Vaiko agresija: mušasi, kandžiojasi ir verkia

Dvejų metų neturintį mažylį auginanti mama pastebėjo, kad jis tapo agresyvus: mušasi, o sudrausmintas – dar ir kandžiojasi bei verkia. Ką daryti, teiraujasi mama.

Vitalija klausia:


"Turiu sūnų, jam yra metai ir 10 mėnesių. Laukiuosi antrojo vaikučio, jau 6 nėštumo mėnuo. Būtų viskas gerai, bet mažasis pasidarė agresyvus, muša visus: mane, tėtį, močiutę. Bandau visaip jam aiškinti: atsiklaupiu šalia ir kalbu su juo, kad taip elgtis negalima, kad muštis skauda, bet šitas nepadeda variantas. Vaikas pradeda verkti arba kanda, draskosi ir bando pabėgti. Nežinau, kaip dar su juo kalbėti... Truputį nerimauju, kad kai gims kūdikis, pasidarys dar blogiau".


Atsako Asta Barkauskienė, Individualiosios psichologijos instituto konsultantų programos dalyvė, www.ipi.lt.

Vitalija, visiškai suprantamas Jūsų nerimas dėl mažylio agresyvumo. Panašu, kad jis pyksta ant visų - ant Jūsų, ant tėčio ant močiutės. Turbūt kyla klausimas, kodėl? Ir atsakymų gali būti be galo daug.


Kas yra pyktis? Tai afektas, kuris simbolizuoja galios, viešpatavimo siekį, gal taip norima atkreipti dėmesį į save, o gal tai vienas iš būdų to dėmesio gauti?


Išties galime spėlioti, galime analizuoti, bet turime suprasti, kad dabar mažylio toks amžius, kai jis analizuoja aplinką, bando ribas, stebi aplinkinių reakcijas. Supraskime ir tai, kad jo kol kas labai ribotas sugebėjimas išreikšti jausmus ir mintis žodžiais.


Jeigu stabtelėtume ties mintimi, kad tokiu būdu vaikas gauna dėmesio, pastebėkite savo vaiką lyg pro „padidinamąjį stiklą". Kaip jis elgiasi tokiose situacijose, kokios jo veido išraiškos, nuotaikos? Galbūt pamatysite tam tikras sūnaus reakcijas, kurios padės suprasti, dėl kokių priežasčių jis taip elgiasi ir ką gauna taip elgdamasis; kas jį stabdo, o kas dar labiau išprovokuoja tokį jo elgesį.


Nepamirškite aspekto, kad jūs laukiatės. Jūsų sūnui kyla reali „grėsmė" jus prarasti. Svarbu sūnui siųsti žinutę, kad jūsų meilės užteks visiems šeimos nariams, jam, naujai gimusiam broliukui ar sesutei. Svarbu, kad vaikas žinotų, kad mamos jis neprisikvies, kada tik panorės, bet mama skirs jam sutartą laiko tarpą, savo dėmesį, kada netrukdys niekas kitas. Kai bus tik jūsų sūnus ir jūs. Jūs galite jau dabar kalbėtis apie tai, kaip jūs bendrausite su sūnumi, kai gims naujas šeimos narys. Galite piešti piešinius, statyti kaladėles, kurti planus.


Pyktis - tai normali emocija, ir mes kiekvienas turime teisę pykti. Žinoma, labai svarbu, kokia Jūsų reakcija į tai, ką Jūs jaučiate ir ką darote tokiose situacijose? Ir jeigu neleidžiate sūnui pykti, tai ką pasiūlote vietoj pykčio? Muštis negalima, kai pyksti, o ką galima daryti? Kur dėti kylantį pyktį?


Manau, kad turite puikią progą savo sūnų mokyti tinkamai išreikšti savo pyktį. Galite pasiūlyti piešti, kai jis pyksta, plėšyti žurnalus pykčio metu, kad parodytų, koks jis piktas, žaisti su plastilinu/modelinu. O gal galite turėti kokį minkštą žaislą, pagalvėlę, skirtą pykčiui, kurį galima minkyti, maigyti, o gal ir mušti. Vaikas turi suprasti, kad pyktis - tai normalu, tik nėra normalu tai, ką su tuo pykčiu vaikas daro. Muštis negalima, tokia namų taisyklė. O ką galima daryti?

Vaikas aiškiai turi žinoti, kad pykčio metu jis gali daryti kažką legalaus ir mama, tėtis, močiutė gali padėti pabūti su pykčiu be muštynių ir vienas kito įžeidinėjimų,


Manau, kad Jūs kuo puikiausiai susitvarkysite su šiais sunkumais, nes tik jūs geriausiai pažįstate savo vaiką ir žinote, kas jam geriausiai ir labiausiai tiktų tokiose sunkiose situacijose. Jeigu ši situaciją užsitęstų, nevenkite kreiptis į specialistus, padėsiančius atrasti metodus ir būdus, formuojančius tinkamą mažylio elgesį.


Sėkmės Jums ir stiprybės. 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis