


Sveiki, įprasto dydžio adenoidai (ryklinė tonzilė) ir gomurinės tonzilės yra labai svarbūs vaiko imunitetui. Tačiau jeigu jie per dideli ar dėl nuolatinių uždegimų patys tapę užkrato šaltiniu, gali sukelti dažnus ausyčių uždegimus. Tada blokuoja visą nosiaryklę, sutrikdo įprastą ausies ventiliavimą per nosiaryklę, klausomąjį vamzdį. Ausyje susitelkia oras, į būgninę ertmę iš audinių patenka skystis, ausies būgnelis nebegali judėti ir sutrinka klausa. Pašalinus nesveikus adenoidus (ryklinę tonzilę) ar gomurines tonziles, galima tikėtis, kad mažylis daug rečiau sirgs ūmiu ausyčių uždegimu. Noriu pabrėžti, kad nėra jokio reikalo profilaktiškai operuoti adenoidų ir gomurinių tonzilių, tačiau jeigu gydytojas pataria tai daryti, neverta ilgai delsti. 


Skausmas


Ausų uždegimo sukeliamas skausmas kartais lyginamas su dantų skausmu. Ausies skausmui malšinti tinka bet kurie sistemiškai veikiantys nuskausminamieji vaistai (sirupai, žvakutės, tabletės). Lašų į ausį galite lašinti tik pasitarę su gydytoju. Visiškai netinka liaudiški receptai, pavyzdžiui, negalima naudoti kiškio taukų, nes taip galima pakenkti vaiko klausai. Skaudančią ausį galima aprišti šiltu šaliku ar skarele. Be gydytojo nevalia dėti spirito, šildomojo kompreso. Jeigu mažyliui pradėjo skaudėti ausį, būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją.


Ne visada ir ne visi ausų uždegimai yra gydomi antibiotikais. Kartais pakanka vaistų nuo uždegimų, ausų ir nosies gleivines sutraukiančių vaistų ar nosies lašų, ir uždegimas praeina. Antibiotikų gali skirti tik gydytojas. Savavališkai jų pavartojus galima labai pakenkti, nes gali atsirasti visiems antibiotikams atsparių bakterijų. Tuomet net ir gydytojui sunku įveikti ligą.







Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis