Mama Vaida surado receptą, kaip mokyti vaikus savarankiškumo ir disciplinos

Kūrybingas mamas pristatanti mūsų portalo rubrika KURIANTI MAMA laukia jūsų. Jeigu norite, kad apie jūsų veiklą sužinotų daugiau žmonių, rašykite el.p. portalas@tavovaikas.lt. Šiandien kviečiame susipažinti su kūrybingąja Vaida.

Susipažinkime, Vaida, pristatykite savo šeimą ir vaikus.


Mūsų šeimos gyvenimo nuobodulį išsklaido trys vaikai: Benediktas (8 m.), Giedrė (7 m.) ir Kristijonas (7 m.). Tai patys nerealiausi vaikai pasaulyje: žingeidūs, nenustygstantys vietoje, nuolat kažką iškrečiantys, nebijantys parodyti savo meilės ir jausmų, turintys savo nuomonę, ožius bei didžiausią ir jautriausią širdį, kokios palinkėtum visiems. Kiekviena akimirka, praleista su jais, yra kupina emocijų. Matai, kaip greit jie auga, kaip formuojasi jų asmenybės, pomėgiai. Tuo pačiu supranti, kokia didelė atsakomybė užauginti žmogų, kuris būtų atsakingas, empatiškas ir siekiantis savo tikslų pasaulio pilietis. 


Kokia yra jūsų profesija ir kaip sugalvojote imtis naujos veiklos?


Užaugusi norėjau ir turėjau būti šokėja. Deja, prieš pat prasidedant šokių studijoms, einančią per pėsčiųjų perėją, partrenkė mašina. Skrydis buvo tolimas, bet beveik laimingas, nes nepatyriau jokių didelių sužalojimų. Tik po kelių dienų pasirodė, jog stuburo slankstelis iškeliavo iš savo vietos ir taip profesionali šokėjos karjera baigėsi. Šokio studijas visgi pasibaigiau, tačiau žinojau, kad reiks atrasti naują karjeros kelią. Taip susiklostė, kad dirbau nuolat šalia vaikų (ugdymo įstaigoje, edukaciniame centre).


Man patinka bendrauti su vaikais. Jie turi tai, ką dauguma suaugusiųjų yra praradę: svajonės, bandymai, ieškojimai, nauji patyrimai ir tos degančios akys sužinoti kažką daugiau. Jie klausia, domisi ir priverčia tave pasitempti atnaujinant žinių bagažą.


Asmeninio albumo nuotr.



Kaip kilo mintis sukurti vaiko įpročių ir pareigų ugdymo korteles?


Kadangi mūsų trys vaikai yra padykę, kaip ir visi likę šios planetos vaikai, todėl reikėjo vieno stebuklingo recepto chaoso eliminacijai. Išbandėme nemažai būdų ir atradome kelis, kurie puikiai veikė mūsų šeimoje. Vaiko įpročių ir pareigų ugdymo kortelės ( FB paskyra: https://www.facebook.com/ytevaizvaikams) – vienas iš jų. Jų tikslas – kasdienius dalykus paversti žaidimų ir skatinti vaikų savarankiškumą. Vaikai išsirikiuoja korteles su užduotimis, kurias reikia atlikti (tarkim, išsivalyti dantis, pasikloti lovą, nusiprausti ir pan.), o atlikus užduotį, kortelę užverčia. Vaikai geriau įsimena informaciją, kuria vizualiai mato, negu išgirsta. Pradėjus naudoti korteles, vaikas pradeda rungtyniauti su savimi pačiu, kiek vėliau jau matosi, kurie įpročiai jau susiformavo, o kuriuos dar galima priminti.


Asmeninio albumo nuotr.


Pirmieji rezultatai ir smagiausia viso šio projekto dalis – teigiami atsiliepimai. Jau tiek daug tėvelių rašė, kad kortelės iš tiesų veikia ir daug kam tai buvo atradimas. Tai džiugina ir skatina eiti pirmyn. Labai džiaugiuosi sulaukusi kvietimo iš LRT laidos „Labas rytas, Lietuva!“ kūrybinės grupės atvykti į laidą ir papasakoti apie kortelių žaidimą. Tiesioginis eteris pralėkė tarsi sekundė, o po jo sulaukiau didelio tėvelių susidomėjimo (ypač tėčių!), kurie rašė: „Mums kortelių labai reikia!“


Vaida TV laidoje su laidų vedėja Egle.
Vaida TV laidoje su laidų vedėja Egle.
Asmeninio albumo nuotr.


Kokio amžiaus vaikams skirtos kortelės ir kokius įgūdžius jos formuoja?


Kortelės skirtos 2-10 metų vaikams. Noriu pabrėžti, kad šie skaičiai tik orientaciniai, visada reikia atsižvelgti į patį vaiką. Yra dvimečių, kurių raida atitinka trimečių ir yra dešimtmečių, kurie nėra išnešę šiukšlių ar pasigaminę sau pusryčių. Kortelių pagrindiniai tikslai – ugdyti higienos, tvarkos įpročius ir suteikti vaikams pareigas. Žodis “pareigos” gąsdina dauguma tėvelių, tačiau patiems mažiausiems namai ir supanti buitis yra pati geriausia žaidimų aikštelė. O vyresniesiems be galo svarbu turėti savo pareigas šeimoje, nes taip vaikai supranta, kad yra šeimos dalis ir įgauna pačius svarbiausius įgūdžius ir įpročius, kurių jiems reikės visam likusiam gyvenimui. 


Asmeninio albumo nuotr.


Ko palinkėtumėte mamoms, kurios dabar skaito interviu su Jumis?


Mamoms linkiu nebijoti skatinti vaikų savarankiškumo. Daugumai “vaiko savarankiškumas” asocijuojasi su atstumu tarp vaiko ir tėvų. Tačiau kuo labiau prisirišame vaiką prie savęs, tuo labiau užaugęs jis nori lėkti toliau nuo namų. Vaikų savarankiškumas turi tiek daug pliusų, kad jo neskatinti arba net jį slopinti nėra geras pasirinkimas. Ne, penkių metų vaikas kiaušinienės neišsikeps, bet tikrai gali pats pasiruošti į darželį, dvimečiui jau turi formuotis įprotis išsivalyti dantis ir nusiprausti.


Na, o mamoms, kurios nori įgyvendinti savo idėjas, linkiu:


a) išsikristalizuokite savo idėją;


b) “išgooglinkite” visus įmanomus variantus apie panašias idėjas, jau esančias rinkoje;


c) padarykite pirmą apčiuopiamą žingsnį: sukurkite paskyrą ir įkelkite naują įrašą/nuotrauką/filmuotą medžiagą ar pagaminkite savo produkto bandinį, suteikite paslaugą pirmajam klientui ir t.t.


d) Pasiruoškite padirbėti ir mėgaukitės kiekviena minute.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis