Medikai įspėja: vienas populiariausių vaistų gali kelti didžiulę grėsmę

Tėvai savo vaikų skausmą ir karščiavimą paracetamoliu malšina nuo šeštojo praėjusio amžiaus dešimtmečio. Pasirodo, mums visiems reikia atnaujinti ir pagilinti savo žinias apie šį vaistą, kad galėtume saugiai juo gydyti savo vaikus.

Klaidos, kurias mes visi darome, duodami vaikams paracetamolį


Medicinos ekspertai atskleidė bauginančius rezultatus apklausos, kuri parodė, jog labai daug suaugusiųjų nežino bazinių dalykų apie tai, kaip saugiai duoti savo vaikams paracetamolio. Baisiausia tai, kad dėl šių žinių spragų, ypač dėl neišmanymo apie preparatų, kurių sudėtyje yra paracetamolio, saugumą, vaikams duodamos neteisingos jų dozės. Kyla pavojus, kad tėvai netyčia gali jų perdozuoti duodami savo atžaloms.


Nerimą kelianti statistika


Ar žinojote, kad paracetamolis gali būti toksiškas net jį vartojant mažesnėmis dozėmis nei rekomenduojama maksimali dienos norma?


Apklausus suaugusiuosius, kurie neseniai pirko savo vaikams paracetamolį, paaiškėjo, kad dauguma jų daug ko nežino apie šį visiems įprastą nereceptinį vaistą.


Vulongongo universitete (Australija) atlikto tyrimo, kuriame dalyvavo 174 žmonės, išvadose teigiama, kad apytikriai kas ketvirtas žmogus nežino, kokia yra rekomenduojama maksimali šio preparato paros dozė. Apie pusę apklaustųjų nežinojo, kiek dienų iš eilės paracetamolį vartoti saugu. O 40 procentų nežinojo, kad per didelės paracetamolio dozės kenkia vaikų kepenims. Nors kiekvienas atvejis yra unikalus, bet profesionalai rekomenduoja paracetamolio vaikui neduoti ilgiau nei dvi dienas, o jei simptomai nepagerėjo, būtinai kreiptis į gydytoją. Šio tyrimo išvados buvo paskelbtos Nacionaliniame medicinos simpoziume, kuris vyko Kanberoje. Dauguma apklaustųjų buvo moterys, kurių vidutinis amžius – 36 metai.


Tėvai privalo žinoti, kaip saugiai duoti vaistus savo vaikams


Tyrimui vadovavusi profesorė Judy Mullan pasakė, kad tai, jog tėvai per mažai žino apie saugias paracetamolio dozes vaikams, kelia potencialų vaistų perdozavimo ir kitų su vaistais susijusių incidentų pavojų.


Medikai įspėja, kad žmonėms – ypač tėvams – itin svarbu suvokti, kad vaistai ne tik gydo, bet ir turi šalutinį poveikį.

Mažos klaidos gali sukelti didelių problemų mažam organizmui, tad tėvai ir globėjai privalo žinoti, kaip saugiai duoti vaikui vaistų.


Tik žinant, kaip tiksliai išmatuoti ir duoti vaikams tinkamas vaistų dozes, galima išvengti atsitiktinio vaistų perdozavimo ar per mažų dozių davimo vaikui.


Ką daryti?


Patikimiausias būdas užtikrinti, kad vaikai būtų saugiai gydomi vaistais:


* skaityti vaistų etiketes ir informacinius lapelius;


* žinoti tikslų vaiko svorį;


* tiksliai matuoti skystus preparatus (išsiaiškinus, kaip reikia naudoti dozavimo stiklinaitę, švirkštą ar šaukštelį ir visada tikrinant, ar dozė tinkama);


* užsirašyti, kiek ir kada vaistų vaikui davėte;


* jei kyla kokių neaiškumų – paklausti gydytojo ar vaistininko.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis